Denne browser beskytter dig bedst mod malware

Se hvilken browser, der beskytter dig bedst mod malware.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Microsofts Internet Explorer er klart den bedste browser, når det gælder evnen til at beskytte dig mod malware.

Sådan lyder det fra testselskabet NSS Labs, der i en test har bombarderet fem top-browsere med malware for at se, hvilken browser, der bedst modstår mængderne.

De fem browsere i testen er Internet Explorer 10, Google Chrome 25/26, Apple Safari 5, Mozilla Firefox 19 og Opera 12.

I testen var Internet Explorer i stand til at blokere for mere end 99 procent af den malware, som forsøgte at trænge ind.

Det er langt bedre end alle de øvrige browsere.

Chrome nummer to

Nærmeste rival er Chrome, der dog blort opnåede en såkaldt 'block rate' på 83 procent.

Det er dog mere end 10 procent højere end tidligere målinger, hvor Chrome har haft udfordringer med evnen til at blokere for malware. Det kan du læse mere om her.

Ifølge NSS Labs skyldes den forbedrede indsats ikke mindst, at Google har indbygget en ny API i Chrome, nemlig den såkaldte Safe Browsing API v2.

"Den seneste API's funktionalitet er syv gange mere effektiv en Safe Browsing API alene og står bag 73,16 procent af Chromes overordnede block rate på 83,16 procent," hedder det fra selskabet.

Centrale mål

Browsere har i langt tid været en af de centrale mål for hackere, der sigter efter at distribuere malware, som kan stjæle informationer fra de inficerede computere samt malware, der kan anvendes til at kapre computere, så de kan anvendes til forskellige formål.

Det betyder samtidig, at browsere anvendt på den rigtige måde kan blokere for rigtigt meget malware, der vælter ind fra internettet. Browseren spiller således en vigtig rolle for it-sikkerheden.

"Der bør være indbygget stærke malware-barrierer i selve browserne - ikke mindst de mobile versioner - fremfor at man lægger an på tredje-parts- antimalware-løsninger," lyder det fra NSS.

Læs også:

10 vilde sikkerheds-exploits - så dygtige er hackerne

12 stærke tips: Sådan holder du din pc i topform

Hackere måtte opgive: Så sikker er Chrome OS

Denne browser beskytter dig bedst mod phishing

Test: Denne browser er den mest sikre

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS