Denne browser beskytter dig bedst mod malware

Se hvilken browser, der beskytter dig bedst mod malware.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Microsofts Internet Explorer er klart den bedste browser, når det gælder evnen til at beskytte dig mod malware.

Sådan lyder det fra testselskabet NSS Labs, der i en test har bombarderet fem top-browsere med malware for at se, hvilken browser, der bedst modstår mængderne.

De fem browsere i testen er Internet Explorer 10, Google Chrome 25/26, Apple Safari 5, Mozilla Firefox 19 og Opera 12.

I testen var Internet Explorer i stand til at blokere for mere end 99 procent af den malware, som forsøgte at trænge ind.

Det er langt bedre end alle de øvrige browsere.

Chrome nummer to

Nærmeste rival er Chrome, der dog blort opnåede en såkaldt 'block rate' på 83 procent.

Det er dog mere end 10 procent højere end tidligere målinger, hvor Chrome har haft udfordringer med evnen til at blokere for malware. Det kan du læse mere om her.

Ifølge NSS Labs skyldes den forbedrede indsats ikke mindst, at Google har indbygget en ny API i Chrome, nemlig den såkaldte Safe Browsing API v2.

"Den seneste API's funktionalitet er syv gange mere effektiv en Safe Browsing API alene og står bag 73,16 procent af Chromes overordnede block rate på 83,16 procent," hedder det fra selskabet.

Centrale mål

Browsere har i langt tid været en af de centrale mål for hackere, der sigter efter at distribuere malware, som kan stjæle informationer fra de inficerede computere samt malware, der kan anvendes til at kapre computere, så de kan anvendes til forskellige formål.

Det betyder samtidig, at browsere anvendt på den rigtige måde kan blokere for rigtigt meget malware, der vælter ind fra internettet. Browseren spiller således en vigtig rolle for it-sikkerheden.

"Der bør være indbygget stærke malware-barrierer i selve browserne - ikke mindst de mobile versioner - fremfor at man lægger an på tredje-parts- antimalware-løsninger," lyder det fra NSS.

Læs også:

10 vilde sikkerheds-exploits - så dygtige er hackerne

12 stærke tips: Sådan holder du din pc i topform

Hackere måtte opgive: Så sikker er Chrome OS

Denne browser beskytter dig bedst mod phishing

Test: Denne browser er den mest sikre

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S