Problemer igen igen: Yousee-kunder uden tv-signal

Torsdag aften var den gal igen, da tv-apparater med et Yousee-stik gik i sort.

Artikel top billede

En fejl på en såkaldt transkoder station betød torsdag aften, at 1,2 millioner Yousee-kunder igen igen havde udfald på deres tv-signaler.

Hos virksomheden fortæller presse-og kommunikationschef Ib Konrad Jensen, at problemerne opstod mellem klokken 20 og 20.30, og at nedbruddet kun varede fem minutter.

Torsdag aften glædede mange tv-kunder sig til en vifte af afgørende fodboldkampe i Superligaen, mens andre fulgte det europæiske Melodi Grand Prix' anden semifinale.   

"Transkoderen fik nogle fejl på en datastøm, som betød, at den skulle resettes," fortæller Ib Konrad Jensen.

Berørte fire kanaler

Det var ifølge pressechefen Canal 9 HD og NRK1 HD, som var berørt af problemerne.

Han fortæller, at den berørte transkoder påvirkede fire tv-kanaler. I første omgang fejlede en datastrøm med tv-kanalerne RTL HD og ND HD.

Men da transkoderen blev resettet, gik det ud over den anden datastrøm, som bærer Canal 9 HD og NRK1 HD.

Pressechefen oplyser, at årsagen til, at datastrømmende fejlede, er ukendt.

Han fortæller, at virksomheden ikke har registreret fejl i DR's signaler, hvorfor rapporter om flimmer i Melodi Grand Prix skyldes andre årsager.

"DR1 HD ligger i visse del af landet i samme frekvens som DAB-senderne, så der kan være tale om indstråling. Det har vi hørt om, siden folk genindlæste deres kanaler siden den 9. april, hvor vi slukkede en masse SD-kanaler," siger Ib Konrad Jensen.

Yousee, der torsdag sagde farvel til deres direktør, arbejder i øjeblikket på en større omlægning af infrastrukturen.

Det er ikke første gang, at Yousee har problemer med tv-signalerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics