Yahoo køber blog-gigant for 6,4 milliarder kroner

Søgegiganten Yahoo har smidt gigantbeløb efter blog-netværket Tumblr. Læs her, hvor meget virksomheden har brugt i weekenden.

Artikel top billede

Aktiviteter i weekenden koster som regel en del penge, men søgegiganten Yahoo må tage rekorden i weekendforbrug.

Virksomheden har nemlig haft den store pung fremme, og har hevet godt 6,4 milliarder danske kroner op af foret for at opkøbe blognetværket Tumblr. Det skriver Reuters.

Ifølge Yahoo er den store fordel ved opkøbet, at sammenlægningen vil skabe mere brugergenereret trafik på begge platforme.

"Tiltrækning af Tumblr's brugere og tilhørende trafik vil betyde øjeblikkelig vækst for os." siger Marissa Mayer, der er Chief Executive hos Yahoo.

Opkøbet betyder, at Yahoo og Tumblr's sammen opnår en brugerdatabase på godt 1 milliard brugere, og det er netop det enorme brugerantal, der skal være med tiltrække annoncører til virksomheden.

Opkøb virker forfejlet

Men Yahoo skal ikke forvente et direkte afkast lige med det samme. Det fortæller de analytikere, som Reuters har kontaktet.

Ifølge analytikerne har Yahoo betalt overpris for en virksomhed, der aldrig har præsteret egentlig profit, og det er derfor svært at se, hvordan opkøbet kan sikre indtægter i de kommende år.

RBC Capital Markets analytikeren Mark Mahaney kalder investeringen "et long-shot".

Investeringen betyder, at Yahoo har brugt godt én femte del af virksomhedens pengetank på 31,1 milliarder danske kroner.

Ifølge Reuters var Tumblr's omsætning for 2012 godt 76 millioner danske kroner, og det undrer derfor analytikerne at Yahoo har været villige til at betale summet 6,4 milliarder danske kroner for blog-netværket.

"Selv hvis omsætning hos Tumblr havde været 100 millioner dollars, betyder det, at Yahoo betaler omkring 10 gange omsætningen," siger Colin Gillis, der er analytiker hos BGC Financial til Reuters.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS