Mistanke: Microsoft kigger med i dine Skype-beskeder

Microsoft læser med i de beskeder, som du sender på Skype.

Artikel top billede

Hver gang du sender eller modtager en besked på Skype, kan det meget vel være, at du og modtageren ikke er de eneste, der læser med.

Flere teknologi-medier melder nemlig, at Microsoft meget vel kan kigge med over skulderen. Årsagen er angiveligt sikkerhedshensyn.

Ifølge teknologi-mediet Ars Technica samt sikkerhedsselskabet The H Security scanner Microsoft løbende indholdet i Skype-beskeder for at se, om de indeholder tegn på svindel.

Ifølge mediet er det uvist, hvordan Microsoft efterfølgende håndterer informationerne fra de pågældende scanninger. Det er således uvist, om Microsoft beholder informationerne, eller om de bliver slettet.

Anvender automatiske scanninger

"Skype anvender automatiske scanninger i beskederne for at identificere uønskede beskeder samt for at identificere website-adresser, der tidligere er blevet markedet som afsendere af spam, svindel eller phishing-links," meddeler Skype-talsmand James Blaney i en email til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Ifølge sikkerhedsselskabet H Security ser det imidlertid ud til, at Microsoft ikke rører ved HTTP-url'er, men scanner HTTPS-url'er, der typisk linker til sikre websites og ikke spam-sites.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau rejser opdagelsen af scanningerne tvivl om privacy-niveauet i Skype.

Det er ikke godt for Microsoft, der i lang tid har kritiseret Google for at scanne indholdet i Gmail med henblik på at levere målrettede reklamer.

Sikkerhedsmanden Ashkan Soltani siger til Computerworlds nyhedsbureau, at det uklart, hvor præcist Microsoft scanner.

Det er således uvist, om selskabet scanner meddelelserne på Skype-klienten eller når de er undervejs.

"Det er en glidebane. Hvis Microsoft monitorerer URL'er i chatterne, hvad kan selskabet så ellers overvåge? Bliver dine chats optaget og gemt?," siger han.

Også det tyske sikkerhedsselskab Heise Security er nået frem til samme resultat. Det kan du læse mere om her.

Læs også: Vi tester iMessage, Skype og Google Talk: Her er den bedste tjeneste

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S