Mistanke: Microsoft kigger med i dine Skype-beskeder

Microsoft læser med i de beskeder, som du sender på Skype.

Artikel top billede

Hver gang du sender eller modtager en besked på Skype, kan det meget vel være, at du og modtageren ikke er de eneste, der læser med.

Flere teknologi-medier melder nemlig, at Microsoft meget vel kan kigge med over skulderen. Årsagen er angiveligt sikkerhedshensyn.

Ifølge teknologi-mediet Ars Technica samt sikkerhedsselskabet The H Security scanner Microsoft løbende indholdet i Skype-beskeder for at se, om de indeholder tegn på svindel.

Ifølge mediet er det uvist, hvordan Microsoft efterfølgende håndterer informationerne fra de pågældende scanninger. Det er således uvist, om Microsoft beholder informationerne, eller om de bliver slettet.

Anvender automatiske scanninger

"Skype anvender automatiske scanninger i beskederne for at identificere uønskede beskeder samt for at identificere website-adresser, der tidligere er blevet markedet som afsendere af spam, svindel eller phishing-links," meddeler Skype-talsmand James Blaney i en email til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Ifølge sikkerhedsselskabet H Security ser det imidlertid ud til, at Microsoft ikke rører ved HTTP-url'er, men scanner HTTPS-url'er, der typisk linker til sikre websites og ikke spam-sites.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau rejser opdagelsen af scanningerne tvivl om privacy-niveauet i Skype.

Det er ikke godt for Microsoft, der i lang tid har kritiseret Google for at scanne indholdet i Gmail med henblik på at levere målrettede reklamer.

Sikkerhedsmanden Ashkan Soltani siger til Computerworlds nyhedsbureau, at det uklart, hvor præcist Microsoft scanner.

Det er således uvist, om selskabet scanner meddelelserne på Skype-klienten eller når de er undervejs.

"Det er en glidebane. Hvis Microsoft monitorerer URL'er i chatterne, hvad kan selskabet så ellers overvåge? Bliver dine chats optaget og gemt?," siger han.

Også det tyske sikkerhedsselskab Heise Security er nået frem til samme resultat. Det kan du læse mere om her.

Læs også: Vi tester iMessage, Skype og Google Talk: Her er den bedste tjeneste

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse