Smarte ure og briller vil indbringe it-firmaer milliarder

Bærbare teknologier som smartwatches vil for alvor få et gennembrud i de kommende år og står til at indbringe nogle særlige it-selskaber gigant-beløb.

Artikel top billede

Smartwatches er sammen med computer-briller to af mest hypede teknologi-koncepter her i 2013.

Samsung har annonceret, at selskabet er på vej med et smartwatch, der har længe været rygter om, at Apple arbejder på et iWatch, og det er vel også de færreste, der ikke har hørt om Googles computer-brille.

Skal man tro en ny rapport fra Credit Suisse, står markedet for bærbare teknologier på tærsklen til et kæmpe gennembrud.

Mens markedet for 'wearable technologies' i dag omsætter for et sted mellem 17 og 30 milliarder kroner, så vil det om blot to-tre år være vokset til op til 300 milliarder, skriver Business Insider om rapportens konklusioner.

Google og Apple kan tjene milliarder

Væksten vil ske med udgangspunkt i blandt andet smartwatches og fitness-teknologier, mens smartphonen så kan fungere som et omdrejningspunkt for de nye produkter.

Det er derfor også de to største smartphone-spillere, Apple og Google, der er bedst positioneret til at udnytte mulighederne på det nye marked.

I Credit Suisse-rapporten kan man ifølge Business Insider blandt andet læse, at iWatch vil kunne generere en årlig omsætning for Apple på omkring 60 milliarder kroner.

Gammel drøm får ben at gå på

Drømmen om de bærbare, intelligente teknologier er dog langt fra ny.

Tilbage i 80'erne var lommeregnerure og ure med indbyggede bib bib-spil noget af det helt hotte, og fantasifulde sci-fi-historier har også også inkluderet intelligente armbåndsure mere end én gang.

I nyere tid har Microsoft forsøgt sig med uret SPOT fra 2003-2008, der var været et massivt fokus på GPS-ure og puls-ure, og der er sågar lavet løsninger til at spænde en iPod Nano om håndleddet.

Teknologierne, der skal til for at realisere drømmen, er imiderlig blevet modnede over de seneste år: Energieffektive skærmteknologier som e-ink, touch-navigation, Bluetooth 4.0, stemmestyring, det allestedsnærværende internet og måske vigtigst af alt: Apps.

Får man smeltet alle disse teknologier sammen i et armbåndsur, der samtidig er solidt og lækkert at se på, har det potentiale til at blive bindeleddet i vores digitale liv.

Læs mere om nogle af de første smartwatches her.

Læs også:

Er et smartwatch til mere end tant og fjas?

Internet of Things: Derfor vil alt ændre sig nu

Disse 10 teknologier kan ændre alt for dig

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks