20 år med Intels Pentium: Legekammeraten du aldrig ser

Intels Pentium kan fejre 20 års fødselsdag. Her er et tilbageblik på computerhistorien set fra indersiden af dit kabinet.

Artikel top billede

(Foto: Intel)

22. marts 1993 blev produktnavnet Pentium for første gang introduceret af chip-giganten Intel som en efterfølger til 486-produktlinjen.

Et navn, der nu i 20 år har domineret indersiden af din computer.

Den første udgave med kodenavnet P5 kom med en clock-frekvens på 60 og 66 MHz, og den havde 3,1 millioner transistorer produceret med 800 nanometer-teknologi.

Denne udgave var også inspirationen til Pentium-navnet, der består af det græske ord pente, som betyder fem og den latinske endelse -ium, der blev valgt for at få det til at lyde som om, processoren var et grundstof i computeren.

Den originale Pentium-processor benyttede Intels femtegeneration arkitektur, P5. Navnet lå således lige for.

Til sammenligning har de hurtige Core i7-modeller, som vi bruger i dag, en clock-frekvens på op til 4 GHz, er produceret med 32 nanometer-teknologi og har 2,3 milliarder transistorer.

Det startede med en fejl

De første Pentium-processorer blev måske bedst kendt for "Pentium FDIV-fejlen".

Fejlen betød, at Intel måtte tilbyde sine kunder at ombytte processorerne, men den blev dog senere rettet med et fix til BIOS og operativsystemer.

Fejlen kunne potentielt lægge systemet ned, men sandsynligheden for, at det skete, var vist ganske lille.

Det gav dog Intel lidt fødselsproblemer med Pentium.

Flere generationer

Allerede året efter kom der en videreudviklet version af processoren, hvor clock-frekvensen blev hævet til 75, 90 og 100 MHz.

I 1995 og 1996 fik processorerne endnu et spark op til 133 og 200 MHz, og i 1997 kom Pentium MMX-processoren så på markedet.

Pentium-processoren var, som tidligere beskrevet, en femte generationsmodel, men navnet kom til at hænge ved i den næste generation, der blev lanceret med et Pro i enden.

Store ændringer i arkitekturen

Arkitekturen i Pentium Pro blev videreført til Pentium II fra 1997 og Pentium III fra 1999.

Siden blev Pentium 4 blev lanceret i 2000, og den indeholdt store ændringer i arkitekturen.

Pentium Pro-arkitekturen blev dog ikke skrottet, men videreført i Pentium M fra 2003, som siden danner arkitekturgrundlag for Core-serien fra Intel.

Lever stadig

Intel bruger stadig Pentium-navnet til firmaets billige processorer, der mangler en række af de funktioner, som findes i Core-udgaverne.

I 2006 forsvandt navnet ellers fra Intels udviklingsplaner, men allerede året efter havde man fortrudt, og Pentium dukkede op igen.

I 2011 blev Pentium-navnet også hevet op af posen i forbindelse med en 350-udgave til low end-servere.

Læs også:
Sådan overlever Intel en tid med faldende pc-salg

Intels indtjening og omsætning styrtdykker

Intel mister terræn: Taber markedsandele med lynets hast

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network