Fiberselskab gransket for rod i regnskaberne

Energitilsynet har undersøgt, om fiberselskab nu også husker at adskille fiber- og elforretningen.

Artikel top billede

Siden elselskaberne begyndte at rulle fiber ud, har der med jævne mellemrum været rejst bekymring om, hvorvidt pengene fra fiber- og elforretningen blev blandet sammen.

Senest udtrykte Teleindustriens direktør, Jakob Willer, bekymring over en formulering i regnskabet hos Sydfyns Elforsyning og opfordrede myndighederne til at kigge nærmere på sagen.

I den forbindelse har Computerworld bedt om aktindsigt i Energitilsynets tilsyn med elselskaberne og deres fiberforretning.

Den viser, at der, som elselskabets direktør Anders Banke selv har fremført, ikke er noget at komme efter hos Sydfyns Elforsyning.

Men svaret fra Energitilsynet fortæller også, at Energitilsynet ikke har haft grund til en eneste påtale eller påbud de seneste syv år.

"SET (Sekretariatet for Energitilsynet red.) kan imidlertid oplyse, at hverken SET eller Energitilsynet indenfor de seneste syv år har fundet anledning til at træffe afgørelse om, at en aftale mellem et elnetselskab og et fibernetselskab ikke er indgået på markedsmæssige vilkår," skriver Energitilsynet i svaret til Computerworld.

"Energitilsynet har således ikke givet påtale eller påbud i sager af denne art i den angivne periode."

Her har der været stikprøver

Som tidligere beskrevet foregår Energitilsynets tilsyn ved hjælp af stikprøver.

Så mange stikprøver blev foretaget sidste år

I den forbindelse har Computerworld endvidere bedt om at få oplyst, hvilke elselskaber der er ført stikprøvekontrol med igennem det seneste år, når det kommer til fiber.

Og det er ikke mange. Nærmere ingen.

"SET har indenfor det seneste år ikke ført stikprøvekontrol på overholdelsen af elforsyningslovens § 46 samt overvågningsbekendtgørelsens § 2, stk. 1, nr. 9."

Til gengæld blev der udført en del i 2010.

"Til orientering udtog SET i 2010 følgende ti selskaber til stikprøvekontrol i forhold til markedsmæssigheden af selskabernes koncerninterne aftaler:"

- Verdo Randers Elnet

- ENV Net A/S

- Syd Energi Net A/S

- NKE Elnet A/S

- NRGi Net A/S

- MES Net A/S

- Frederikshavn Elnet A/S

- TRE FOR El-net A/S

- SEF Net A/S

- NOE Net A/S

Annonce

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,