Fiberselskab gransket for rod i regnskaberne

Energitilsynet har undersøgt, om fiberselskab nu også husker at adskille fiber- og elforretningen.

Artikel top billede

Siden elselskaberne begyndte at rulle fiber ud, har der med jævne mellemrum været rejst bekymring om, hvorvidt pengene fra fiber- og elforretningen blev blandet sammen.

Senest udtrykte Teleindustriens direktør, Jakob Willer, bekymring over en formulering i regnskabet hos Sydfyns Elforsyning og opfordrede myndighederne til at kigge nærmere på sagen.

I den forbindelse har Computerworld bedt om aktindsigt i Energitilsynets tilsyn med elselskaberne og deres fiberforretning.

Den viser, at der, som elselskabets direktør Anders Banke selv har fremført, ikke er noget at komme efter hos Sydfyns Elforsyning.

Men svaret fra Energitilsynet fortæller også, at Energitilsynet ikke har haft grund til en eneste påtale eller påbud de seneste syv år.

"SET (Sekretariatet for Energitilsynet red.) kan imidlertid oplyse, at hverken SET eller Energitilsynet indenfor de seneste syv år har fundet anledning til at træffe afgørelse om, at en aftale mellem et elnetselskab og et fibernetselskab ikke er indgået på markedsmæssige vilkår," skriver Energitilsynet i svaret til Computerworld.

"Energitilsynet har således ikke givet påtale eller påbud i sager af denne art i den angivne periode."

Her har der været stikprøver

Som tidligere beskrevet foregår Energitilsynets tilsyn ved hjælp af stikprøver.

Så mange stikprøver blev foretaget sidste år

I den forbindelse har Computerworld endvidere bedt om at få oplyst, hvilke elselskaber der er ført stikprøvekontrol med igennem det seneste år, når det kommer til fiber.

Og det er ikke mange. Nærmere ingen.

"SET har indenfor det seneste år ikke ført stikprøvekontrol på overholdelsen af elforsyningslovens § 46 samt overvågningsbekendtgørelsens § 2, stk. 1, nr. 9."

Til gengæld blev der udført en del i 2010.

"Til orientering udtog SET i 2010 følgende ti selskaber til stikprøvekontrol i forhold til markedsmæssigheden af selskabernes koncerninterne aftaler:"

- Verdo Randers Elnet

- ENV Net A/S

- Syd Energi Net A/S

- NKE Elnet A/S

- NRGi Net A/S

- MES Net A/S

- Frederikshavn Elnet A/S

- TRE FOR El-net A/S

- SEF Net A/S

- NOE Net A/S

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job