Fiberselskab gransket for rod i regnskaberne

Energitilsynet har undersøgt, om fiberselskab nu også husker at adskille fiber- og elforretningen.

Artikel top billede

Siden elselskaberne begyndte at rulle fiber ud, har der med jævne mellemrum været rejst bekymring om, hvorvidt pengene fra fiber- og elforretningen blev blandet sammen.

Senest udtrykte Teleindustriens direktør, Jakob Willer, bekymring over en formulering i regnskabet hos Sydfyns Elforsyning og opfordrede myndighederne til at kigge nærmere på sagen.

I den forbindelse har Computerworld bedt om aktindsigt i Energitilsynets tilsyn med elselskaberne og deres fiberforretning.

Den viser, at der, som elselskabets direktør Anders Banke selv har fremført, ikke er noget at komme efter hos Sydfyns Elforsyning.

Men svaret fra Energitilsynet fortæller også, at Energitilsynet ikke har haft grund til en eneste påtale eller påbud de seneste syv år.

"SET (Sekretariatet for Energitilsynet red.) kan imidlertid oplyse, at hverken SET eller Energitilsynet indenfor de seneste syv år har fundet anledning til at træffe afgørelse om, at en aftale mellem et elnetselskab og et fibernetselskab ikke er indgået på markedsmæssige vilkår," skriver Energitilsynet i svaret til Computerworld.

"Energitilsynet har således ikke givet påtale eller påbud i sager af denne art i den angivne periode."

Her har der været stikprøver

Som tidligere beskrevet foregår Energitilsynets tilsyn ved hjælp af stikprøver.

Så mange stikprøver blev foretaget sidste år

I den forbindelse har Computerworld endvidere bedt om at få oplyst, hvilke elselskaber der er ført stikprøvekontrol med igennem det seneste år, når det kommer til fiber.

Og det er ikke mange. Nærmere ingen.

"SET har indenfor det seneste år ikke ført stikprøvekontrol på overholdelsen af elforsyningslovens § 46 samt overvågningsbekendtgørelsens § 2, stk. 1, nr. 9."

Til gengæld blev der udført en del i 2010.

"Til orientering udtog SET i 2010 følgende ti selskaber til stikprøvekontrol i forhold til markedsmæssigheden af selskabernes koncerninterne aftaler:"

- Verdo Randers Elnet

- ENV Net A/S

- Syd Energi Net A/S

- NKE Elnet A/S

- NRGi Net A/S

- MES Net A/S

- Frederikshavn Elnet A/S

- TRE FOR El-net A/S

- SEF Net A/S

- NOE Net A/S

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job