JavaScript-angreb mod Computerworld.dk i nat

Computerworlds webside blev i nat ramt af et mindre it-angreb, hvor trafikken blev sendt i en forkert retning.

Artikel top billede

Computerworld blev i nat ramt af et mindre JavaScript-angreb, der betød, at web-trafik i to tilfælde blev dirigeret i en forkert retning.

En bruger-profil på cw.dk havde indlejret en ondsindet henvisning i et indlæg i cw's debatforum.

"Vi har ikke renset vores kode godt nok, inden den er blevet offentliggjort," fortæller Dan Nim Andersen, der er senior-udvikler i IDG, som er selskabet bag Computerworld.

"Det er en rutine, som vi udøver på alle vores sider hele tiden, men det er desværre smuttet i to tilfælde," siger han.

Skannes jævnligt

"JavaScript-indlejring er en meget udbredt måde at udøve drengestreger på for at hænge uskyldige websider ud på."

"Cw.dk bliver jævnligt skannet for sårbarheder, men episoden skærper nu vore opmærksomhed på denne angrebsmetode," fortæller web-udvikleren.

I to tilfælde blev en uhæderlig kode indlejret på cw.dk

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos