Mobility 2.0: Er du klar til den næste bølge?

Smartphones og tablets har invaderet virksomhederne. Nu er det tid til den næste mobile bølge.

Artikel top billede

De tider, hvor mobile enheder og mobile løsninger var nice to have i en virksomhed, er forbi. I dag er mobilitet omdrejningspunkt for det at drive en moderne virksomhed. 

Den erkendelse er rigtig mange beslutningstagere efterhånden kommet frem til.

"Europæiske beslutningstagere fokuserer på den anden bølge, der kommer efter device management og kommunikationstjenester," skriver Forrester-analytiker Henning Dransfeld i et blogindlæg.

"De forsøger at balancere svaret på fundamentale trends samtidig med at skulle understøtte nødvendige forretningsbehov."

"Vinderen vil ikke nødvendigvis være den, der understøtter de fleste enheder eller de fleste applikationer. Succesfuld mobil udrulning er, når it-siden forstår og tilgodeser forretningens specifikke behov," skriver Henning Dransfeld.

Det skaber en succes

Han beskriver nogle af de mange forskellige fremgangsmåder, CIO'er anvender i den mobile rejse - fra bring you won device til choose you own device.

Med udgangspunkt i en række virksomhedscases konkluderer han:

"Succesfulde udrulnings-scenarier, der skaber værdi for virksomheden, kunne ses, hvor forretningen og it var fælles om en række mål og arbejdede sammen om at skabe overensstemmelse mellem krav fra forretningen og tekniske begrænsninger."

Gartner-analytiker Richard Gordon er af samme opfattelse.

Han skriver i et blogindlæg, at undersøgelser viser, at næsten 40 procent af CIO'erne går efter at skabe et fuldstændig mobilt arbejdsmiljø i 2016 for blandt andet at kunne booste innovationen og nå nye kundesegmenter.

I en helt ny rapport fra konsulentfirmaet McKinsey udråbes det mobile internet som en af de teknologi-trends, der kan få størst betydning for både vores privatliv og samfundsøkonomien i de kommende år.

Det mobile internet betyder, at det er muligt at få adgang til nettet, uanset hvor man befinder sig, hvilket skaber nye måder at arbejde på.

"Det mobile internet har også applikationer på tværs af virksomheder og den offentlige sektor og giver mulighed for en mere effektiv levering af mange services og skaber muligheder for at øge produktiviteten," skriver McKinsey.

Læs også:

Her er teknologierne der ændrer vores verden

Derfor bliver 5G et totalt anderledes mobilnetværk

Mobile løsninger: Disse ting skal du holde øje med i 2013

Rigspolitiets CIO: Sådan får vi de bedste mobile løsninger

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S