Mobility 2.0: Er du klar til den næste bølge?

Smartphones og tablets har invaderet virksomhederne. Nu er det tid til den næste mobile bølge.

Artikel top billede

De tider, hvor mobile enheder og mobile løsninger var nice to have i en virksomhed, er forbi. I dag er mobilitet omdrejningspunkt for det at drive en moderne virksomhed. 

Den erkendelse er rigtig mange beslutningstagere efterhånden kommet frem til.

"Europæiske beslutningstagere fokuserer på den anden bølge, der kommer efter device management og kommunikationstjenester," skriver Forrester-analytiker Henning Dransfeld i et blogindlæg.

"De forsøger at balancere svaret på fundamentale trends samtidig med at skulle understøtte nødvendige forretningsbehov."

"Vinderen vil ikke nødvendigvis være den, der understøtter de fleste enheder eller de fleste applikationer. Succesfuld mobil udrulning er, når it-siden forstår og tilgodeser forretningens specifikke behov," skriver Henning Dransfeld.

Det skaber en succes

Han beskriver nogle af de mange forskellige fremgangsmåder, CIO'er anvender i den mobile rejse - fra bring you won device til choose you own device.

Med udgangspunkt i en række virksomhedscases konkluderer han:

"Succesfulde udrulnings-scenarier, der skaber værdi for virksomheden, kunne ses, hvor forretningen og it var fælles om en række mål og arbejdede sammen om at skabe overensstemmelse mellem krav fra forretningen og tekniske begrænsninger."

Gartner-analytiker Richard Gordon er af samme opfattelse.

Han skriver i et blogindlæg, at undersøgelser viser, at næsten 40 procent af CIO'erne går efter at skabe et fuldstændig mobilt arbejdsmiljø i 2016 for blandt andet at kunne booste innovationen og nå nye kundesegmenter.

I en helt ny rapport fra konsulentfirmaet McKinsey udråbes det mobile internet som en af de teknologi-trends, der kan få størst betydning for både vores privatliv og samfundsøkonomien i de kommende år.

Det mobile internet betyder, at det er muligt at få adgang til nettet, uanset hvor man befinder sig, hvilket skaber nye måder at arbejde på.

"Det mobile internet har også applikationer på tværs af virksomheder og den offentlige sektor og giver mulighed for en mere effektiv levering af mange services og skaber muligheder for at øge produktiviteten," skriver McKinsey.

Læs også:

Her er teknologierne der ændrer vores verden

Derfor bliver 5G et totalt anderledes mobilnetværk

Mobile løsninger: Disse ting skal du holde øje med i 2013

Rigspolitiets CIO: Sådan får vi de bedste mobile løsninger

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S