Sådan reagerer telekæmper på Bibob-mandens comeback

Iværksætter Frank Rasmussen, der stod bag Bibob, har gang i tele-comeback. Læs her, hvordan Telenor og TDC reagerer på den nye spiller.

Artikel top billede

Reaktionerne fra telegiganterne Telenor og TDC er nogenlunde enslydende omkring iværksætter Franks Rasmussens nye tele-projekt Justfone.

Frank Rasmussen var manden bag Bibob, der blev solgt til Telenor og angiveligt bandt ham op på en konkurrenceklausul, der skulle udløbe i begyndelsen af 2014.

Ergo må det forventes, at Frank Rasmussen træder varsomt i telebranchen indtil da.

"Svaret er, at vi ikke kan kommentere den løbende dialog, som Telenor har med kunder og samarbejdspartnere," lyder det i en mail fra pressechef Peter Glüsing fra Telenor Danmark til Computerworld.

Heller ikke hos TDC snakker man løs om den vilde entreprenørs nye teleprojekt.

"Vi følger altid udviklingen i markedet med interesse, herunder nye aktører," lyder det fra Frederik Søgaard, der er underdirektør for Mobil i TDC.

TDC: Frank er meget entreprenant
"Frank Rasmussen er jo kendt som både initiativrig og meget entreprenant. Men ved vi for lidt om JustFone til at kunne kommentere på projektets potentiale på nuværende tidspunkt," udtaler underdirektøren.

Dog er TDC "meget enige i vurderingen af, at pris som eneste parameter hverken er sundt for branchen eller på sigt er i kundernes bedste interesse".

"Ligesom vi kan kun være enige i, at det er relevant at udbyde flere services til kunderne," lyder det fra TDC om de fortsat lidt sparsomme oplysninger om Frank Rasmussens nye telefirma.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet