Sådan reagerer telekæmper på Bibob-mandens comeback

Iværksætter Frank Rasmussen, der stod bag Bibob, har gang i tele-comeback. Læs her, hvordan Telenor og TDC reagerer på den nye spiller.

Artikel top billede

Reaktionerne fra telegiganterne Telenor og TDC er nogenlunde enslydende omkring iværksætter Franks Rasmussens nye tele-projekt Justfone.

Frank Rasmussen var manden bag Bibob, der blev solgt til Telenor og angiveligt bandt ham op på en konkurrenceklausul, der skulle udløbe i begyndelsen af 2014.

Ergo må det forventes, at Frank Rasmussen træder varsomt i telebranchen indtil da.

"Svaret er, at vi ikke kan kommentere den løbende dialog, som Telenor har med kunder og samarbejdspartnere," lyder det i en mail fra pressechef Peter Glüsing fra Telenor Danmark til Computerworld.

Heller ikke hos TDC snakker man løs om den vilde entreprenørs nye teleprojekt.

"Vi følger altid udviklingen i markedet med interesse, herunder nye aktører," lyder det fra Frederik Søgaard, der er underdirektør for Mobil i TDC.

TDC: Frank er meget entreprenant
"Frank Rasmussen er jo kendt som både initiativrig og meget entreprenant. Men ved vi for lidt om JustFone til at kunne kommentere på projektets potentiale på nuværende tidspunkt," udtaler underdirektøren.

Dog er TDC "meget enige i vurderingen af, at pris som eneste parameter hverken er sundt for branchen eller på sigt er i kundernes bedste interesse".

"Ligesom vi kan kun være enige i, at det er relevant at udbyde flere services til kunderne," lyder det fra TDC om de fortsat lidt sparsomme oplysninger om Frank Rasmussens nye telefirma.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til effektiv drift af kritiske it-systemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job