Sådan reagerer telekæmper på Bibob-mandens comeback

Iværksætter Frank Rasmussen, der stod bag Bibob, har gang i tele-comeback. Læs her, hvordan Telenor og TDC reagerer på den nye spiller.

Artikel top billede

Reaktionerne fra telegiganterne Telenor og TDC er nogenlunde enslydende omkring iværksætter Franks Rasmussens nye tele-projekt Justfone.

Frank Rasmussen var manden bag Bibob, der blev solgt til Telenor og angiveligt bandt ham op på en konkurrenceklausul, der skulle udløbe i begyndelsen af 2014.

Ergo må det forventes, at Frank Rasmussen træder varsomt i telebranchen indtil da.

"Svaret er, at vi ikke kan kommentere den løbende dialog, som Telenor har med kunder og samarbejdspartnere," lyder det i en mail fra pressechef Peter Glüsing fra Telenor Danmark til Computerworld.

Heller ikke hos TDC snakker man løs om den vilde entreprenørs nye teleprojekt.

"Vi følger altid udviklingen i markedet med interesse, herunder nye aktører," lyder det fra Frederik Søgaard, der er underdirektør for Mobil i TDC.

TDC: Frank er meget entreprenant
"Frank Rasmussen er jo kendt som både initiativrig og meget entreprenant. Men ved vi for lidt om JustFone til at kunne kommentere på projektets potentiale på nuværende tidspunkt," udtaler underdirektøren.

Dog er TDC "meget enige i vurderingen af, at pris som eneste parameter hverken er sundt for branchen eller på sigt er i kundernes bedste interesse".

"Ligesom vi kan kun være enige i, at det er relevant at udbyde flere services til kunderne," lyder det fra TDC om de fortsat lidt sparsomme oplysninger om Frank Rasmussens nye telefirma.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory