Sådan reagerer telekæmper på Bibob-mandens comeback

Iværksætter Frank Rasmussen, der stod bag Bibob, har gang i tele-comeback. Læs her, hvordan Telenor og TDC reagerer på den nye spiller.

Artikel top billede

Reaktionerne fra telegiganterne Telenor og TDC er nogenlunde enslydende omkring iværksætter Franks Rasmussens nye tele-projekt Justfone.

Frank Rasmussen var manden bag Bibob, der blev solgt til Telenor og angiveligt bandt ham op på en konkurrenceklausul, der skulle udløbe i begyndelsen af 2014.

Ergo må det forventes, at Frank Rasmussen træder varsomt i telebranchen indtil da.

"Svaret er, at vi ikke kan kommentere den løbende dialog, som Telenor har med kunder og samarbejdspartnere," lyder det i en mail fra pressechef Peter Glüsing fra Telenor Danmark til Computerworld.

Heller ikke hos TDC snakker man løs om den vilde entreprenørs nye teleprojekt.

"Vi følger altid udviklingen i markedet med interesse, herunder nye aktører," lyder det fra Frederik Søgaard, der er underdirektør for Mobil i TDC.

TDC: Frank er meget entreprenant
"Frank Rasmussen er jo kendt som både initiativrig og meget entreprenant. Men ved vi for lidt om JustFone til at kunne kommentere på projektets potentiale på nuværende tidspunkt," udtaler underdirektøren.

Dog er TDC "meget enige i vurderingen af, at pris som eneste parameter hverken er sundt for branchen eller på sigt er i kundernes bedste interesse".

"Ligesom vi kan kun være enige i, at det er relevant at udbyde flere services til kunderne," lyder det fra TDC om de fortsat lidt sparsomme oplysninger om Frank Rasmussens nye telefirma.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird