Dansk IT skifter igen ud i toppen

For en måned siden blev direktøren bedt om at forlade rorpinden. Nu skiftes formanden også ud i Dansk IT.

Artikel top billede

Carsten Nørgaard er ny formand for Dansk IT.

Efter generalforsamlingen i Dansk IT, der blev afholdt den 30. maj, er Klaus Kvorning Hansen ikke længere formand for Dansk IT.

Det har han ellers været siden 2009.

Og tiden er til ændringer i toppen af Dansk IT. En af Klaus Kvorning Hansens sidste handlinger var nemlig at udskifte direktøren i Dansk IT, Tony Franke.

Det kan du læse mere om her: Formand for Dansk IT: Derfor vil vi have en ny direktør

Her er den nye mand

Det bliver Carsten Nørgaard, der overtager formandsposten efter Klaus Kvorning Hansen, der ikke genopstillede til posten.

Carsten Nørgaard har været medlem af bestyrelsen siden 2009, næstformand siden 2012, og han kender således butikken indefra.

Carsten Nørgaard har også været medlem af foreningens strategiske netværk for CIO'er.

Genvalg til Ingrid Colding-Jørgensen

Ud over at være formand i Dansk IT bestrider Carsten Nørgaard også en stilling som CIO i VP SECURITIES (det tidligere Værdipapircentralen).

Carsten Nørgaard påpeger i forbindelse med valget, at i takt med, at it indgår i stadig flere elementer i såvel det offentlige som i industrien, bliver udfordringerne for de it-professionelle stadig større.

"Digitaliseringen er i færd med at skabe lige så store samfunds-forandringer, som da industrialisering i sin tid omdannede Danmark fra landbrugssamfund til industrisamfund. Digitaliseringen rejser derfor en række spørgsmål omkring selve den måde, vi indretter Danmark på," skriver den nye formand i en pressemeddelelse.

På generalforsamlingen blev der også valgt to nye bestyrelsesmedlemmer.

Det blev Lars Fogtmann, direktør for kursusvirksomheden JUC, og Poul Erik Mølgaard Rasmussen, direktør i Flex-Force Consultants samt kommunalbestyrelsesmedlem på Frederiksberg.

Desuden var der genvalg til it-sikkerhedschefen i GN Store Nord, Ingrid Colding-Jørgensen.

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Uspecificeret arbejdssted

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Semler IT

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks