Dansk IT skifter igen ud i toppen

For en måned siden blev direktøren bedt om at forlade rorpinden. Nu skiftes formanden også ud i Dansk IT.

Artikel top billede

Carsten Nørgaard er ny formand for Dansk IT.

Efter generalforsamlingen i Dansk IT, der blev afholdt den 30. maj, er Klaus Kvorning Hansen ikke længere formand for Dansk IT.

Det har han ellers været siden 2009.

Og tiden er til ændringer i toppen af Dansk IT. En af Klaus Kvorning Hansens sidste handlinger var nemlig at udskifte direktøren i Dansk IT, Tony Franke.

Det kan du læse mere om her: Formand for Dansk IT: Derfor vil vi have en ny direktør

Her er den nye mand

Det bliver Carsten Nørgaard, der overtager formandsposten efter Klaus Kvorning Hansen, der ikke genopstillede til posten.

Carsten Nørgaard har været medlem af bestyrelsen siden 2009, næstformand siden 2012, og han kender således butikken indefra.

Carsten Nørgaard har også været medlem af foreningens strategiske netværk for CIO'er.

Genvalg til Ingrid Colding-Jørgensen

Ud over at være formand i Dansk IT bestrider Carsten Nørgaard også en stilling som CIO i VP SECURITIES (det tidligere Værdipapircentralen).

Carsten Nørgaard påpeger i forbindelse med valget, at i takt med, at it indgår i stadig flere elementer i såvel det offentlige som i industrien, bliver udfordringerne for de it-professionelle stadig større.

"Digitaliseringen er i færd med at skabe lige så store samfunds-forandringer, som da industrialisering i sin tid omdannede Danmark fra landbrugssamfund til industrisamfund. Digitaliseringen rejser derfor en række spørgsmål omkring selve den måde, vi indretter Danmark på," skriver den nye formand i en pressemeddelelse.

På generalforsamlingen blev der også valgt to nye bestyrelsesmedlemmer.

Det blev Lars Fogtmann, direktør for kursusvirksomheden JUC, og Poul Erik Mølgaard Rasmussen, direktør i Flex-Force Consultants samt kommunalbestyrelsesmedlem på Frederiksberg.

Desuden var der genvalg til it-sikkerhedschefen i GN Store Nord, Ingrid Colding-Jørgensen.

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse