Fem danske top-CIO'er: Her er vores gyldne opskrift

De fem nominerede til titlen som Årets CIO i Danmark i 2013 giver her deres bud på, hvordan man kan udnytte it til at understøtte forretningen og skabe innovation og vækst.

Artikel top billede

Computerworld kunne i april afsløre de fem nominerede til titlen Årets CIO 2013 og har siden bragt interviews med hver af de fem kandidater her på siden.

Titlen er i de seneste år gået til Mikael Munck fra Saxo Bank (2012), Torben Bonde fra Vestas (2011) og Michael Moesgaard fra Dong Energy (2010).

Fælles for dem alle er, at de har en dyb forståelse for, hvordan it og forretningen kan og skal spille sammen, at de ser it som et redskab til innovation og effektivisering.

Også i år er de kompetencer og visioner kendetegnende for de nominerede. Her kan de læse de fem interviews med kandidaterne:


Lego's CIO: Derfor skal vores it-folk være centralt placeret
Lego vil have sine it-folk i huset og ikke andre steder. Det er der en helt speciel grund til, fortæller CIO Henrik Amsinck.


CIO i Grundfos: Sådan udnytter vi vores data til at tjene penge
Jens Hartmann har som CIO i Grundfos fokus på blandt andet internet of things, machine to machine og big data. Informationer kan blive til produkter, men det kræver, at organisationen er rustet til det, fortæller han.


CIO i ATP: Sådan optimerer vi både drift og udvikling
Forretningsudvikling skal sættes i system og prioriteres benhårdt. Hos ATP har CIO Per Kjersgaard Rasmussen delt it-organisationen op i to, så både drift og udvikling får det rette fokus.


Coloplasts CIO: Fra finans til chef for it
Coloplasts Anders Skovgaard kendte en masse til økonomi, men knap så meget til teknologi, da han tiltrådte som it-chef i 2010, og det har faktisk været til hans fordel. 


Damco-CIO skal holde styr på milliarder af varer
Hos virksomheden Damco holder 60 it-folk styr på milliarder af varer, 10.000 virksomheder og 11.300 ansatte. Her fortæller CIO Mark Scotland, hvordan det kan lade sig gøre.

Sådan kåres vinderen

De indstillede kandidater har alle udfyldt et spørgeskema med en lang række detaljerede spørgsmål inden for strategisk ledelse, konkrete initiativer og reflektioner i forhold til rollen som CIO.

Det er Computerworld, IDC, SAS Institute og Dansk IT, der står bag prisuddelingen.

Det er ottende gang, at den eftertragtede titel uddeles, og i år finder kåringen sted den 6. juni på Den Blå Planet i Kastrup.

Computerworld afslører naturligvis vinderen straks efter offentliggørelsen, så hold øje med vores side torsdag aften.

Følg @kimstensdal

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura