Omfattende bøvl forsinker KMD-system

Ballade om KMD-system i en kommune har fået en anden kommune til at trække i nødbremsen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Hillerød Kommune har aftalt med KMD at udsætte implementering og ibrugtagning af KMD Opus Debitor, der er et modul under KMD Opus og altså en del af økonomistyringen i kommunerne.

Det sker, fordi man ganske enkelt ikke ville havne i de samme problemer med systemet, som det er sket for mindst en anden kommune.

"Lad mig sige det på den måde, at vi læste i pressen om andre kommuners udfordringer med det nye KMD Opus Debitormodul, og som en naturlig del af vores risikostyring i projektet vedrørende implementering af KMD Opus ønskede vi at sikre os, at der ikke opstod problemer i vores implementeringsprojekt," forklarer digitaliseringschef Søren Kristensen fra Hillerød Kommune til Computerworld.

Får gammel version billigere

Derfor er det aftalt med KMD, at man kører på den gamle version, men på betingelserne i den nye kontrakt, som er billigere, fordi hele Opus Debitor er en del af Opus-pakken, som har været i EU-udbud.

"Derfor besluttede vi i en positiv dialog med leverandøren, at vi udskyder implementeringen af det nye KMD Opus Debitor modul og beholder det gamle velfungerende KMD Debitor modul, men baseret på den nye KMD Opus kontrakt," fortæller Søren Kristensen.

I maj 2012 skrev Frederiksborg Amts Avis, at den systemansvarlige i Helsingør Kommune blev ramt af stress og hele opkrævningsafdelingen sendt i knæ på grund af bøvl med KMD Debitor.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network