Omfattende bøvl forsinker KMD-system

Ballade om KMD-system i en kommune har fået en anden kommune til at trække i nødbremsen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Hillerød Kommune har aftalt med KMD at udsætte implementering og ibrugtagning af KMD Opus Debitor, der er et modul under KMD Opus og altså en del af økonomistyringen i kommunerne.

Det sker, fordi man ganske enkelt ikke ville havne i de samme problemer med systemet, som det er sket for mindst en anden kommune.

"Lad mig sige det på den måde, at vi læste i pressen om andre kommuners udfordringer med det nye KMD Opus Debitormodul, og som en naturlig del af vores risikostyring i projektet vedrørende implementering af KMD Opus ønskede vi at sikre os, at der ikke opstod problemer i vores implementeringsprojekt," forklarer digitaliseringschef Søren Kristensen fra Hillerød Kommune til Computerworld.

Får gammel version billigere

Derfor er det aftalt med KMD, at man kører på den gamle version, men på betingelserne i den nye kontrakt, som er billigere, fordi hele Opus Debitor er en del af Opus-pakken, som har været i EU-udbud.

"Derfor besluttede vi i en positiv dialog med leverandøren, at vi udskyder implementeringen af det nye KMD Opus Debitor modul og beholder det gamle velfungerende KMD Debitor modul, men baseret på den nye KMD Opus kontrakt," fortæller Søren Kristensen.

I maj 2012 skrev Frederiksborg Amts Avis, at den systemansvarlige i Helsingør Kommune blev ramt af stress og hele opkrævningsafdelingen sendt i knæ på grund af bøvl med KMD Debitor.

Det kan du læse mere om her.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job