Omfattende bøvl forsinker KMD-system

Ballade om KMD-system i en kommune har fået en anden kommune til at trække i nødbremsen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Hillerød Kommune har aftalt med KMD at udsætte implementering og ibrugtagning af KMD Opus Debitor, der er et modul under KMD Opus og altså en del af økonomistyringen i kommunerne.

Det sker, fordi man ganske enkelt ikke ville havne i de samme problemer med systemet, som det er sket for mindst en anden kommune.

"Lad mig sige det på den måde, at vi læste i pressen om andre kommuners udfordringer med det nye KMD Opus Debitormodul, og som en naturlig del af vores risikostyring i projektet vedrørende implementering af KMD Opus ønskede vi at sikre os, at der ikke opstod problemer i vores implementeringsprojekt," forklarer digitaliseringschef Søren Kristensen fra Hillerød Kommune til Computerworld.

Får gammel version billigere

Derfor er det aftalt med KMD, at man kører på den gamle version, men på betingelserne i den nye kontrakt, som er billigere, fordi hele Opus Debitor er en del af Opus-pakken, som har været i EU-udbud.

"Derfor besluttede vi i en positiv dialog med leverandøren, at vi udskyder implementeringen af det nye KMD Opus Debitor modul og beholder det gamle velfungerende KMD Debitor modul, men baseret på den nye KMD Opus kontrakt," fortæller Søren Kristensen.

I maj 2012 skrev Frederiksborg Amts Avis, at den systemansvarlige i Helsingør Kommune blev ramt af stress og hele opkrævningsafdelingen sendt i knæ på grund af bøvl med KMD Debitor.

Det kan du læse mere om her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S