Dansk it-firma hamrer ordrer ind på stribe

Dansk it-firma, hvis stiftere har købt selskabet tilbage, vælter i vundne udbud.

Artikel top billede

Danske Netcompany scorer den ene kontrakt efter den næste i 2013.

Således har selskabet i 2013 alene frem til nu vundet 10 ud af 12 udbud, som selskabet har deltaget i.

Det oplyser partner og medejer André Rogaczewski fra Netcomany til Computerworld.

"Det går rigtigt godt," fortæller han.

I forvejen har Netcompany store opgaver med Motorregistersystemet til Skat og FællesKommunalLedelsesInformation (FLIS) til Kombit.

De nye opgaver i 2013 tæller udvikling og vedligehold af stamregister hos Finanstilsynet, Danmarks Nationalbank - Internetløsning og informationsarkitektur hos Danmarks Nationalbank, opgaver hos Miljøstyrelsen, Banedanmark, Region Hovedstaden, Vejdirektoratet med videre.

Omsætningen stiger

Dermed er de danske ejere og oprindelige stiftere, der i sin solgte selskabet, men købte det tilbage i foråret 2011, på skinner med vækst.

Det fremgår også af det årsregnskab for 2012, som Netcompany netop har afleveret til Erhvervs- og selskabsstyrelsen.

Netcompany opnåede i 2012 en omsætning på 400 millioner kroner mod 327 millioner kroner i 2011.

Årets resultat er 81 millioner kroner. I dag beskæftiger Netcompany 375 medarbejdere.

Glade ejere tilbage

"Der er ingen tvivl om, at vi i dag er "blåstemplet" som et reelt og attraktivt alternativ til de helt store internationale konsulenthuse," tilføjer André Rogaczewski, som er en af dem fra ejerkredsen, der "uden at ryste på hånden" valgte at købe virksomheden tilbage.

"Selvfølgelig er vi glade for at vinde mange spændende sager, men det vigtigste er at levere til rette tid, budget og kvalitet," understreger han.

Netcompanys konkurrenter tæller blandt andet KMD, CSC og NNIT.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse