Dansk it-firma hamrer ordrer ind på stribe

Dansk it-firma, hvis stiftere har købt selskabet tilbage, vælter i vundne udbud.

Artikel top billede

Danske Netcompany scorer den ene kontrakt efter den næste i 2013.

Således har selskabet i 2013 alene frem til nu vundet 10 ud af 12 udbud, som selskabet har deltaget i.

Det oplyser partner og medejer André Rogaczewski fra Netcomany til Computerworld.

"Det går rigtigt godt," fortæller han.

I forvejen har Netcompany store opgaver med Motorregistersystemet til Skat og FællesKommunalLedelsesInformation (FLIS) til Kombit.

De nye opgaver i 2013 tæller udvikling og vedligehold af stamregister hos Finanstilsynet, Danmarks Nationalbank - Internetløsning og informationsarkitektur hos Danmarks Nationalbank, opgaver hos Miljøstyrelsen, Banedanmark, Region Hovedstaden, Vejdirektoratet med videre.

Omsætningen stiger

Dermed er de danske ejere og oprindelige stiftere, der i sin solgte selskabet, men købte det tilbage i foråret 2011, på skinner med vækst.

Det fremgår også af det årsregnskab for 2012, som Netcompany netop har afleveret til Erhvervs- og selskabsstyrelsen.

Netcompany opnåede i 2012 en omsætning på 400 millioner kroner mod 327 millioner kroner i 2011.

Årets resultat er 81 millioner kroner. I dag beskæftiger Netcompany 375 medarbejdere.

Glade ejere tilbage

"Der er ingen tvivl om, at vi i dag er "blåstemplet" som et reelt og attraktivt alternativ til de helt store internationale konsulenthuse," tilføjer André Rogaczewski, som er en af dem fra ejerkredsen, der "uden at ryste på hånden" valgte at købe virksomheden tilbage.

"Selvfølgelig er vi glade for at vinde mange spændende sager, men det vigtigste er at levere til rette tid, budget og kvalitet," understreger han.

Netcompanys konkurrenter tæller blandt andet KMD, CSC og NNIT.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S