Dansk it-firma hamrer ordrer ind på stribe

Dansk it-firma, hvis stiftere har købt selskabet tilbage, vælter i vundne udbud.

Artikel top billede

Danske Netcompany scorer den ene kontrakt efter den næste i 2013.

Således har selskabet i 2013 alene frem til nu vundet 10 ud af 12 udbud, som selskabet har deltaget i.

Det oplyser partner og medejer André Rogaczewski fra Netcomany til Computerworld.

"Det går rigtigt godt," fortæller han.

I forvejen har Netcompany store opgaver med Motorregistersystemet til Skat og FællesKommunalLedelsesInformation (FLIS) til Kombit.

De nye opgaver i 2013 tæller udvikling og vedligehold af stamregister hos Finanstilsynet, Danmarks Nationalbank - Internetløsning og informationsarkitektur hos Danmarks Nationalbank, opgaver hos Miljøstyrelsen, Banedanmark, Region Hovedstaden, Vejdirektoratet med videre.

Omsætningen stiger

Dermed er de danske ejere og oprindelige stiftere, der i sin solgte selskabet, men købte det tilbage i foråret 2011, på skinner med vækst.

Det fremgår også af det årsregnskab for 2012, som Netcompany netop har afleveret til Erhvervs- og selskabsstyrelsen.

Netcompany opnåede i 2012 en omsætning på 400 millioner kroner mod 327 millioner kroner i 2011.

Årets resultat er 81 millioner kroner. I dag beskæftiger Netcompany 375 medarbejdere.

Glade ejere tilbage

"Der er ingen tvivl om, at vi i dag er "blåstemplet" som et reelt og attraktivt alternativ til de helt store internationale konsulenthuse," tilføjer André Rogaczewski, som er en af dem fra ejerkredsen, der "uden at ryste på hånden" valgte at købe virksomheden tilbage.

"Selvfølgelig er vi glade for at vinde mange spændende sager, men det vigtigste er at levere til rette tid, budget og kvalitet," understreger han.

Netcompanys konkurrenter tæller blandt andet KMD, CSC og NNIT.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S