Salg af KMD-bygninger vil forgylde kommuner

Et kommende salg af KMDs nuværende bygninger og grunde, der er ejet af Kombit, vil indbringe kommuner et stort tre-cifret millionbeløb

Artikel top billede

Her er KMDs bygning i Aarhus, der ikke er en af de tre grunde, som Kombit ejer.

Landets kommuner kan glæde sig til, at deres it-selskab Kombit sælger de tre grunde og bygninger, hvor it-giganten KMD i dag lejer sig ind.

For ifølge Kombits netop aflagte regnskab er det planen, at grundene og bygningerne, der er ejet af tre Kombit-datterselskaber, skal sælges i fremtiden.

"Ved salg af ejendomsselskaberne Lautrupparken 40-42 A/S, Niels Bohrs Allé 185 A/S og Lauritzens Plads 1 A/S skal Kombit ifølge vedtægterne afregne en del af provenuet til tilsluttede kommuner," fremgår det.

Og beløbet er opgjort til et større tre-cifret millionbeløb.

"Hensættelsen er skønsmæssigt opgjort til 624,2 millioner kroner og forventes at forfalde til betaling mere end 1 år efter statusdagen," står der videre i Kombits regnskab.

KMD betaler Kombit millioner

Grundene og bygningerne overgik til de tre Kombit-datterselskaber, da KL i 2009 solgte KMD til kapitalfonden EQT og ATP, der siden som bekendt har solgt KMD videre til den amerikanske kapitalfond Advent International og Sampension.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan KMD via længere lejeaftaler hvert år betaler millioner af kroner til Kombit i husleje.

Her oplyste Kombit også, at man ejede grundene og bygningerne.

Læs mere om det her.

Hos kommunernes it-selskab Kombit forklarer man, at salget vil ske, "når tiden er rigtig".

"Det har aldrig ligget i kortene, at Kombit skulle være et ejendomsselskab, men ejendommen fulgte med. Vedrørende salg af ejendommene, så vil de blive afhændet, når tiden er rigtig for et salg," lyder det fra kommunikationschef Mikkel Tang fra Kombit.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S