Salg af KMD-bygninger vil forgylde kommuner

Et kommende salg af KMDs nuværende bygninger og grunde, der er ejet af Kombit, vil indbringe kommuner et stort tre-cifret millionbeløb

Artikel top billede

Her er KMDs bygning i Aarhus, der ikke er en af de tre grunde, som Kombit ejer.

Landets kommuner kan glæde sig til, at deres it-selskab Kombit sælger de tre grunde og bygninger, hvor it-giganten KMD i dag lejer sig ind.

For ifølge Kombits netop aflagte regnskab er det planen, at grundene og bygningerne, der er ejet af tre Kombit-datterselskaber, skal sælges i fremtiden.

"Ved salg af ejendomsselskaberne Lautrupparken 40-42 A/S, Niels Bohrs Allé 185 A/S og Lauritzens Plads 1 A/S skal Kombit ifølge vedtægterne afregne en del af provenuet til tilsluttede kommuner," fremgår det.

Og beløbet er opgjort til et større tre-cifret millionbeløb.

"Hensættelsen er skønsmæssigt opgjort til 624,2 millioner kroner og forventes at forfalde til betaling mere end 1 år efter statusdagen," står der videre i Kombits regnskab.

KMD betaler Kombit millioner

Grundene og bygningerne overgik til de tre Kombit-datterselskaber, da KL i 2009 solgte KMD til kapitalfonden EQT og ATP, der siden som bekendt har solgt KMD videre til den amerikanske kapitalfond Advent International og Sampension.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan KMD via længere lejeaftaler hvert år betaler millioner af kroner til Kombit i husleje.

Her oplyste Kombit også, at man ejede grundene og bygningerne.

Læs mere om det her.

Hos kommunernes it-selskab Kombit forklarer man, at salget vil ske, "når tiden er rigtig".

"Det har aldrig ligget i kortene, at Kombit skulle være et ejendomsselskab, men ejendommen fulgte med. Vedrørende salg af ejendommene, så vil de blive afhændet, når tiden er rigtig for et salg," lyder det fra kommunikationschef Mikkel Tang fra Kombit.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job