Salg af KMD-bygninger vil forgylde kommuner

Et kommende salg af KMDs nuværende bygninger og grunde, der er ejet af Kombit, vil indbringe kommuner et stort tre-cifret millionbeløb

Artikel top billede

Her er KMDs bygning i Aarhus, der ikke er en af de tre grunde, som Kombit ejer.

Landets kommuner kan glæde sig til, at deres it-selskab Kombit sælger de tre grunde og bygninger, hvor it-giganten KMD i dag lejer sig ind.

For ifølge Kombits netop aflagte regnskab er det planen, at grundene og bygningerne, der er ejet af tre Kombit-datterselskaber, skal sælges i fremtiden.

"Ved salg af ejendomsselskaberne Lautrupparken 40-42 A/S, Niels Bohrs Allé 185 A/S og Lauritzens Plads 1 A/S skal Kombit ifølge vedtægterne afregne en del af provenuet til tilsluttede kommuner," fremgår det.

Og beløbet er opgjort til et større tre-cifret millionbeløb.

"Hensættelsen er skønsmæssigt opgjort til 624,2 millioner kroner og forventes at forfalde til betaling mere end 1 år efter statusdagen," står der videre i Kombits regnskab.

KMD betaler Kombit millioner

Grundene og bygningerne overgik til de tre Kombit-datterselskaber, da KL i 2009 solgte KMD til kapitalfonden EQT og ATP, der siden som bekendt har solgt KMD videre til den amerikanske kapitalfond Advent International og Sampension.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan KMD via længere lejeaftaler hvert år betaler millioner af kroner til Kombit i husleje.

Her oplyste Kombit også, at man ejede grundene og bygningerne.

Læs mere om det her.

Hos kommunernes it-selskab Kombit forklarer man, at salget vil ske, "når tiden er rigtig".

"Det har aldrig ligget i kortene, at Kombit skulle være et ejendomsselskab, men ejendommen fulgte med. Vedrørende salg af ejendommene, så vil de blive afhændet, når tiden er rigtig for et salg," lyder det fra kommunikationschef Mikkel Tang fra Kombit.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse