CSC bekræfter angreb: Lukker huller med IBM

Både svensk og dansk politi efterforsker hackerangreb, som både IBM og CSC har måttet rydde op efter, bekræfter CSC.

Artikel top billede

I en skriftlig meddelelse bekræfter CSC, at der i 2012 var et angreb på selskabets datacenter, der hoster det danske Rigspoliti.

"Angrebet er sket gennem en IBM mainframe, og har ramt tilsvarende systemer i andre lande, uden for CSC."

"CSC har sammen med Rigspolitiet og IBM gennemført en række omfattende undersøgelser af angrebet."

"Undersøgelserne afslører, at der har været adgang til personfølsomme oplysninger, men at der ikke er sket ændringer af data," hedder det i meddelelsen fra CSC Danmark.

Tidligere i dag kom det frem, at cpr-registret er blevet hacket, og PET og FE er inde over opklaringen af sagen.

En topahcker fra Sverige er angiveligt under mistanke.

Forsvarligt sikret igen

Nu er der dæmpet op for angrebet, lyder det.

"Efter angrebet har IBM har udsendt en opdatering, der sikrer, at alle adgange igen er forsvarligt sikrede."

"I tæt samarbejde med IBM og Rigspolitiet gennemgår CSC alle systemer og procedurer for at optimere overvågning og beskyttelse af sine datacentre," hedder det videre i pressemeddelelsen fra CSC.

Efterforsker sagen

Samtidig oplyses det, at både dansk og svensk politi er over sagen.
 
"Sagen er stadig under undersøgelse af det danske og svenske politi, vi kan derfor ikke komme med yderligere informationer på nuværende tidspunkt," oplyser CSC.

CSC's datacenter har en stribe virksomheders data liggende.

"Eventuelle andre virksomheder, der har været udsat for angreb, er naturligvis blevet underrettet," lyder det fra CSC.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Everllence

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Datawarehouse-udvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS