CSC bekræfter angreb: Lukker huller med IBM

Både svensk og dansk politi efterforsker hackerangreb, som både IBM og CSC har måttet rydde op efter, bekræfter CSC.

Artikel top billede

I en skriftlig meddelelse bekræfter CSC, at der i 2012 var et angreb på selskabets datacenter, der hoster det danske Rigspoliti.

"Angrebet er sket gennem en IBM mainframe, og har ramt tilsvarende systemer i andre lande, uden for CSC."

"CSC har sammen med Rigspolitiet og IBM gennemført en række omfattende undersøgelser af angrebet."

"Undersøgelserne afslører, at der har været adgang til personfølsomme oplysninger, men at der ikke er sket ændringer af data," hedder det i meddelelsen fra CSC Danmark.

Tidligere i dag kom det frem, at cpr-registret er blevet hacket, og PET og FE er inde over opklaringen af sagen.

En topahcker fra Sverige er angiveligt under mistanke.

Forsvarligt sikret igen

Nu er der dæmpet op for angrebet, lyder det.

"Efter angrebet har IBM har udsendt en opdatering, der sikrer, at alle adgange igen er forsvarligt sikrede."

"I tæt samarbejde med IBM og Rigspolitiet gennemgår CSC alle systemer og procedurer for at optimere overvågning og beskyttelse af sine datacentre," hedder det videre i pressemeddelelsen fra CSC.

Efterforsker sagen

Samtidig oplyses det, at både dansk og svensk politi er over sagen.
 
"Sagen er stadig under undersøgelse af det danske og svenske politi, vi kan derfor ikke komme med yderligere informationer på nuværende tidspunkt," oplyser CSC.

CSC's datacenter har en stribe virksomheders data liggende.

"Eventuelle andre virksomheder, der har været udsat for angreb, er naturligvis blevet underrettet," lyder det fra CSC.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura