CSC bekræfter angreb: Lukker huller med IBM

Både svensk og dansk politi efterforsker hackerangreb, som både IBM og CSC har måttet rydde op efter, bekræfter CSC.

Artikel top billede

I en skriftlig meddelelse bekræfter CSC, at der i 2012 var et angreb på selskabets datacenter, der hoster det danske Rigspoliti.

"Angrebet er sket gennem en IBM mainframe, og har ramt tilsvarende systemer i andre lande, uden for CSC."

"CSC har sammen med Rigspolitiet og IBM gennemført en række omfattende undersøgelser af angrebet."

"Undersøgelserne afslører, at der har været adgang til personfølsomme oplysninger, men at der ikke er sket ændringer af data," hedder det i meddelelsen fra CSC Danmark.

Tidligere i dag kom det frem, at cpr-registret er blevet hacket, og PET og FE er inde over opklaringen af sagen.

En topahcker fra Sverige er angiveligt under mistanke.

Forsvarligt sikret igen

Nu er der dæmpet op for angrebet, lyder det.

"Efter angrebet har IBM har udsendt en opdatering, der sikrer, at alle adgange igen er forsvarligt sikrede."

"I tæt samarbejde med IBM og Rigspolitiet gennemgår CSC alle systemer og procedurer for at optimere overvågning og beskyttelse af sine datacentre," hedder det videre i pressemeddelelsen fra CSC.

Efterforsker sagen

Samtidig oplyses det, at både dansk og svensk politi er over sagen.
 
"Sagen er stadig under undersøgelse af det danske og svenske politi, vi kan derfor ikke komme med yderligere informationer på nuværende tidspunkt," oplyser CSC.

CSC's datacenter har en stribe virksomheders data liggende.

"Eventuelle andre virksomheder, der har været udsat for angreb, er naturligvis blevet underrettet," lyder det fra CSC.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S