CSC bekræfter angreb: Lukker huller med IBM

Både svensk og dansk politi efterforsker hackerangreb, som både IBM og CSC har måttet rydde op efter, bekræfter CSC.

Artikel top billede

I en skriftlig meddelelse bekræfter CSC, at der i 2012 var et angreb på selskabets datacenter, der hoster det danske Rigspoliti.

"Angrebet er sket gennem en IBM mainframe, og har ramt tilsvarende systemer i andre lande, uden for CSC."

"CSC har sammen med Rigspolitiet og IBM gennemført en række omfattende undersøgelser af angrebet."

"Undersøgelserne afslører, at der har været adgang til personfølsomme oplysninger, men at der ikke er sket ændringer af data," hedder det i meddelelsen fra CSC Danmark.

Tidligere i dag kom det frem, at cpr-registret er blevet hacket, og PET og FE er inde over opklaringen af sagen.

En topahcker fra Sverige er angiveligt under mistanke.

Forsvarligt sikret igen

Nu er der dæmpet op for angrebet, lyder det.

"Efter angrebet har IBM har udsendt en opdatering, der sikrer, at alle adgange igen er forsvarligt sikrede."

"I tæt samarbejde med IBM og Rigspolitiet gennemgår CSC alle systemer og procedurer for at optimere overvågning og beskyttelse af sine datacentre," hedder det videre i pressemeddelelsen fra CSC.

Efterforsker sagen

Samtidig oplyses det, at både dansk og svensk politi er over sagen.
 
"Sagen er stadig under undersøgelse af det danske og svenske politi, vi kan derfor ikke komme med yderligere informationer på nuværende tidspunkt," oplyser CSC.

CSC's datacenter har en stribe virksomheders data liggende.

"Eventuelle andre virksomheder, der har været udsat for angreb, er naturligvis blevet underrettet," lyder det fra CSC.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S