Sådan opdager du misbrug af dit CPR-nummer

Millioner af danske CPR-numre er muligvis i hænderne på hackere. Se her, hvad du skal være opmærksom på.

Artikel top billede

Den ulovlige adgang til politiets registre hos CSC kan få konsekvenser for den almindelige dansker.

Derfor har politiet udsendt en række råd til at beskytte sig mod misbrug af oplysningerne.

Ifølge politiets oplysninger har hackerne enndu ikke udnyttet oplysningerne, men der skulle være tale om downloads af "flere millioner" CPR-numre og andet data - så muligheden for misbrug er nærliggende.

I den forbindelse har politiet gentaget sine generelle advarsler vedrørende datatyveri.

Vær opmærksom på pakker
Derfor skal man for eksempel være opmærksom på, om man modtager varer eller pakker, som man ikke selv har bestilt. Man skal også hæve et øjenbryn, hvis firmaer opkræver penge for tjenester eller forsendelser, som man ikke husker at have modtaget.

Det kunne også være henvendelser om indgåede aftaler eller transaktioner, som man ikke mener at have indgået.

Derudover skal man afvise forsendelser, returnere dem og give afsenderen besked om, at man ikke kender til bestillingen.

Endelig skal man kontakte folkeregistret i sin kommune og få noteret, at der er begået tyveri på ens CPR-nummer, oplyser Rigspolitiet.

I alle tilfælde skal man anmelde sagen til politiet, da politianmeldelsen kan bruges som dokumentation over for banken eller ukendte kreditorer.

De kan oprette abonnementer i dit navn
CPR-nummeret er i mange sammenhænge danskeres unikke nøgle. Det er set brugt i tilfælde med identitetstyveri.

Derfor kan det faktisk nemt anvendes til en række ting af folk med skumle bagtanker. TV2 Beep har listet en række ting.

For eksempel skal der ofte ikke mere end et CPR-nummer til at ansøge om kviklån, oprette profiler på eBay og QXL eller oprette telefonabonnementer. Så man bør også være opmærksom på den type aktivitet.

Men truslen var jo sidste år
Dansk politi blev i januar klar over, at der havde været et dataindbrud. Men selve indbruddet og muligheden for at hente data ud om danskere skete helt tilbage i perioden fra april til august 2012.

Rigspolitiets kommunikationsrådgiver Thomas Kristensen forklarer, at det er hensyn til efterforskningen, der har gjort, at advarslen først nu kan sendes bredt ud. Og selv om det kan virke lidt bagvendt at advare befolkningen så mange måneder efter at truslen formentlig er drevet over, så har politiet valgt at gentage sine generelle råd til at beskytte sig mod identitetstyveri, fordi mange sikkert vil bekymre sig efter et så stort datatyveri.

Det er en række oplysninger fra politiets registre, herunder CPR-numre, der er blevet kopieret i forbindelse af indbruddet. Læs mere om angrebet her.

LÆS OGSÅ:

Her er overblikket over hacker-angrebet

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S