CPR-hack: Hvor havner regningen for alvorlig sikkerhedsbrist?

Hvorvidt nogle har handlet bodspådragende i den store hackersag er fortsat uvist. Skaderne gøres fortsat op.

Artikel top billede

Rigspolitiet har foreløbig slet ikke overblik nok over den store hackersag hos CSC til, at man kan gå ind i nogle overvejelser om bodsbestemmelser i forhold til eventuelle ansvarlige leverandører.

"Det kan vi ikke sige noget som helst om i øjeblikket. Hele sagen er som bekendt ved at blive endevendt," lyder det fra kommunikationsrådgiver Carsten Andersen fra Rigspolitiet.

Rigspolitiet har simpelthen ikke overblik over skaderne efter hackerangrebet, der fandt sted i 2012 - og som man blev orienteret om i janaur 2013.

Det kan du læse mere om her.

"Helt uacceptabelt"

I forbindelse med ministre og topembedsmænds beskrivelse af det hændte forløb har CSC spillet en hovedrolle.

"Det er naturligvis helt uacceptabelt, at det har været muligt at få adgang til politiets registre trods de meget høje sikkerhedsstandarder, som vi kræver og forventer af vores leverandør," fortalte rigspolitichefen i forbindelse med offentliggørelsen af angrebet.

Men hvem der bærer en eventuel bods-pådragende skyld i sagen, er altså ikke afgjort.

Faktum er dog, at PET, FE og Rigspolitiet har brugt mange timer på at "rydde op" - og altså fortsat arbejder med at få overblik over sagen.

Senest er det kommet frem, at også andre end Rigspolitiet er blevet ramt. Ligesom hele sagen kan brede sig til andre lande.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS