CPR-hack: Hvor havner regningen for alvorlig sikkerhedsbrist?

Hvorvidt nogle har handlet bodspådragende i den store hackersag er fortsat uvist. Skaderne gøres fortsat op.

Artikel top billede

Rigspolitiet har foreløbig slet ikke overblik nok over den store hackersag hos CSC til, at man kan gå ind i nogle overvejelser om bodsbestemmelser i forhold til eventuelle ansvarlige leverandører.

"Det kan vi ikke sige noget som helst om i øjeblikket. Hele sagen er som bekendt ved at blive endevendt," lyder det fra kommunikationsrådgiver Carsten Andersen fra Rigspolitiet.

Rigspolitiet har simpelthen ikke overblik over skaderne efter hackerangrebet, der fandt sted i 2012 - og som man blev orienteret om i janaur 2013.

Det kan du læse mere om her.

"Helt uacceptabelt"

I forbindelse med ministre og topembedsmænds beskrivelse af det hændte forløb har CSC spillet en hovedrolle.

"Det er naturligvis helt uacceptabelt, at det har været muligt at få adgang til politiets registre trods de meget høje sikkerhedsstandarder, som vi kræver og forventer af vores leverandør," fortalte rigspolitichefen i forbindelse med offentliggørelsen af angrebet.

Men hvem der bærer en eventuel bods-pådragende skyld i sagen, er altså ikke afgjort.

Faktum er dog, at PET, FE og Rigspolitiet har brugt mange timer på at "rydde op" - og altså fortsat arbejder med at få overblik over sagen.

Senest er det kommet frem, at også andre end Rigspolitiet er blevet ramt. Ligesom hele sagen kan brede sig til andre lande.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job