CPR-hack: Politiet har intet overblik over skader

Skaderne efter et af danmarkshistoriens største hackerangreb er slet ikke opgjort. Seks måneder efter et svensk tip efterforsker politiet stadig sagen.

Artikel top billede

De reelle skader efter det kæmpe hacker-angreb i CSC's datacenter er slet ikke gjort op.

Det kan man konkludere ud fra politiets udmeldinger i sagen, der altså fortsat efterforskes, seks måneder efter at man fik et tip fra Sverige om sagen.

Og altså endnu flere måneder, efter at hackerangrebet blev udført. 

Således meddeler politiet, at man reelt ikke ved, om CPR-numre er blevet misbrugt, solgt eller andet.

Af politiets pressemeddelelse om sagen står to gange "det kan ikke udelukkes", hvilket gælder om oplysninger er ændret af hackerne og om der også har været adgang til eksempelvis registre hos Skat.

Samme usikkerhed hersker, når det gælder det nok så opsigtsvækkende læk af 10.000 passwords til offentlige ansatte, som DR siden kunne fortælle om.

Igangværende oplysninger

Her lyder meldingen, ifølge DRs oplysninger, at "der ikke fremkommet oplysninger, der peger på, at hackerne har været inde og hente information i politifolks email-konti, men det er en af de ting, der endnu ikke er endeligt afdækket af den igangværende efterforskning."

Ergo efterforskes også på det område.

CSC har selv meldt ud, at "eventuelle andre virksomheder", der måtte være ramt, er blevet underrettet.

Samtidig slår CSC også fast i sin besked, at både svensk og dansk politi fortsat efterforsker hacker-sagen.

PET-chef Jakob Scharf oplyser i en pressemeddelelse udsendt i går, at man fortsat undersøger andre mulige angrebsområder:

"Formålet med undersøgelserne er dels at vurdere omfanget af sikkerhedsbruddet, og om andre offentlige IT-systemer kan være berørt...."

Det er i skrivende stund ikke meldt ud, hvornår politiet forventer at have det fulde overblik over skaderne, og hvad der præcist måtte være foregået.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job