Strid: Har it-ansatte krav på betalt frokostpause?

En tvist om betalt frokostpause hos dansk it-gigant spidser til. Mange millioner kroner i spil, hvis medarbejderne skal have gratis frokost.

Artikel top billede

Striden mellem HK/Privat og KMD plus KMD/BPO, der vedrører udskillelsen af KMD/BPO fra moderselskabet KMD, fortsætter for uformindsket styrke.

Således er der ikke lagt op til forlig i den mange millioner kroner store sag.

"Jeg har svært ved at se, at det skulle ende med et forlig," udtaler faglig sekretær Kim Jung Olsen fra HK/Privat til Computerworld.

Således blev det første retsmøde i Arbejdsretten afholdt den 30. maj, og næste møde er planlagt til august.

Kernen i striden er udskillelsen af et KMD-selskab fra et andet.

HK/Privat slår fast, at medarbejdere deri har de samme rettigheder som før den påståede udskillelse. Det gælder også den betalte frokostpause, som KMD/BPO har frataget medarbejderne uden betaling eller anden kompensation.

Mange millioner kroner

Den modsatte opfattelse har KMD.

HK/Privat oplyser, at det drejer sig om 2,5 time per uge per medarbejder, som medarbejderne bliver snydt for i løn.

"Derfor omhandler sagen et krav om mange millioner kroner," forklarer den faglige sekretær.

Sagen omhandler også nogle forhold omkring antallet af tillidsrepræsentanter.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect