Strid: Har it-ansatte krav på betalt frokostpause?

En tvist om betalt frokostpause hos dansk it-gigant spidser til. Mange millioner kroner i spil, hvis medarbejderne skal have gratis frokost.

Artikel top billede

Striden mellem HK/Privat og KMD plus KMD/BPO, der vedrører udskillelsen af KMD/BPO fra moderselskabet KMD, fortsætter for uformindsket styrke.

Således er der ikke lagt op til forlig i den mange millioner kroner store sag.

"Jeg har svært ved at se, at det skulle ende med et forlig," udtaler faglig sekretær Kim Jung Olsen fra HK/Privat til Computerworld.

Således blev det første retsmøde i Arbejdsretten afholdt den 30. maj, og næste møde er planlagt til august.

Kernen i striden er udskillelsen af et KMD-selskab fra et andet.

HK/Privat slår fast, at medarbejdere deri har de samme rettigheder som før den påståede udskillelse. Det gælder også den betalte frokostpause, som KMD/BPO har frataget medarbejderne uden betaling eller anden kompensation.

Mange millioner kroner

Den modsatte opfattelse har KMD.

HK/Privat oplyser, at det drejer sig om 2,5 time per uge per medarbejder, som medarbejderne bliver snydt for i løn.

"Derfor omhandler sagen et krav om mange millioner kroner," forklarer den faglige sekretær.

Sagen omhandler også nogle forhold omkring antallet af tillidsrepræsentanter.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,