TDC klar til at lade kinesere overtage drift af mobilnet

Det vækker opsigt, at TDC muligvis laver et større samarbejde med en omdiskuteret kinesisk telegigant.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det vækker opsigt, at TDC forhandler med kinesiske Huawei om drift og udbygning af TDC's mobilnet til danskerne.

"Jeg kan bekræfte, at TDC er i en dialog med flere leverandører, heriblandt Huawei, om fremtidig drift og udbygning af mobilnettet. Intet er afgjort på nuværende tidspunkt," udtaler pressechef Ib Konrad Jensen fra TDC til Børsen.

I USA er den kinesiske leverandør for alvor kommet i unåde, hvilket du kan læse meget mere om her.

Frygten kredser sig om spionage. Og netop sikkerhedsaspektet får nu danske politikere op af stolene.

Danske politikere nervøse

"Hele det sikkerhedsmæssige dilemma bekymrer mig rigtig meget. Når man giver medarbejdere, der måske ikke engang er sikkerhedsgodkendt, adgang til den danske digitale infrastruktur, så udsætter vi Danmark og danskerne for en kæmperisiko," udtaler it-ordfører Trine Bramsen fra Socialdemokraterne.

Også Venstres Michael Aastrup-Jensen er, ifølge Børsen, bekymret omkring sikkerheden.

Landechef hos Huawei Binbing Xiao er er ikke overrasket over diskussionen om sikkerhed nu dukker op.

"Diskussionen af sikkerhed er god, for vores it afhænger meget af sikkerhed, men diskussionen bør omhandle alle leverandører af teleudstyr, ikke kun os. For stort set alt udstyr til teleindustrien er produceret i Kina - uanset fabrikat," udtaler han til Børsen.

I øvrigt har selskabet også tidligere gjort tiltag for at aflive frygten for spionage.

Samarbejder allerede

Det kan du læse mere om her.

Både TDC og Telia har over for Computerworld tilkendegivet, at de ikke ser de store sikkerhedsricisi ved et samarbejde med Kina-firmaet.

Faktisk har man allerede et samarbejde kørende.

Det er uvist hvornår TDC tegner kontrakt med en leverandør til mobilnettet.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS