Efter hårde anklager: Huawei lægger kildekoden frem

Den kinesiske netværksgigant Huawei vil dæmme op for frygten for spionage ved at lægge kildekode frem til skue.

Artikel top billede

Læs også:

Telia og TDC stoler fuldt ud på stærkt kritiseret it-firma

Router-firma efter anklager: Vi spionerer altså ikke på
dig

Advarsel: Pas på denne netværks-gigant

De alvorlige anklager mod Huawei, der tidligere er blevet lagt frem i både USA og i Australien, får nu netværksgiganten til at skride til en noget opsigtsvækkende handling.

Det kinesiske selskab har ifølge BBC tilbudt de australske myndigheder ubegrænset adgang til kildekoden i det netværksudstyr, Huawei producerer.

Det er frygten for og mistanken om, hvad den kinesiske mastodont kan overvåge og styre via sin massive tilstedeværelse i en infrastruktur, der startede hele sagen.

Både amerikanerne og australierne har blokeret for, at Huawei kan levere udstyr til landenes netværks-infrastruktur, hvilket Huawei mener er politisk motiveret.

Lægger kildekoden frem

I den seneste udviklingen i sagen er der dog en lille erkendelse fra selskabet.

"Hos Huawei har vi gjort et ringe job i forhold til at kommunikere om, hvem vi er, og det må vi tage ansvaret for," udtaler en John Lord, der star i spidsen for Huawei i Australien.

Derfor vil selskabet nu give myndighederne down under komplet og ubegrænset adgang til kildekoden og netværks-udstyret, så skeptikerne med egne øjne kan se, hvad der er inden i det kinesiske udstyr.

Ifølge BBC har Huawei allerede gjort noget tilsvarende i England, hvor myndighederne har haft adgang til at teste sikkerheden nærmere.

Her er anklagerne mod Huawei

Huawei arbejder med alt fra netværksteknologier og -services til cloud computing, IP-telefoni, tele-presence, smartphones og tablet-pc'er.

Selskabet leverer kritiske komponenter i den digitale infrastruktur, og det er det, der bekymrer blandt andre amerikanerne.

Som vi tidligere har skrevet, har blandt andet en rapport fra Pentagon antydet, at Huawei har tætte bånd til det kinesiske militær, ligesom der er blevet udtrykt frygt for, hvilken rolle et selskab som Huawei vil kunne spille ved eksempelvis en cyber-krig.

Den amerikanske rapport om Huawei

Tidligere på måneden udkom en rapport fra de amerikanske myndigheder om de kinesiske selskaber Huawei og ZTE. Den konkluderede blandt andet:

"US-regeringssystemer, specielt følsomme systemer, bør ikke inkludere udstyr fra Huawei eller ZTE, inklusiv komponenter. På samme måde skal kontrakt-leverandører - specielt dem, der arbejder med kritiske US-programmer - ekskludere udstyr fra ZTE eller Huawei i deres systemer."

Samtidig kan man i rapporten læse følgende anbefaling:

"Den private sektor i De Forenede Stater opfordres stærkt til at overveje langsigtede sikkerheds-risici i forhold til at handle udstyr eller services med enten ZTE eller Huawei."

"Amerikanske netværksoperatører og system-udviklere opfordres stærkt til at søge efter andre leverandører til deres projekter."

"Baseret på tilgængelige hemmelige og ikke hemmelige informationer kan man ikke stole på, at Huawei og ZTE er fri af indflydelse fra udenlandske stater, og derfor udgør de en sikkerheds-trussel mod USA og vores systemer."

Huawei svarede igen

Huawei svarede dog hurtigt igen på rapportens indhold:

"Vi havde håbet at kunne sikre, at undersøgelsen ville være fakta-baseret og objektiv i dens gennemgang af vores forretningsaktiviteter og den globale cyber-sikkerhed ... Men på trods af, at vi har gjort vores bedste, virker det som om, at komitéen har ønsket et forudbestemt udfald," lød det blandt andet fra Huawei.

Computerworld interviewede i den forbindelse både Huawei i Danmark og nogle af de danske teleselskaber, der anvender selskabets produkter - se kommentarerne her.

Læs også:

Telia og TDC stoler fuldt ud på stærkt kritiseret it-firma

Router-firma efter anklager: Vi spionerer altså ikke på
dig

Advarsel: Pas på denne netværks-gigant

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Metroselskabet I/S

    Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S