Efter hårde anklager: Huawei lægger kildekoden frem

Den kinesiske netværksgigant Huawei vil dæmme op for frygten for spionage ved at lægge kildekode frem til skue.

Artikel top billede

Læs også:

Telia og TDC stoler fuldt ud på stærkt kritiseret it-firma

Router-firma efter anklager: Vi spionerer altså ikke på
dig

Advarsel: Pas på denne netværks-gigant

De alvorlige anklager mod Huawei, der tidligere er blevet lagt frem i både USA og i Australien, får nu netværksgiganten til at skride til en noget opsigtsvækkende handling.

Det kinesiske selskab har ifølge BBC tilbudt de australske myndigheder ubegrænset adgang til kildekoden i det netværksudstyr, Huawei producerer.

Det er frygten for og mistanken om, hvad den kinesiske mastodont kan overvåge og styre via sin massive tilstedeværelse i en infrastruktur, der startede hele sagen.

Både amerikanerne og australierne har blokeret for, at Huawei kan levere udstyr til landenes netværks-infrastruktur, hvilket Huawei mener er politisk motiveret.

Lægger kildekoden frem

I den seneste udviklingen i sagen er der dog en lille erkendelse fra selskabet.

"Hos Huawei har vi gjort et ringe job i forhold til at kommunikere om, hvem vi er, og det må vi tage ansvaret for," udtaler en John Lord, der star i spidsen for Huawei i Australien.

Derfor vil selskabet nu give myndighederne down under komplet og ubegrænset adgang til kildekoden og netværks-udstyret, så skeptikerne med egne øjne kan se, hvad der er inden i det kinesiske udstyr.

Ifølge BBC har Huawei allerede gjort noget tilsvarende i England, hvor myndighederne har haft adgang til at teste sikkerheden nærmere.

Her er anklagerne mod Huawei

Huawei arbejder med alt fra netværksteknologier og -services til cloud computing, IP-telefoni, tele-presence, smartphones og tablet-pc'er.

Selskabet leverer kritiske komponenter i den digitale infrastruktur, og det er det, der bekymrer blandt andre amerikanerne.

Som vi tidligere har skrevet, har blandt andet en rapport fra Pentagon antydet, at Huawei har tætte bånd til det kinesiske militær, ligesom der er blevet udtrykt frygt for, hvilken rolle et selskab som Huawei vil kunne spille ved eksempelvis en cyber-krig.

Den amerikanske rapport om Huawei

Tidligere på måneden udkom en rapport fra de amerikanske myndigheder om de kinesiske selskaber Huawei og ZTE. Den konkluderede blandt andet:

"US-regeringssystemer, specielt følsomme systemer, bør ikke inkludere udstyr fra Huawei eller ZTE, inklusiv komponenter. På samme måde skal kontrakt-leverandører - specielt dem, der arbejder med kritiske US-programmer - ekskludere udstyr fra ZTE eller Huawei i deres systemer."

Samtidig kan man i rapporten læse følgende anbefaling:

"Den private sektor i De Forenede Stater opfordres stærkt til at overveje langsigtede sikkerheds-risici i forhold til at handle udstyr eller services med enten ZTE eller Huawei."

"Amerikanske netværksoperatører og system-udviklere opfordres stærkt til at søge efter andre leverandører til deres projekter."

"Baseret på tilgængelige hemmelige og ikke hemmelige informationer kan man ikke stole på, at Huawei og ZTE er fri af indflydelse fra udenlandske stater, og derfor udgør de en sikkerheds-trussel mod USA og vores systemer."

Huawei svarede igen

Huawei svarede dog hurtigt igen på rapportens indhold:

"Vi havde håbet at kunne sikre, at undersøgelsen ville være fakta-baseret og objektiv i dens gennemgang af vores forretningsaktiviteter og den globale cyber-sikkerhed ... Men på trods af, at vi har gjort vores bedste, virker det som om, at komitéen har ønsket et forudbestemt udfald," lød det blandt andet fra Huawei.

Computerworld interviewede i den forbindelse både Huawei i Danmark og nogle af de danske teleselskaber, der anvender selskabets produkter - se kommentarerne her.

Læs også:

Telia og TDC stoler fuldt ud på stærkt kritiseret it-firma

Router-firma efter anklager: Vi spionerer altså ikke på
dig

Advarsel: Pas på denne netværks-gigant

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos