Forhandlinger slut: It-gigant fyrer TDC-folk

Den indiske it-gigant TCS har nu afsluttet forhandlinger med de danske ansatte. Fyringer i TDC-arbejdende afdelinger på vej.

Artikel top billede

Den indiske it-gigant Tata Consultancy Services (TCS) meddeler, at firmaet i fredags afsluttede forhandlinger med medarbejderrepræsentanter i Danmark.

Forhandlingerne om nedskæringer begyndte den 10. juni. Og resultatet er udsigt til massefyringer.
 
"I løbet af de næste par uger vil TCS infomere medarbejderne om resultaterne," hedder det i meddelelsen.

Heri fremgår det også, at forhandlingerne omhandlede "teams og stillinger i den afdeling, der leverer ydelser for TDC."

TSC: Aktiviteter fordoblet
I 2012 vandt TCS kunden TDC.

TCS forventer fortsat, at den kommende fyringsrunde højst vil dreje sig om 60 stillinger i Danmark.

"Indtil vores medarbejdere er blevet informeret om resultatet, kan vi desværre ikke gå ind i yderligere detaljer," udtaler Amit Bajaj, der er direktør for Norden og Baltikum hos TCS.

TCS oplyser, at dets aktiviteter i regionen er fordoblet siden 2010 med en "signifikant øgning af lokale ansættelser".

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Socialpædagogernes Landsforbund

    Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect