It-gigant massefyrer igen i Danmark

It-gigant fyrer danske it-ansatte. Det er ikke første gang, det sker.

Artikel top billede

Op imod 60 danske stillinger hos TCS - Tata Consultancy Services - skal skæres væk.

Det erfarer Computerworld.

TCS er gået ind på det danske marked via store kontrakter med blandt andre TDC.

Milliard-kontrakten med TDC betød i praksis, at omkring 300 CSC-folk fik ny arbejdsgiver.

TCS bekræfter, at nedskæringer er på vej.

"Vi forventer, at det drejer sig om højst 60 stillinger i Danmark. Vi føler med de medarbejdere, der vil blive berørt, og vi vil gøre alt for støtte dem i processen."

"Vi er i øjeblikket i forhandlinger med fagforening og medarbejdere, og indtil de forhandlinger er afsluttet, kan vi desværre ikke gå ind i yderligere detaljer," udtaler Amit Bajaj, der er direktør for Norden og Baltikum hos TCS, i en skriftlig kommentar.

Tidligere runde: 84 fyret

Amit Bajaj forklarer dog, at TCS har været fokuseret på at levere den "bedste kvalitet og service til TDC, siden vi blev valgt som leverandør til TDC i 2012."

"I takt med projektets modning og de dermed ændrede forretningsbehov er TCS gået ind i en forhandlingsproces om en eventuel reduktion af antallet af roller på projektet," lyder baggrunden for, at det kan ende med, at 60 stillinger skal væk i Danmark.

Tata har tidligere fyret 84 danske ansatte.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S