It-gigant massefyrer igen i Danmark

It-gigant fyrer danske it-ansatte. Det er ikke første gang, det sker.

Artikel top billede

Op imod 60 danske stillinger hos TCS - Tata Consultancy Services - skal skæres væk.

Det erfarer Computerworld.

TCS er gået ind på det danske marked via store kontrakter med blandt andre TDC.

Milliard-kontrakten med TDC betød i praksis, at omkring 300 CSC-folk fik ny arbejdsgiver.

TCS bekræfter, at nedskæringer er på vej.

"Vi forventer, at det drejer sig om højst 60 stillinger i Danmark. Vi føler med de medarbejdere, der vil blive berørt, og vi vil gøre alt for støtte dem i processen."

"Vi er i øjeblikket i forhandlinger med fagforening og medarbejdere, og indtil de forhandlinger er afsluttet, kan vi desværre ikke gå ind i yderligere detaljer," udtaler Amit Bajaj, der er direktør for Norden og Baltikum hos TCS, i en skriftlig kommentar.

Tidligere runde: 84 fyret

Amit Bajaj forklarer dog, at TCS har været fokuseret på at levere den "bedste kvalitet og service til TDC, siden vi blev valgt som leverandør til TDC i 2012."

"I takt med projektets modning og de dermed ændrede forretningsbehov er TCS gået ind i en forhandlingsproces om en eventuel reduktion af antallet af roller på projektet," lyder baggrunden for, at det kan ende med, at 60 stillinger skal væk i Danmark.

Tata har tidligere fyret 84 danske ansatte.

Det kan du læse mere om her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job