It-gigant massefyrer igen i Danmark

It-gigant fyrer danske it-ansatte. Det er ikke første gang, det sker.

Artikel top billede

Op imod 60 danske stillinger hos TCS - Tata Consultancy Services - skal skæres væk.

Det erfarer Computerworld.

TCS er gået ind på det danske marked via store kontrakter med blandt andre TDC.

Milliard-kontrakten med TDC betød i praksis, at omkring 300 CSC-folk fik ny arbejdsgiver.

TCS bekræfter, at nedskæringer er på vej.

"Vi forventer, at det drejer sig om højst 60 stillinger i Danmark. Vi føler med de medarbejdere, der vil blive berørt, og vi vil gøre alt for støtte dem i processen."

"Vi er i øjeblikket i forhandlinger med fagforening og medarbejdere, og indtil de forhandlinger er afsluttet, kan vi desværre ikke gå ind i yderligere detaljer," udtaler Amit Bajaj, der er direktør for Norden og Baltikum hos TCS, i en skriftlig kommentar.

Tidligere runde: 84 fyret

Amit Bajaj forklarer dog, at TCS har været fokuseret på at levere den "bedste kvalitet og service til TDC, siden vi blev valgt som leverandør til TDC i 2012."

"I takt med projektets modning og de dermed ændrede forretningsbehov er TCS gået ind i en forhandlingsproces om en eventuel reduktion af antallet af roller på projektet," lyder baggrunden for, at det kan ende med, at 60 stillinger skal væk i Danmark.

Tata har tidligere fyret 84 danske ansatte.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S