It-gigant massefyrer igen i Danmark

It-gigant fyrer danske it-ansatte. Det er ikke første gang, det sker.

Artikel top billede

Op imod 60 danske stillinger hos TCS - Tata Consultancy Services - skal skæres væk.

Det erfarer Computerworld.

TCS er gået ind på det danske marked via store kontrakter med blandt andre TDC.

Milliard-kontrakten med TDC betød i praksis, at omkring 300 CSC-folk fik ny arbejdsgiver.

TCS bekræfter, at nedskæringer er på vej.

"Vi forventer, at det drejer sig om højst 60 stillinger i Danmark. Vi føler med de medarbejdere, der vil blive berørt, og vi vil gøre alt for støtte dem i processen."

"Vi er i øjeblikket i forhandlinger med fagforening og medarbejdere, og indtil de forhandlinger er afsluttet, kan vi desværre ikke gå ind i yderligere detaljer," udtaler Amit Bajaj, der er direktør for Norden og Baltikum hos TCS, i en skriftlig kommentar.

Tidligere runde: 84 fyret

Amit Bajaj forklarer dog, at TCS har været fokuseret på at levere den "bedste kvalitet og service til TDC, siden vi blev valgt som leverandør til TDC i 2012."

"I takt med projektets modning og de dermed ændrede forretningsbehov er TCS gået ind i en forhandlingsproces om en eventuel reduktion af antallet af roller på projektet," lyder baggrunden for, at det kan ende med, at 60 stillinger skal væk i Danmark.

Tata har tidligere fyret 84 danske ansatte.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S