Velrenommerede webbutikker stjal fra konkurrent

Happii og Proshop finder checkhæftet frem: Stjal tekster hos konkurrent.

Artikel top billede

Foto: briovonsarah (CC BY 2.0)

Den anerkendte webbutik Proshop og lillebroderen Happii har copypastet tekst fra Mobiltjek.dk.

Det koster nu firmaet 30.000 kroner.

I et forlig har Proshop/Happii accepteret at betale godtgørelsen på 30.000 kroner for at undgå yderligere juridiske tovtrækkerier.

Helt præcist har en medarbejder hos Proshop/Happii hentet hele sætninger og formuleringer om 26 mobiltelefoner hos Mobiltjek.dk, der er en prissammenligningsportal for mobiltelefoner, taletidskort og abonnementer.

Selv om teksterne er blevet fjernet, og der er undskyldt, vil Mobiltjek.dk alligevel have økonomisk godtgørelse. Det er nemlig ikke den eneste kopiering, siden har været udsat for.

Det skader os i konkurrencen og i Google
Der kører en lignende sag mellem Mobiltjek.dk og Telekæden, der har erkendt samme synd som Proshop og Happii.

"Det er ikke sådan, at jeg har et personligt forhold til de tekster, jeg skriver. Hovedproblemet er, at vi bliver straffet af søgemaskinerne for duplicate content. Især når det er Proshop, en af Danmark ældste webshops, der har så meget trust i Google," siger Nicolaj Thomasen, direktør for Mobiltjek.dk.

Han er desuden fortørnet over, at hans tekster er blevet stjålet af firmaer, der ligger og kæmper om de samme pladser i søgeresultaterne, og som har sparet tid og penge på hans bekostning.

Det er ophavsretsloven, der gør den form for teksttyveri ulovlig. Men sagen afsluttes altså med et forlig på 30.000 kroner. Men Nicolaj Thomasen ser ikke beløbet som et "holdkæftbolsje":

"Jeg synes, at det er vigtigt at kaste noget lys på området. For det sker tit. Der undskyldes tit med, at man ikke kendte loven, men det er jo ikke nogen undskyldning."

Fejl sker

Morten Duch, direktør for Proshop/Happii, undskylder:

"Der er desværre en, der har lavet en fejl og kopieret fra deres site. Det har vi selvfølgelig beklaget med det samme og fjernet med det samme," siger Morten Duch.

Han forklarer, at webbutikken henter sine varetekster via tjenester som Cnet, Tradeplace samt hos sine leverandører. Studentermedhjælpere og skoleelever hjælper med at forfine data, og til de mest populære varer bliver der gjort et ekstra stort nummer ud af at lave nogle spændende tekster. Det er i den proces, at en lidt for kreativ tekstforfatter troede, at han måtte skrabe teksten fra Mobiltjek.

"Vi er ikke selv glade for at få vores indhold kopieret. Så det er selvfølgelig en fejl, som vi også har indrømmet. Det lå der ganske kortvarigt, og nu har vi betalt, fordi vi ønsker at få sagen lukket," siger Morten Duch.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Statens IT

    Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS