Ferie: NNIT-topchef skal til hestevæddeløb

Sommerferie: Per Kogut får måske ikke ungerne med på sommerferie. Til gengæld står den på hestevæddeløb.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Boserup)

Hos it-virksomheden NNIT skal administrerende direktør Per Kogut holde tre ugers ferie i Norditalien.

Han fortæller til Computerworld, at turen går til Sienna.

"Vi har lejet et stort, lækkert hus på landet i nærheden af Sienna. Det er aldrig helt til at vide, om de store børn skal med, eller om der er andre ting, der trækker mere."

"Men vi andre er i hvert fald sikre på, at vi tager bilen. Så må de, der ikke kommer med i første omgang, komme ned med et fly," forklarer Per Kogut

Og hvad skal tiden så bruges til?

"Først og fremmest afslapning. Der sker masser resten af året."

"Men vi regner med at se 'Il Palio' - det berømte hestevæddeløb på Siennas rådhusplads," lyder det videre fra Per Kogut.

Ligesom NNIT-topchefen nok også lige skal "forbi en god restaurant eller to og ganske givet også nogle af de lokale vingårde."

De store NNIT-begivenheder

Sommerferie er også ofte en tid, hvor man får jobbet og opgaverne lidt på afstand.

Måske fundere lidt over, hvad der er sket, og hvor man skal hen.

Tager man et kig i artikel-arkiverne og søger på ordet NNIT, så dukker en stribe større begivenheder op.

Dem kan du læse om herunder:

Først og fremmest var der fokus på et glimrende regnskab.

Sådan vil NNIT skovle milliarder ind i fremtiden
Den danske it-virksomhed NNIT skovler penge ind i tocifrede vækstrater. Læs her, hvordan selskabet planlægger at kapre nye markeder og fordoble sin rekordstore omsætning inden for få år.

Derudover gik Computerworld tæt på manden i spidsen.

Tæt på Per Kogut: Manden der kører NNIT mod guld og grønne skove
Ud med sproget: Computerworld sparker døren ind på NNIT-chef Per Koguts kontor for at få ham til at svare på et par brandfarlige spørgsmål. Se her, hvordan missionen går.

Men ikke alt har været lutter lagkage. For NNIT mistede en god storkunde.

Dansk it-firma vinder kæmpeordre fra konkurrent
En dansk it-virksomhed, der i forvejen skovler ordrer hjem, har vundet en stor opgave på borger.dk. Konkurrent er slået af pinden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S