Ferie: NNIT-topchef skal til hestevæddeløb

Sommerferie: Per Kogut får måske ikke ungerne med på sommerferie. Til gengæld står den på hestevæddeløb.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Boserup)

Hos it-virksomheden NNIT skal administrerende direktør Per Kogut holde tre ugers ferie i Norditalien.

Han fortæller til Computerworld, at turen går til Sienna.

"Vi har lejet et stort, lækkert hus på landet i nærheden af Sienna. Det er aldrig helt til at vide, om de store børn skal med, eller om der er andre ting, der trækker mere."

"Men vi andre er i hvert fald sikre på, at vi tager bilen. Så må de, der ikke kommer med i første omgang, komme ned med et fly," forklarer Per Kogut

Og hvad skal tiden så bruges til?

"Først og fremmest afslapning. Der sker masser resten af året."

"Men vi regner med at se 'Il Palio' - det berømte hestevæddeløb på Siennas rådhusplads," lyder det videre fra Per Kogut.

Ligesom NNIT-topchefen nok også lige skal "forbi en god restaurant eller to og ganske givet også nogle af de lokale vingårde."

De store NNIT-begivenheder

Sommerferie er også ofte en tid, hvor man får jobbet og opgaverne lidt på afstand.

Måske fundere lidt over, hvad der er sket, og hvor man skal hen.

Tager man et kig i artikel-arkiverne og søger på ordet NNIT, så dukker en stribe større begivenheder op.

Dem kan du læse om herunder:

Først og fremmest var der fokus på et glimrende regnskab.

Sådan vil NNIT skovle milliarder ind i fremtiden
Den danske it-virksomhed NNIT skovler penge ind i tocifrede vækstrater. Læs her, hvordan selskabet planlægger at kapre nye markeder og fordoble sin rekordstore omsætning inden for få år.

Derudover gik Computerworld tæt på manden i spidsen.

Tæt på Per Kogut: Manden der kører NNIT mod guld og grønne skove
Ud med sproget: Computerworld sparker døren ind på NNIT-chef Per Koguts kontor for at få ham til at svare på et par brandfarlige spørgsmål. Se her, hvordan missionen går.

Men ikke alt har været lutter lagkage. For NNIT mistede en god storkunde.

Dansk it-firma vinder kæmpeordre fra konkurrent
En dansk it-virksomhed, der i forvejen skovler ordrer hjem, har vundet en stor opgave på borger.dk. Konkurrent er slået af pinden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura