Ferie: NNIT-topchef skal til hestevæddeløb

Sommerferie: Per Kogut får måske ikke ungerne med på sommerferie. Til gengæld står den på hestevæddeløb.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Boserup)

Hos it-virksomheden NNIT skal administrerende direktør Per Kogut holde tre ugers ferie i Norditalien.

Han fortæller til Computerworld, at turen går til Sienna.

"Vi har lejet et stort, lækkert hus på landet i nærheden af Sienna. Det er aldrig helt til at vide, om de store børn skal med, eller om der er andre ting, der trækker mere."

"Men vi andre er i hvert fald sikre på, at vi tager bilen. Så må de, der ikke kommer med i første omgang, komme ned med et fly," forklarer Per Kogut

Og hvad skal tiden så bruges til?

"Først og fremmest afslapning. Der sker masser resten af året."

"Men vi regner med at se 'Il Palio' - det berømte hestevæddeløb på Siennas rådhusplads," lyder det videre fra Per Kogut.

Ligesom NNIT-topchefen nok også lige skal "forbi en god restaurant eller to og ganske givet også nogle af de lokale vingårde."

De store NNIT-begivenheder

Sommerferie er også ofte en tid, hvor man får jobbet og opgaverne lidt på afstand.

Måske fundere lidt over, hvad der er sket, og hvor man skal hen.

Tager man et kig i artikel-arkiverne og søger på ordet NNIT, så dukker en stribe større begivenheder op.

Dem kan du læse om herunder:

Først og fremmest var der fokus på et glimrende regnskab.

Sådan vil NNIT skovle milliarder ind i fremtiden
Den danske it-virksomhed NNIT skovler penge ind i tocifrede vækstrater. Læs her, hvordan selskabet planlægger at kapre nye markeder og fordoble sin rekordstore omsætning inden for få år.

Derudover gik Computerworld tæt på manden i spidsen.

Tæt på Per Kogut: Manden der kører NNIT mod guld og grønne skove
Ud med sproget: Computerworld sparker døren ind på NNIT-chef Per Koguts kontor for at få ham til at svare på et par brandfarlige spørgsmål. Se her, hvordan missionen går.

Men ikke alt har været lutter lagkage. For NNIT mistede en god storkunde.

Dansk it-firma vinder kæmpeordre fra konkurrent
En dansk it-virksomhed, der i forvejen skovler ordrer hjem, har vundet en stor opgave på borger.dk. Konkurrent er slået af pinden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S