Verdens hurtigste printer: Høvler 70 sider ud i minuttet

HP afblæser blækprinterens død.

Artikel top billede

Foto: Geograph.org.uk

Printeren Officejet Pro X fra HP kan ikke blot spytte kontorets dokumenter ud. Den kan også bryste sig med titlen som verdens hurtigste til den disciplin.

Verdensrekorden er dokumenteret og verificeret af Guinness Rekordbog.

I rekordbogen er HP's printer-teknologi noteret for at være den hurtigste til at printe 500 ark papir i farver. Cirka 70 sider pr. minut. Vel at mærke på en desktop-blækprinter. Ifølge HP er det næsten dobbelt så hurtigt som laserprintere.

Printeren skal sælges til virksomheder og små erhvervsdrivende, når den kommer til Danmark til november.

Ny blæk-teknologi

Printeren skal ikke udelukkende sælges på sin hastighed. En ny teknologi på blæk-fronten skal holde kvaliteten i højsædet.

PageWide-teknologien betyder, som navnet næsten afslører, at printhoved dækker hele sidens bredde på én gang. Hovedet skal altså ikke bevæge sig frem og tilbage over arket med den karakteristiske printerlyd fra traditionelle blækprintere. Det står stille, mens papirarkene fødes gennem maskinen.

De første blækprintere kom på markedet i 80'erne, men blækprintmarkedet har stadig en fremtid, mener HP. Selskabet forventer, at businessprint-markedet vil vokse fra 14,7 millioner i 2011 til 18,9 millioner i 2016, fordi der stadig innoveres på området og findes på nye måder at holde prisen nede, mens kvaliteten af blæktryk forbedres.

Hastighedsrekorden er endnu ikke opdateret hos Guinnessworldrecords.com. Men dokumenteret af Wirthconsulting.org.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT