Verdens hurtigste printer: Høvler 70 sider ud i minuttet

HP afblæser blækprinterens død.

Artikel top billede

Foto: Geograph.org.uk

Printeren Officejet Pro X fra HP kan ikke blot spytte kontorets dokumenter ud. Den kan også bryste sig med titlen som verdens hurtigste til den disciplin.

Verdensrekorden er dokumenteret og verificeret af Guinness Rekordbog.

I rekordbogen er HP's printer-teknologi noteret for at være den hurtigste til at printe 500 ark papir i farver. Cirka 70 sider pr. minut. Vel at mærke på en desktop-blækprinter. Ifølge HP er det næsten dobbelt så hurtigt som laserprintere.

Printeren skal sælges til virksomheder og små erhvervsdrivende, når den kommer til Danmark til november.

Ny blæk-teknologi

Printeren skal ikke udelukkende sælges på sin hastighed. En ny teknologi på blæk-fronten skal holde kvaliteten i højsædet.

PageWide-teknologien betyder, som navnet næsten afslører, at printhoved dækker hele sidens bredde på én gang. Hovedet skal altså ikke bevæge sig frem og tilbage over arket med den karakteristiske printerlyd fra traditionelle blækprintere. Det står stille, mens papirarkene fødes gennem maskinen.

De første blækprintere kom på markedet i 80'erne, men blækprintmarkedet har stadig en fremtid, mener HP. Selskabet forventer, at businessprint-markedet vil vokse fra 14,7 millioner i 2011 til 18,9 millioner i 2016, fordi der stadig innoveres på området og findes på nye måder at holde prisen nede, mens kvaliteten af blæktryk forbedres.

Hastighedsrekorden er endnu ikke opdateret hos Guinnessworldrecords.com. Men dokumenteret af Wirthconsulting.org.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S