Verdens hurtigste printer: Høvler 70 sider ud i minuttet

HP afblæser blækprinterens død.

Artikel top billede

Foto: Geograph.org.uk

Printeren Officejet Pro X fra HP kan ikke blot spytte kontorets dokumenter ud. Den kan også bryste sig med titlen som verdens hurtigste til den disciplin.

Verdensrekorden er dokumenteret og verificeret af Guinness Rekordbog.

I rekordbogen er HP's printer-teknologi noteret for at være den hurtigste til at printe 500 ark papir i farver. Cirka 70 sider pr. minut. Vel at mærke på en desktop-blækprinter. Ifølge HP er det næsten dobbelt så hurtigt som laserprintere.

Printeren skal sælges til virksomheder og små erhvervsdrivende, når den kommer til Danmark til november.

Ny blæk-teknologi

Printeren skal ikke udelukkende sælges på sin hastighed. En ny teknologi på blæk-fronten skal holde kvaliteten i højsædet.

PageWide-teknologien betyder, som navnet næsten afslører, at printhoved dækker hele sidens bredde på én gang. Hovedet skal altså ikke bevæge sig frem og tilbage over arket med den karakteristiske printerlyd fra traditionelle blækprintere. Det står stille, mens papirarkene fødes gennem maskinen.

De første blækprintere kom på markedet i 80'erne, men blækprintmarkedet har stadig en fremtid, mener HP. Selskabet forventer, at businessprint-markedet vil vokse fra 14,7 millioner i 2011 til 18,9 millioner i 2016, fordi der stadig innoveres på området og findes på nye måder at holde prisen nede, mens kvaliteten af blæktryk forbedres.

Hastighedsrekorden er endnu ikke opdateret hos Guinnessworldrecords.com. Men dokumenteret af Wirthconsulting.org.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S