Dansk politi: Hacker-sag er højt prioriteret

Dansk hacker-sag er "meget højt prioriteret" hos myndighederne. Justitsministeren lover, at "alle nødvendige ressourcer er sat ind".

Artikel top billede

Hos Rigspolitiet er der fortsat heftig aktivitet om en af de mest alvorlige hacker-sager, landet endnu har set.

Hackere havde i en længere periode i 2012 adgang til dybt følsomme oplysninger, blandt andet CPR-numre, og foreløbig er to personer sigtet i sagen.

Hos Rigspolitiet vil man ikke oplyse, hvor mange personer der arbejder på at optrevle sagen.

"Nej, det kan jeg ikke, men jeg kan love dig, at den er meget højt prioriteret!," lyder det i en mail fra kommunikationsrådgiver Carsten Andersen fra Rigspolitiet til Computerworld.

Han oplyser videre, at Rigspolitiet af princip aldrig angiver hvor mange folk, der bruges på en sag.

Ved offentliggørelsen af hackerangrebet stod chefen for PET og Rigspolitiet frem, ligesom det kom frem, at FE også var inde over.

Alle nødvendige ressourcer

Samtidig var hele to ministre på banen med budskaber til offentligheden.

Blandt andre justitsminister Morten Bødskov (S), der indirekte kastede lys over det mandskab, der er tilknyttet. Således udtalte ministeren:

"Jeg vil derfor forsikre befolkningen om, at alle nødvendige ressourcer er sat ind for hurtigt at håndtere og skabe klarhed om sagen."

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Forsvaret

Informationssikkerhedsofficer

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura