Nye muligheder for tung grafik på virtuelle desktoppe

Det er muligt at arbejde gnidningsfrit med selv de helt grafik-tunge applikationer på virtuelle desktoppe.

Artikel top billede

Den grafiske performance på en virtuel desktop kan godt matche ydelsen på en fysisk computer.

Det hævder Gunnar Berger, der er research director hos Gartner, i et blogindlæg, hvor han fremlægger en række testresultater, der skal dokumentere påstanden.

"En af de ting, jeg har været optimistisk i forhold til, er at en virtuel desktop udført på den rette måde kan give en brugeroplevelse, der er lige så god eller bedre end en fysisk desktop," skriver han.

"Alt det, der sker inden for GPU'er, viser i virkeligheden, hvad jeg mener med dette," skriver han med henvisning til nye teknologier til GPU-virtualisering.

Herefter fremviser Gunnar Berger en række videoer, der viser, hvor meget der er sket over bare det seneste års tid. De sidste to videoer viser, hvordan de relativt tunge grafiske applikationer Solidworks og Starcraft 2 kører på VMware View 5.2.

"Det her er igen et eksperiment, men det er meget interessant at se, hvilken potentiale GPU'en har for at ændre VDI-landskabet," skriver Gartner-analytikeren, der anvender NVIDIA K2 på VMware View 5.2.

Den grafiske performance har ellers ofte været betegnet som en begrænsning ved de virtuelle desktoppe, og inden for de seneste par år har der været en del snak om, hvordan hele VDI-bølgen er ved at klinge af.

Forresters årlige undersøgelse blandt amerikanske og europæiske it-beslutningstagere viste et fald i VDI-interessen fra fjerde kvartal 2011 til fjerde kvartal 2012.

På spørgsmålet, om firmaet planlægger at tage VDI/hostet desktop virtualisering i brug, var der sket et fald fra 33 procent til 24 procent hos dem, der har en interesse, men ingen konkrete planer.

Samtidig var 37 procent af it-beslutningstagerne, der svarede, at de ingen interesse havde - i 2011 var det kun 29 procent, der havde det svar.

Vi har tidligere bragt en større test af både Citrix XenDesktop og VMware View, der er to af sværvægterne inden for desktop-virtualisering - se testen her.

Læs også:

It-chefernes VDI-iver klinger af: Har kig på noget andet

It-kaos: 5.100 virtuelle desktoppe hakker på andet år

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S