Nye muligheder for tung grafik på virtuelle desktoppe

Det er muligt at arbejde gnidningsfrit med selv de helt grafik-tunge applikationer på virtuelle desktoppe.

Artikel top billede

Den grafiske performance på en virtuel desktop kan godt matche ydelsen på en fysisk computer.

Det hævder Gunnar Berger, der er research director hos Gartner, i et blogindlæg, hvor han fremlægger en række testresultater, der skal dokumentere påstanden.

"En af de ting, jeg har været optimistisk i forhold til, er at en virtuel desktop udført på den rette måde kan give en brugeroplevelse, der er lige så god eller bedre end en fysisk desktop," skriver han.

"Alt det, der sker inden for GPU'er, viser i virkeligheden, hvad jeg mener med dette," skriver han med henvisning til nye teknologier til GPU-virtualisering.

Herefter fremviser Gunnar Berger en række videoer, der viser, hvor meget der er sket over bare det seneste års tid. De sidste to videoer viser, hvordan de relativt tunge grafiske applikationer Solidworks og Starcraft 2 kører på VMware View 5.2.

"Det her er igen et eksperiment, men det er meget interessant at se, hvilken potentiale GPU'en har for at ændre VDI-landskabet," skriver Gartner-analytikeren, der anvender NVIDIA K2 på VMware View 5.2.

Den grafiske performance har ellers ofte været betegnet som en begrænsning ved de virtuelle desktoppe, og inden for de seneste par år har der været en del snak om, hvordan hele VDI-bølgen er ved at klinge af.

Forresters årlige undersøgelse blandt amerikanske og europæiske it-beslutningstagere viste et fald i VDI-interessen fra fjerde kvartal 2011 til fjerde kvartal 2012.

På spørgsmålet, om firmaet planlægger at tage VDI/hostet desktop virtualisering i brug, var der sket et fald fra 33 procent til 24 procent hos dem, der har en interesse, men ingen konkrete planer.

Samtidig var 37 procent af it-beslutningstagerne, der svarede, at de ingen interesse havde - i 2011 var det kun 29 procent, der havde det svar.

Vi har tidligere bragt en større test af både Citrix XenDesktop og VMware View, der er to af sværvægterne inden for desktop-virtualisering - se testen her.

Læs også:

It-chefernes VDI-iver klinger af: Har kig på noget andet

It-kaos: 5.100 virtuelle desktoppe hakker på andet år

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect