Nye muligheder for tung grafik på virtuelle desktoppe

Det er muligt at arbejde gnidningsfrit med selv de helt grafik-tunge applikationer på virtuelle desktoppe.

Artikel top billede

Den grafiske performance på en virtuel desktop kan godt matche ydelsen på en fysisk computer.

Det hævder Gunnar Berger, der er research director hos Gartner, i et blogindlæg, hvor han fremlægger en række testresultater, der skal dokumentere påstanden.

"En af de ting, jeg har været optimistisk i forhold til, er at en virtuel desktop udført på den rette måde kan give en brugeroplevelse, der er lige så god eller bedre end en fysisk desktop," skriver han.

"Alt det, der sker inden for GPU'er, viser i virkeligheden, hvad jeg mener med dette," skriver han med henvisning til nye teknologier til GPU-virtualisering.

Herefter fremviser Gunnar Berger en række videoer, der viser, hvor meget der er sket over bare det seneste års tid. De sidste to videoer viser, hvordan de relativt tunge grafiske applikationer Solidworks og Starcraft 2 kører på VMware View 5.2.

"Det her er igen et eksperiment, men det er meget interessant at se, hvilken potentiale GPU'en har for at ændre VDI-landskabet," skriver Gartner-analytikeren, der anvender NVIDIA K2 på VMware View 5.2.

Den grafiske performance har ellers ofte været betegnet som en begrænsning ved de virtuelle desktoppe, og inden for de seneste par år har der været en del snak om, hvordan hele VDI-bølgen er ved at klinge af.

Forresters årlige undersøgelse blandt amerikanske og europæiske it-beslutningstagere viste et fald i VDI-interessen fra fjerde kvartal 2011 til fjerde kvartal 2012.

På spørgsmålet, om firmaet planlægger at tage VDI/hostet desktop virtualisering i brug, var der sket et fald fra 33 procent til 24 procent hos dem, der har en interesse, men ingen konkrete planer.

Samtidig var 37 procent af it-beslutningstagerne, der svarede, at de ingen interesse havde - i 2011 var det kun 29 procent, der havde det svar.

Vi har tidligere bragt en større test af både Citrix XenDesktop og VMware View, der er to af sværvægterne inden for desktop-virtualisering - se testen her.

Læs også:

It-chefernes VDI-iver klinger af: Har kig på noget andet

It-kaos: 5.100 virtuelle desktoppe hakker på andet år

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse