Her er ny Capgemini-direktørs mål: Her skal firmaet hen

Holger Bonde har som nyudnævnt direktør i Capgemini Danmark en overordnet idé om, hvor virksomheden skal bevæge sig hen.

Artikel top billede

Mere fokus, mere salg. 

Sådan lyder det overordnede mål for Holger Bonde, der netop er annonceret som ny administrerende direktør i Capgemini Danmark.

"Capgemini har som så mange andre systemintegratorer haft en del udfordringer, og jeg tror, at vi kommer til at kigge lidt på, hvordan vi gøre tingene lidt mere agilt og simpelt og også en anelse mere fokuseret," siger Holger Bonde til Computerworld.

"Så tror jeg også, at jeg kommer til at bringe en del ind omkring, at vi skal have endnu mere gang i noget dedikeret salg. Det er det, det handler om i markedet i dag."

Du siger endnu mere fokuseret, men hvad er kernen i Capgemini Danmark, som du ser det?

"Det er det, vi skal til at kigge på, så det kan jeg ikke sige så meget om. Men det er klart, at det for mig er rigtig vigtigt, at vi har et fokus, så kunderne også kan se, hvad det er, vi er ekstraordinært gode til."

To direktør-poster på samme tid

Holger Bonde afløser Pia Rybenfeldt, der selv har valgt at stoppe i Capgemini.

Han er i dag direktør i Sogeti Danmark, der også ejes af Capgemini Group, og fra den 1. juli er han direktør i både Sogeti og Capgemini.

Han mener ikke, at det er noget problem at skulle stå i spidsen for begge virksomheder.

"Dels kommer jeg fra Capgemini, og dels er Sogeti jo ikke en virksomhed med 3.000 medarbejdere. Så det skal nok gå."

Holger Bonde har tidligere haft en række lederstillinger i Oracle, Accenture og A.T Kearney.

Han har været ansat i Capgemini Group siden 2003, hvor han blandt andet har stået i spidsen for Management Consulting og offshore, og har siden 2006 været direktør i Sogeti.

Capgemini og Sogeti i Danmark har i alt omkring 300 ansatte fordelt på afdelinger i København og Aarhus.

Læs også:

Ny direktør i Capgemini Danmark - her er han

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S