Her er ny Capgemini-direktørs mål: Her skal firmaet hen

Holger Bonde har som nyudnævnt direktør i Capgemini Danmark en overordnet idé om, hvor virksomheden skal bevæge sig hen.

Artikel top billede

Mere fokus, mere salg. 

Sådan lyder det overordnede mål for Holger Bonde, der netop er annonceret som ny administrerende direktør i Capgemini Danmark.

"Capgemini har som så mange andre systemintegratorer haft en del udfordringer, og jeg tror, at vi kommer til at kigge lidt på, hvordan vi gøre tingene lidt mere agilt og simpelt og også en anelse mere fokuseret," siger Holger Bonde til Computerworld.

"Så tror jeg også, at jeg kommer til at bringe en del ind omkring, at vi skal have endnu mere gang i noget dedikeret salg. Det er det, det handler om i markedet i dag."

Du siger endnu mere fokuseret, men hvad er kernen i Capgemini Danmark, som du ser det?

"Det er det, vi skal til at kigge på, så det kan jeg ikke sige så meget om. Men det er klart, at det for mig er rigtig vigtigt, at vi har et fokus, så kunderne også kan se, hvad det er, vi er ekstraordinært gode til."

To direktør-poster på samme tid

Holger Bonde afløser Pia Rybenfeldt, der selv har valgt at stoppe i Capgemini.

Han er i dag direktør i Sogeti Danmark, der også ejes af Capgemini Group, og fra den 1. juli er han direktør i både Sogeti og Capgemini.

Han mener ikke, at det er noget problem at skulle stå i spidsen for begge virksomheder.

"Dels kommer jeg fra Capgemini, og dels er Sogeti jo ikke en virksomhed med 3.000 medarbejdere. Så det skal nok gå."

Holger Bonde har tidligere haft en række lederstillinger i Oracle, Accenture og A.T Kearney.

Han har været ansat i Capgemini Group siden 2003, hvor han blandt andet har stået i spidsen for Management Consulting og offshore, og har siden 2006 været direktør i Sogeti.

Capgemini og Sogeti i Danmark har i alt omkring 300 ansatte fordelt på afdelinger i København og Aarhus.

Læs også:

Ny direktør i Capgemini Danmark - her er han

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S