It-chef til leverandørerne: Lav jeres cloud-priser om

It-leverandørerne gør alt for at sælge deres smarte cloud-tjenester, men en potentiel stor kunde svarer nu igen: Leverandørerne er nødt til at lave deres priser om.

Artikel top billede

CTO'en fra den britiske stormagasin-kæde Marks & Spencer, Alan French, er ikke tilfreds med de prisstrukturer, der findes inden for cloud-services.

Det er en af grundende til, at hans virksomhed holder igen med skiftet til skyen på bestemte områder. 

Det skriver britiske V3.

Alan French fortæller, at Marks & Spencer har omkring fem milliarder transaktioner om året, og selvom virksomheden på andre områder allerede har taget cloud-tjenester i brug, har det vist sig umuligt at vælge cloud til behandling af transaktionerne.

"Næsten alle vores leverandører antager, at der en simpel, lineær sammenhæng mellem omfanget og omkostningen. Vi kører tæt på fem milliarder transaktioner om året; vi har ikke tænk os at betale for det på transaktionsbasis, og vi vil have svært ved at betale for det på gigabyte-basis," udtaler CTO'en ifølge V3.

Behov for bedre aftaler

Han opfordrer derfor cloud-leverandørerne til at finde måder at møde ham og hans virksomhed på.

"Giv os en aftale, vi kan betale. Vors volumen forhindrer os i dag i at skifte til software as a service," udtaler Alan French fra Marks & Spencer.

Her i Danmark anvendes cloud-tjenster i gennemsnit af 24 procent af de danske virksomheder - og det er de mindre virksomheder, der er mest aktive med denne form for it-løsninger, har Danmarks Statistik konkluderet i en rapport.

Det er først og fremmest brancher, der arbejder med information og kommunikation, der anvender cloud-tjenester, mens bygge-, anlæg-, handel- og transport-brancher er mere tilbageholdende.

Samtidig ses der en klar tendens til, at nogle cloud-services er mere populære end andre:

Her er de mest populære cloud-tjenester i Danmark. Kilde: Danmarks Statistik.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Her er danske firmaers foretrukne cloud-funktioner

Cloud computing: Sådan fungerer det

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos