It-chef til leverandørerne: Lav jeres cloud-priser om

It-leverandørerne gør alt for at sælge deres smarte cloud-tjenester, men en potentiel stor kunde svarer nu igen: Leverandørerne er nødt til at lave deres priser om.

Artikel top billede

CTO'en fra den britiske stormagasin-kæde Marks & Spencer, Alan French, er ikke tilfreds med de prisstrukturer, der findes inden for cloud-services.

Det er en af grundende til, at hans virksomhed holder igen med skiftet til skyen på bestemte områder. 

Det skriver britiske V3.

Alan French fortæller, at Marks & Spencer har omkring fem milliarder transaktioner om året, og selvom virksomheden på andre områder allerede har taget cloud-tjenester i brug, har det vist sig umuligt at vælge cloud til behandling af transaktionerne.

"Næsten alle vores leverandører antager, at der en simpel, lineær sammenhæng mellem omfanget og omkostningen. Vi kører tæt på fem milliarder transaktioner om året; vi har ikke tænk os at betale for det på transaktionsbasis, og vi vil have svært ved at betale for det på gigabyte-basis," udtaler CTO'en ifølge V3.

Behov for bedre aftaler

Han opfordrer derfor cloud-leverandørerne til at finde måder at møde ham og hans virksomhed på.

"Giv os en aftale, vi kan betale. Vors volumen forhindrer os i dag i at skifte til software as a service," udtaler Alan French fra Marks & Spencer.

Her i Danmark anvendes cloud-tjenster i gennemsnit af 24 procent af de danske virksomheder - og det er de mindre virksomheder, der er mest aktive med denne form for it-løsninger, har Danmarks Statistik konkluderet i en rapport.

Det er først og fremmest brancher, der arbejder med information og kommunikation, der anvender cloud-tjenester, mens bygge-, anlæg-, handel- og transport-brancher er mere tilbageholdende.

Samtidig ses der en klar tendens til, at nogle cloud-services er mere populære end andre:

Her er de mest populære cloud-tjenester i Danmark. Kilde: Danmarks Statistik.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Her er danske firmaers foretrukne cloud-funktioner

Cloud computing: Sådan fungerer det

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job