Svensk hacker havde politi-oplysninger på sin pc

Den hovedmistænkte i den danske hackersag havde massevis af oplysninger fra politiets såkaldte Schengen-sytem om efterlyste personer på sin pc.

Artikel top billede

På den svenske hovedmistænktes computer er der blevet fundet oplysninger fra politiets såkaldte Schengen-system over blandt andet efterlyste personer.

Det oplyste justitsminister Morten Bødskov (S) på et samråd i dag.

Han oplyste, at i april 2013 fik dansk politi overdraget en CD-rom med data sikret fra den svenske statsborgers computer.

Her fandt man navne på en stribe udenlandske statsborgere, men efter en nærmere undersøgelse konstaterede man endvidere at:

"Materialet indeholdt cirka 1,2 millioner såkaldte records vedrørende efterlysninger i Schengen-informationssystemet (SIS-systemet)," sagde justitsministeren om fundet.

Måtte orientere andre Schengen-lande

Schengen-systemet omfatter nogle dybt følsomme oplysninger om efterlyste personer og andre politiinformationer.

Oplysninger der deles af Schengen-landene politikrops. Rigspolitiet har da også måtte orientere de internationale Schengen-myndigheder om hændelsen.

Jutitsministeren understregede på samrådet, at regeingen tog sagen meget alvorligt, og vi aldrig før har set en lignende sag i omfang.

PET står nu i spidsen for en hel udredningen af den største hackersag, hvis efterforskning med videre først forventes afsluttet om et halvt års tid.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,