Denne type data tvinger dig til at købe mere storage

Behovet for mere storage stiger år for år i virksomhederne, men forklaringen er måske ikke den, du tror.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Det er ingen nyhed, at datamængderne eksploderer, men det er langt fra alle, der er klar over, at det er backup-data, der er den primære forklaring på dette.

Det skriver Forresters Rachel Dines i et blogindlæg, hvor hun fremlægger en række interessante tal om data i virksomhederne.

"Mellem 2010 og 2012 voksede den gennemsnitlige backup-data i virksomheder med 42 procent, mens fil-storage (der ofte får skylden for data-vækst) voksede med 28 procent," skriver hun. 

"Og med flere og flere mobile medarbejdere er det ingen overraskelse, at pc-backup storage også vokser eksplosivt med næsten 100 procent over de seneste to år," lyder det videre fra Rachel Dines.

I Forresters undersøgelse har flere hundrede store virksomheder i 2010 og 2012 svaret på spørgsmål om deres data-situation.

Der ses en klar tendens til, at virksomhederne opbevarer mere og mere data, og derfor bliver det også stadig mere relevant at dykke ned i, hvilke data det drejer sig om - og om man styrer sit storage-setup fornuftigt.

Dels er mere storage ensbetydende med udgifter, dels kræver hotte it-discipliner som big data, at man har et overblik over, hvilke forretningsmuligheder der ligger gemt i virksomhedens informationer. 

Derfor er storage fortsat så vigtigt

Analysefirmaet IDC udgav i april en rapport om big data og storage, hvor konklusionen var, at storage vil være en af de største infrastrukturudgifter i forbindelse med big data.

"Storage er et utroligt vigtigt undersystem, der kan afgøre succesen ved big data og analytics-implementeringer," lød det fra IDC. 

"Større kapacitet og applikations-performance fortsætter med at være de største udfordringer for organisationer i alle størrelser, da de har relation til, hvordan storage kobles sammen med big data og analytics-miljøer."

I IDC-undersøgelsen svarer 68 procent af virksomhederne, at performance er den primære årsag til at investere i storage-arkitektur, mens 59 peger på omkostningerne.

Læs også:

Big data: Her er forklaringen på tidens store it-trend

CIO i Grundfos: Sådan udnytter vi vores data til at tjene penge

Sådan får du meget mere ud af din storage-løsning

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job