Denne type data tvinger dig til at købe mere storage

Behovet for mere storage stiger år for år i virksomhederne, men forklaringen er måske ikke den, du tror.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Det er ingen nyhed, at datamængderne eksploderer, men det er langt fra alle, der er klar over, at det er backup-data, der er den primære forklaring på dette.

Det skriver Forresters Rachel Dines i et blogindlæg, hvor hun fremlægger en række interessante tal om data i virksomhederne.

"Mellem 2010 og 2012 voksede den gennemsnitlige backup-data i virksomheder med 42 procent, mens fil-storage (der ofte får skylden for data-vækst) voksede med 28 procent," skriver hun. 

"Og med flere og flere mobile medarbejdere er det ingen overraskelse, at pc-backup storage også vokser eksplosivt med næsten 100 procent over de seneste to år," lyder det videre fra Rachel Dines.

I Forresters undersøgelse har flere hundrede store virksomheder i 2010 og 2012 svaret på spørgsmål om deres data-situation.

Der ses en klar tendens til, at virksomhederne opbevarer mere og mere data, og derfor bliver det også stadig mere relevant at dykke ned i, hvilke data det drejer sig om - og om man styrer sit storage-setup fornuftigt.

Dels er mere storage ensbetydende med udgifter, dels kræver hotte it-discipliner som big data, at man har et overblik over, hvilke forretningsmuligheder der ligger gemt i virksomhedens informationer. 

Derfor er storage fortsat så vigtigt

Analysefirmaet IDC udgav i april en rapport om big data og storage, hvor konklusionen var, at storage vil være en af de største infrastrukturudgifter i forbindelse med big data.

"Storage er et utroligt vigtigt undersystem, der kan afgøre succesen ved big data og analytics-implementeringer," lød det fra IDC. 

"Større kapacitet og applikations-performance fortsætter med at være de største udfordringer for organisationer i alle størrelser, da de har relation til, hvordan storage kobles sammen med big data og analytics-miljøer."

I IDC-undersøgelsen svarer 68 procent af virksomhederne, at performance er den primære årsag til at investere i storage-arkitektur, mens 59 peger på omkostningerne.

Læs også:

Big data: Her er forklaringen på tidens store it-trend

CIO i Grundfos: Sådan udnytter vi vores data til at tjene penge

Sådan får du meget mere ud af din storage-løsning

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse