Denne type data tvinger dig til at købe mere storage

Behovet for mere storage stiger år for år i virksomhederne, men forklaringen er måske ikke den, du tror.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Det er ingen nyhed, at datamængderne eksploderer, men det er langt fra alle, der er klar over, at det er backup-data, der er den primære forklaring på dette.

Det skriver Forresters Rachel Dines i et blogindlæg, hvor hun fremlægger en række interessante tal om data i virksomhederne.

"Mellem 2010 og 2012 voksede den gennemsnitlige backup-data i virksomheder med 42 procent, mens fil-storage (der ofte får skylden for data-vækst) voksede med 28 procent," skriver hun. 

"Og med flere og flere mobile medarbejdere er det ingen overraskelse, at pc-backup storage også vokser eksplosivt med næsten 100 procent over de seneste to år," lyder det videre fra Rachel Dines.

I Forresters undersøgelse har flere hundrede store virksomheder i 2010 og 2012 svaret på spørgsmål om deres data-situation.

Der ses en klar tendens til, at virksomhederne opbevarer mere og mere data, og derfor bliver det også stadig mere relevant at dykke ned i, hvilke data det drejer sig om - og om man styrer sit storage-setup fornuftigt.

Dels er mere storage ensbetydende med udgifter, dels kræver hotte it-discipliner som big data, at man har et overblik over, hvilke forretningsmuligheder der ligger gemt i virksomhedens informationer. 

Derfor er storage fortsat så vigtigt

Analysefirmaet IDC udgav i april en rapport om big data og storage, hvor konklusionen var, at storage vil være en af de største infrastrukturudgifter i forbindelse med big data.

"Storage er et utroligt vigtigt undersystem, der kan afgøre succesen ved big data og analytics-implementeringer," lød det fra IDC. 

"Større kapacitet og applikations-performance fortsætter med at være de største udfordringer for organisationer i alle størrelser, da de har relation til, hvordan storage kobles sammen med big data og analytics-miljøer."

I IDC-undersøgelsen svarer 68 procent af virksomhederne, at performance er den primære årsag til at investere i storage-arkitektur, mens 59 peger på omkostningerne.

Læs også:

Big data: Her er forklaringen på tidens store it-trend

CIO i Grundfos: Sådan udnytter vi vores data til at tjene penge

Sådan får du meget mere ud af din storage-løsning

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S