Storbanker kræver 177 millioner af Memory Cards revisorer

Kurator i boet efter Memory Card Technology må efter dom kræve 177 millioner kroner. Revisionsgiganters forsikring står for skud.

Artikel top billede

Storbankerne Danske Bank og Nordea vandt en kæmpe sejr i Vestre Landsret i går i sagen om Memory Card Technology.

For via kurator Per Magid fik man fravristet revisionshusene PwC og Ernst & Young samt John Trolle - i dag Rasmussen - ikke mindre end 177 millioner kroner.

Kurator Per Magid fortæller til Computerworld, at han er tilfreds og enig i dommen, når det gælder forholdet vedrørende John Rasmussen og revisorerne.

"Boet har fået medhold i det beløb, vi forlangte. Nemlig 100 millioner kroner plus renter, som vi har regnet frem til bliver cirka 77 millioner kroner," siger Per Magid.

Han forklarer, at i praksis kan boet forlange pengene fra dem af de dømte, som boet ønsker.

"Hvilket vil blive revisorerne, da vi går ud fra, at de som forsikringsdækkede har midlerne til at betale," udtaler Per Magid.

Derefter må revisorerne søge at få kræve pengene af John Rasmussen, der ifølge dommen skal "friholde" revisorerne, forklarer Per Magid.

Per Magid oplyser, at han intet har hørt fra revisorernes advokater, hvad angår en eventuel anke, men oplyser, at "en anke ikke vil komme bag på boet".

Uvist om bestyrelsen slipper for anke

Boet forlangte oprindeligt 100 millioner kroner plus renter. Og det har man altså nu udsigt til.

Værre ser det sikkert ud for revisorerne, der efterfølgende skal hente pengene hos John Trolle, der altså hænger på regningen i den sidste ende.

Per Magid oplyser, at man ikke har gjort op, hvad man eventuelt vil foretage sig i forhold til bestyrelsen, der blev helt frifundet i sagen.

I dag har revisorbranchen meldt ud i Jyllands-Posten, at man kræver et loft over erstatninger.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S