Microsoft skal levere søgemaskine til iOS 7

Apple vil anvende Microsofts Bing-søgemaskine i iOS 7.

Artikel top billede

De to svorne konkurrenter Microsoft og Apple trykker hænder og er gode venner igen.

De to selskaber har indgået aftale om, at Apple fremover vil anvende Microsofts søgemaskine, Bing, som søgemaskine i Siri i iOS 7, der lanceres til efteråret.

Det betyder med andre ord, at Apple vil indbygge Bing i de kommende smartphones og iPads, som selskabet producerer.

I et interview med techmediet The Verve fortæller folkene bag Bing-søgemaskinen, at det har været vanskeligt at indbygge Bing i Safari og i Siri i iOS 7.

Udfordringerne er ikke blevet mindre af, at de to parter i så mange år ihærdigt har konkurreret med hinanden. Det har gjort det sværere at få de to selskabers produkter bygget sammen.

Flirtet med hinanden i flere år

Samarbejdet mellem Apple og Microsoft har været undervejs i flere år, fortæller Derrick Connell, der er chef for Bing-programmet, til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Han siger, at parterne jævnligt har holdt møder for at diskutere udvidelse af samarbejdet, siden Apple inkluderede Bing som en af de mulige søgemaskiner i Safari for et par år siden.

Microsoft og Apple har konkurreret ihærdigt i mange år på mange områder, men har i den seneste tid nærmet sig hinanden.

Eksempelvis har Microsoft udviklet Office Mobile-software til iPhone for selskabets Office 365-kunder.

De to selskaber har også tidligere lanceret opsigtsvækkende samarbejder.

Det skete blandt andet på den berømte Macworld-konference i 1997, hvor Apple-chef Steve Jobs under sin keynote pludselig præsenterede Microsofts Bill Gates, der dernæst tonede frem på storskærm.

Derefter præsenterede de to topchefer planerne om, at Mac-computere skulle leveres med Office, samt at Internet Explorer ville blive hoved-browser på Mac-computerne.

Du kan se præsentationen her:

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S