Microsoft skal levere søgemaskine til iOS 7

Apple vil anvende Microsofts Bing-søgemaskine i iOS 7.

Artikel top billede

De to svorne konkurrenter Microsoft og Apple trykker hænder og er gode venner igen.

De to selskaber har indgået aftale om, at Apple fremover vil anvende Microsofts søgemaskine, Bing, som søgemaskine i Siri i iOS 7, der lanceres til efteråret.

Det betyder med andre ord, at Apple vil indbygge Bing i de kommende smartphones og iPads, som selskabet producerer.

I et interview med techmediet The Verve fortæller folkene bag Bing-søgemaskinen, at det har været vanskeligt at indbygge Bing i Safari og i Siri i iOS 7.

Udfordringerne er ikke blevet mindre af, at de to parter i så mange år ihærdigt har konkurreret med hinanden. Det har gjort det sværere at få de to selskabers produkter bygget sammen.

Flirtet med hinanden i flere år

Samarbejdet mellem Apple og Microsoft har været undervejs i flere år, fortæller Derrick Connell, der er chef for Bing-programmet, til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Han siger, at parterne jævnligt har holdt møder for at diskutere udvidelse af samarbejdet, siden Apple inkluderede Bing som en af de mulige søgemaskiner i Safari for et par år siden.

Microsoft og Apple har konkurreret ihærdigt i mange år på mange områder, men har i den seneste tid nærmet sig hinanden.

Eksempelvis har Microsoft udviklet Office Mobile-software til iPhone for selskabets Office 365-kunder.

De to selskaber har også tidligere lanceret opsigtsvækkende samarbejder.

Det skete blandt andet på den berømte Macworld-konference i 1997, hvor Apple-chef Steve Jobs under sin keynote pludselig præsenterede Microsofts Bill Gates, der dernæst tonede frem på storskærm.

Derefter præsenterede de to topchefer planerne om, at Mac-computere skulle leveres med Office, samt at Internet Explorer ville blive hoved-browser på Mac-computerne.

Du kan se præsentationen her:

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,