Microsoft skal levere søgemaskine til iOS 7

Apple vil anvende Microsofts Bing-søgemaskine i iOS 7.

Artikel top billede

De to svorne konkurrenter Microsoft og Apple trykker hænder og er gode venner igen.

De to selskaber har indgået aftale om, at Apple fremover vil anvende Microsofts søgemaskine, Bing, som søgemaskine i Siri i iOS 7, der lanceres til efteråret.

Det betyder med andre ord, at Apple vil indbygge Bing i de kommende smartphones og iPads, som selskabet producerer.

I et interview med techmediet The Verve fortæller folkene bag Bing-søgemaskinen, at det har været vanskeligt at indbygge Bing i Safari og i Siri i iOS 7.

Udfordringerne er ikke blevet mindre af, at de to parter i så mange år ihærdigt har konkurreret med hinanden. Det har gjort det sværere at få de to selskabers produkter bygget sammen.

Flirtet med hinanden i flere år

Samarbejdet mellem Apple og Microsoft har været undervejs i flere år, fortæller Derrick Connell, der er chef for Bing-programmet, til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Han siger, at parterne jævnligt har holdt møder for at diskutere udvidelse af samarbejdet, siden Apple inkluderede Bing som en af de mulige søgemaskiner i Safari for et par år siden.

Microsoft og Apple har konkurreret ihærdigt i mange år på mange områder, men har i den seneste tid nærmet sig hinanden.

Eksempelvis har Microsoft udviklet Office Mobile-software til iPhone for selskabets Office 365-kunder.

De to selskaber har også tidligere lanceret opsigtsvækkende samarbejder.

Det skete blandt andet på den berømte Macworld-konference i 1997, hvor Apple-chef Steve Jobs under sin keynote pludselig præsenterede Microsofts Bill Gates, der dernæst tonede frem på storskærm.

Derefter præsenterede de to topchefer planerne om, at Mac-computere skulle leveres med Office, samt at Internet Explorer ville blive hoved-browser på Mac-computerne.

Du kan se præsentationen her:

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S