Microsoft skal levere søgemaskine til iOS 7

Apple vil anvende Microsofts Bing-søgemaskine i iOS 7.

Artikel top billede

De to svorne konkurrenter Microsoft og Apple trykker hænder og er gode venner igen.

De to selskaber har indgået aftale om, at Apple fremover vil anvende Microsofts søgemaskine, Bing, som søgemaskine i Siri i iOS 7, der lanceres til efteråret.

Det betyder med andre ord, at Apple vil indbygge Bing i de kommende smartphones og iPads, som selskabet producerer.

I et interview med techmediet The Verve fortæller folkene bag Bing-søgemaskinen, at det har været vanskeligt at indbygge Bing i Safari og i Siri i iOS 7.

Udfordringerne er ikke blevet mindre af, at de to parter i så mange år ihærdigt har konkurreret med hinanden. Det har gjort det sværere at få de to selskabers produkter bygget sammen.

Flirtet med hinanden i flere år

Samarbejdet mellem Apple og Microsoft har været undervejs i flere år, fortæller Derrick Connell, der er chef for Bing-programmet, til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Han siger, at parterne jævnligt har holdt møder for at diskutere udvidelse af samarbejdet, siden Apple inkluderede Bing som en af de mulige søgemaskiner i Safari for et par år siden.

Microsoft og Apple har konkurreret ihærdigt i mange år på mange områder, men har i den seneste tid nærmet sig hinanden.

Eksempelvis har Microsoft udviklet Office Mobile-software til iPhone for selskabets Office 365-kunder.

De to selskaber har også tidligere lanceret opsigtsvækkende samarbejder.

Det skete blandt andet på den berømte Macworld-konference i 1997, hvor Apple-chef Steve Jobs under sin keynote pludselig præsenterede Microsofts Bill Gates, der dernæst tonede frem på storskærm.

Derefter præsenterede de to topchefer planerne om, at Mac-computere skulle leveres med Office, samt at Internet Explorer ville blive hoved-browser på Mac-computerne.

Du kan se præsentationen her:

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks