Microsoft skal levere søgemaskine til iOS 7

Apple vil anvende Microsofts Bing-søgemaskine i iOS 7.

Artikel top billede

De to svorne konkurrenter Microsoft og Apple trykker hænder og er gode venner igen.

De to selskaber har indgået aftale om, at Apple fremover vil anvende Microsofts søgemaskine, Bing, som søgemaskine i Siri i iOS 7, der lanceres til efteråret.

Det betyder med andre ord, at Apple vil indbygge Bing i de kommende smartphones og iPads, som selskabet producerer.

I et interview med techmediet The Verve fortæller folkene bag Bing-søgemaskinen, at det har været vanskeligt at indbygge Bing i Safari og i Siri i iOS 7.

Udfordringerne er ikke blevet mindre af, at de to parter i så mange år ihærdigt har konkurreret med hinanden. Det har gjort det sværere at få de to selskabers produkter bygget sammen.

Flirtet med hinanden i flere år

Samarbejdet mellem Apple og Microsoft har været undervejs i flere år, fortæller Derrick Connell, der er chef for Bing-programmet, til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Han siger, at parterne jævnligt har holdt møder for at diskutere udvidelse af samarbejdet, siden Apple inkluderede Bing som en af de mulige søgemaskiner i Safari for et par år siden.

Microsoft og Apple har konkurreret ihærdigt i mange år på mange områder, men har i den seneste tid nærmet sig hinanden.

Eksempelvis har Microsoft udviklet Office Mobile-software til iPhone for selskabets Office 365-kunder.

De to selskaber har også tidligere lanceret opsigtsvækkende samarbejder.

Det skete blandt andet på den berømte Macworld-konference i 1997, hvor Apple-chef Steve Jobs under sin keynote pludselig præsenterede Microsofts Bill Gates, der dernæst tonede frem på storskærm.

Derefter præsenterede de to topchefer planerne om, at Mac-computere skulle leveres med Office, samt at Internet Explorer ville blive hoved-browser på Mac-computerne.

Du kan se præsentationen her:

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision