Søg i Windows 8.1 og få net-reklamer på din skærm

Microsoft vil nu proppe online-reklamer ind i dine søgninger, også selv om du bare leder efter en fil på harddisken.

Artikel top billede

(Foto: unknown)

Det er en nyhed, at Windows er blevet forsynet med en ny søgefunktion, der hedder Smart Search, som søger på selve computeren og på nettet i én og samme omgang.

En anden nyhed er, at der kommer online-annoncer med i dine søgeresultater.

En Windows 8.1-bruger kan således blive præsenteret for de samme resultater, som vedkommende vil få ved en søgning på Bing eller Yahoo.com.

Annoncørerne står allerede klar

Smart Search blev lanceret i sidste uge, hvor kodefabrikken også rullede forhåndsversionen af Windows 8.1 ud, og den ændrede altså resultaterne, der dukker op på din skærm.

Det skriver Computerworlds internationale nyhedstjeneste.

Bruger du Smart Search, der søger på din harddisk, på nettet og blandt dine apps, får du online-annoncer med i købet.

Når du søger fra startskærmen i Windows 8, vises søgeresultater fra apps, indstillinger og filer.

Efter en opdatering til 8.1 inkluderer en Smart Search-søgning også resultater fra Bing, Yahoo, Wikipedia og Xbox Music.

Annoncører, der allerede er med i Yahoo- og Bing-netværket, bliver automatisk indlemmet i den nye tjeneste, fortæller Computerworld News Service.

Læs også:

7 hemmeligheder i Windows 8.1 som du skal kende

Her kan du få fingrene i den spritnye Windows 8.1

Galleri: Her er nyhederne i Windows 8.1

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S