Her kan du få fingrene i den spritnye Windows 8.1

Den store opdatering til Windows 8 er næsten bygget færdig. Nu kan du hente og afprøve den optimerede smugkode til Microsofts nyeste styresystem.

Artikel top billede

Den nye Windows 8.1 Preview-version er tilgængelig.

Opdateringen blev præsenteret af Steve Ballmer på kodegigantens udviklerkonference, Build, der i øjeblikket løber af stablen i San Francisco i USA.

Ifølge kodefabrikken selv har Windows 8.1 fokus på nye funktioner, design og flere apps til Windows-butikken, der stadig halter efter både Apple og Android-folkets programbutikker.

Mange nye apps

På konferencen præsenterede Microsoft da også en stribe nye prestige-apps til Windows 8 - herunder en længe ventet app til Facebook. 

"Med Windows 8 byggede vi en helt ny Windows, der var en nytænkning af styresystemet fra teknik til brugeroplevelse. Med Windows 8.1 har vi fintunet den ambitiøse vision for Windows," sagde Julie Larson-Green, der er corporate vice president for Windows, i forbindelse med lanceringen. 

"Preview-versionen af Windows 8.1, som vi offentliggør i dag, er et vigtigt skridt for partnere verden over, som bygger næste generations Windows-enheder og apps."

Byg-selv-Windows

Nyhederne i Windows 8.1 handler i høj grad om personalisering af brugerfladen.

Når du installerer 8.1 på din maskine, får du således nogle muligheder for at justere på nogle af de ting, der måske irriterer dig i den første udgave af styresystemet.

I den nye udgave har Microsoft tilføjet flere visuelle muligheder for at skræddersy styresystemet til ens personlige smag. 

Det er eksempelvis muligt at benytte levende billeder som baggrund på startskærmen eller at boote direkte til skrivebordet og ikke kun til flisemenuen. 

Startknappen er tilbage i Windows 8

Læs også: Video: Sådan ser Windows 8.1 ud i aktion

Med Windows 8.1 følger også Internet Explorer 11. Browseren bygger videre på Internet Explorer 10, og den er skabt til touch-brug.

Microsoft fortæller selv om nyhederne i Windows 8.1 på denne blog.

Windows 8.1 Preview kan downloades fra torsdag den 27. juni fra Microsofts webside

Danske Windows 8-brugere må dog foreløbig nøjes med at installere en opdateringen fra en ISO-fil (en helt ny installation af programmet) med mindre, du anvender en Windows-udgave på et af de sprog, som opdateringen kommer på.

Opdateringen er gratis for ejere af enheder med Windows 8

Den endelige version kommer senere på året, oplyser Microsoft.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S