Microsoft overhaler Google og Apple i app-butikken

Efter otte måneder har Microsoft flere apps, end både Google og Apple havde efter samme periode. Samlet set er Redmond-giganten dog stadig langt bagud.

Artikel top billede

Der er nu 100.000 apps i Microsofts Windows 8-butik.

Det lyder måske ikke af så mange, når man sammenligner med Androids eller Apples app-butikker, der næsten kan sætte et ekstra nul på det antal.

Sammenligner man de 100.000 programmer med de første otte måneder af Google og Apples app-eksistens, er det dog ganske godt gået af Microsoft-udviklerne.

Hverken Google eller Apple var i nærheden af 100.000 apps på otte måneder.

Det skriver The Register.

Microsofts Windows 8 har været på banen i otte måneder, og i den periode har 3,75 af danskerne ifølge Foreningen af Danske Interaktive Mediers (FDIM) statistik skiftet til platformen.

Statistikken viser også, at det kan komme til at tage noget tid endnu, før danskerne for alvor kommer til at skifte til version 8.

Det er nemlig forgængeren, der har vundet vores hjerter.

Windows 7 bruges af lige knap 45 procent i kongeriget.

Windows 7 er stadig mest populær. Kilde: Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM).

Mangler apps

Et af ankepunkterne imod at skifte til Windows 8 har været de manglende apps, der er fundamentet for styresystemet - ikke mindst på firmaets Surface RT, hvor det kun er muligt at installere apps og ikke programmer.

Nu kan Microsoft så glæde sig over, at selskabets virtuelle Windows 8-butik har 100.000 titler.

Men er 100.000 nok?

Personligt ønsker jeg en app til Spotify og en bankløsning til Nykredit.

Hvilke apps synes du mangler mest til Windows 8?

Læs også:

Apps til Windows 8: Derfor ændrer de alt ved pc'en

Stortest: Her er Surfaces svagheder og styrker

Solid arbejdshest: Surface kan vende op og ned på markedet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS