Microsoft overhaler Google og Apple i app-butikken

Efter otte måneder har Microsoft flere apps, end både Google og Apple havde efter samme periode. Samlet set er Redmond-giganten dog stadig langt bagud.

Artikel top billede

Der er nu 100.000 apps i Microsofts Windows 8-butik.

Det lyder måske ikke af så mange, når man sammenligner med Androids eller Apples app-butikker, der næsten kan sætte et ekstra nul på det antal.

Sammenligner man de 100.000 programmer med de første otte måneder af Google og Apples app-eksistens, er det dog ganske godt gået af Microsoft-udviklerne.

Hverken Google eller Apple var i nærheden af 100.000 apps på otte måneder.

Det skriver The Register.

Microsofts Windows 8 har været på banen i otte måneder, og i den periode har 3,75 af danskerne ifølge Foreningen af Danske Interaktive Mediers (FDIM) statistik skiftet til platformen.

Statistikken viser også, at det kan komme til at tage noget tid endnu, før danskerne for alvor kommer til at skifte til version 8.

Det er nemlig forgængeren, der har vundet vores hjerter.

Windows 7 bruges af lige knap 45 procent i kongeriget.

Windows 7 er stadig mest populær. Kilde: Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM).

Mangler apps

Et af ankepunkterne imod at skifte til Windows 8 har været de manglende apps, der er fundamentet for styresystemet - ikke mindst på firmaets Surface RT, hvor det kun er muligt at installere apps og ikke programmer.

Nu kan Microsoft så glæde sig over, at selskabets virtuelle Windows 8-butik har 100.000 titler.

Men er 100.000 nok?

Personligt ønsker jeg en app til Spotify og en bankløsning til Nykredit.

Hvilke apps synes du mangler mest til Windows 8?

Læs også:

Apps til Windows 8: Derfor ændrer de alt ved pc'en

Stortest: Her er Surfaces svagheder og styrker

Solid arbejdshest: Surface kan vende op og ned på markedet

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job