Sådan fungerer Apples nye Mac OS X: Mavericks

Apples næste version af Mac OS X, Mavericks, kommer med en række nye funktioner og forbedringer. Men fungerer styresystemet optimalt i praksis?

Artikel top billede

Apples Tim Cook kunne i starten af juni fortælle om den næste version af styresystemet til Mac, der kommer til at bære navnet Mavericks.

Selskabet frigav ved samme lejlighed det første Developer Preview af Mavericks, og nu er version to også i brug hos udviklerne.

Dermed begynder der også at være en del foreløbige anmeldelser af Mavericks rundt omkring på nettet, som du kan se nærmere på nederst på siden her. 

Her er nyhederne i Mavericks

Som det fremgår på Apples website, vil OS X Mavericks, når det frigives i den endelige version til efteråret, være version nummer 10 af Mac-styresystemet.

Der er ikke tale om nogen total omkalfatring af systemet, men snarere en serie mindre nyheder og forbedringer.

Blandt de 200 nye funktioner i Mavericks er blandt andet understøttelse af flere skærme, som en del professionelle Mac-brugere formentlig vil sætte pris på.

Det betyder, at man nu ikke længere arbejder med en primær og sekundær skærm, men i stedet har adgang til menulinjen og docken på begge skærme.

Apple introducerer også faner i Finder - Apples svar på Stifinder i Windows - og en helt ny kort-app som den, der findes til iPad og iPhone (og som er blevet kritiseret en del for diverse fejl).

Rent visuelt har eksempelvis Kalender fået et nyt design, og Safari-browseren kommer også i en helt ny version, hvor hastigheden påstås at være højere.

En interessant ny funktion er muligheden for at tilføje tags til ens filer. Det gør det nemmere at finde rundt i ens indhold via Finder - så man eksempelvis kan se alle billeder, kort og dokumenter, der relaterer sig til "Sommer 2013."

I forhold til de funktioner, der kører under motorhjelmen, kommer Mavericks med funktionen Timer Coalescing, der inddeler forskellige handlinger i grupper, så man får en mere energieffektiv udnyttelse af maskinen.

Endelig fortsætter Apple - ikke overraskende - med at smelte styresystemet endnu tættere sammen med selskabets iCloud, der synkroniserer indhold mellem Mac, iPad og iPhone.

Det siger de første test

Nu er der som bekendt ikke altid direkte overensstemmelse mellem de ting, producenter lover, og den oplevelse, man har som bruger, når man sidder med produktet i hænderne.

Allerede nu tegner der sig dog et relativt klart billede i de anmeldelser, der er ude af testversionen af Mac OS X Mavericks.

Dommen er, at Mavericks ikke er den store revolution, men dog kommer med en række fornuftige forbedringer. 

I denne video kan du eksempelvis se, hvordan Mavericks fungerer, når man arbejder med det på flere skærme:

Der er også allerede en del direkte sammenligninger af Mac Mavericks og det nye Windows 8.1:

Og her er et mere overordnet kig på Mavericks fra Cnet:

OS X Mavericks kan køre på de Macs, der kører den nuværende version af styresystemet, Mountain Lion.

Det betyder konkret blandt andet en 13-tommer Macbook Pro fra slutningen af 2008 eller senere og tyder på, at systemet ikke er alt for tungt at danse med.

De nærmere systemkrav er to gigabyte RAM og mindst otte gigabyte fri plads til data.

Indtil videre har Apple kun meldt ud om lanceringsdatoen, at det bliver i efteråret, at man kan hente Mavericks fra Mac App Store. 

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Se Apples kreation: Din iPhone og iPad har fået nye klæder

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job