Nu skal du til at bruge disse smarte teknologier

En gruppe meget hypede teknologier er i 2013 for alvor kommet på dagsordenen hos virksomhederne, der nu kaster sig ud i konkrete projekter frem for mest at se på fra sidelinjen.

Artikel top billede

I stedet for mest at diskutere, om sociale medier nu også er værd at satse på, fokuserer virksomhederne i stigende grad kræfterne på at anvende netop disse teknologier til at skabe opmærksomhed om produkter og services.

Sådan lyder konklusionen i analysefirmaet IDC's årlige undersøgelse af virksomheders brug af sociale medier.

Dermed er der sket en afgørende udvikling i forhold til 2012, hvor de sociale initiativer i højere grad drejede sig om at indsamle og forstå de diskussioner, der fandt sted på diverse sociale medier om den pågældende virksomhed og dennes produkter.

"I 2013 er denne afventende tilgang blevet afløst af en stadig mere proaktiv stil, hvor virksomheder nu ser på at skabe øget opmærksomhed om produkter og services og at skabe en vedblivende dialog med medarbejdere, kunder, partnere og leverandører," skriver IDC-analytiker Vanessa Thompson i et blogindlæg.

Dette satser virksomhederne på

I alt svarer 45 procent af de 701 amerikanske topchefer i IDC-undersøgelsen, at det at skabe øget opmærksomhed er en prioritet, ligesom mange også har fokus på at anvende sociale medier til at kommunikere med kunder, dele viden og samarbejde om idéer internt.

35 procent af virksomhederne svarer, at de i 2013 er på udkig efter løsninger til online communities, skriver IDC.

Analysefirmaet peger på, at de sociale løsninger bliver stadig vigtigere:

"Sociale løsninger er ikke mission-kritiske applikationer, men hvis den bredere strategi for social business ikke er forstået godt nok, og der ikke er nogen klar retning for fremtiden, vil bare det at skulle møde de grundlæggende bruger-forventninger blive stadig mere komplekst."

Der er i det hele taget meget, der tyder på, at virksomheder i stigende grad opfatter brugen af sociale medier som en nødvendighed for at kunne drive en forretning.

For nogle måneder siden skrev vi om en global undersøgelse fra rådgivningsfirmaet McKinsey, hvor 3.542 virksomhedsledere deltog.

Hele 83 procent svarede, at deres virksomheder i dag anvender mindst én social teknologi. I 2011 var det 72 procent, der svarede ja til det spørgsmål.

Samtidig sagde ni ud af 10 af dem, der allerede er med på de sociale medier, at de opnår målbare resultater med disse værktøjer.

De konkrete gevinster, som virksomhedslederne oplever med de sociale tiltag, er blandt andet hurtigere adgang til intern viden (71 procent), lavere omkostninger til rejser (55 procent), lavere omkostninger til kommunikation med partnere og leverandører (63 procent) og mere effektiv markedsføring (65 procent).

Læs også:

Sådan får du succes med sociale medier i dit firma

Sådan undgår du fiasko med SharePoint-projekter

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest