Windows-tabletter stjæler markedet fra konkurrenterne

Microsoft øger afstanden til tablet-konkurrenterne, men det er ikke Redmond-giganten selv, der sælger hardvare - tværtimod.

Artikel top billede

I det første kvartal af 2013 har it-analysehuset IDC opgjort, at der er solgt 1,8 millioner tablets med Windows.

Det tal er øget til to millioner i andet kvartal.

I og med, at det samlede salg af tabletter er faldet med 8 procent i den samme periode, har Windows-modellerne altså trukket fra konkurrenterne i perioden og øget sin markedsposition.

Samlet set er andelen af Windows-tabletter øget med 11 procent, og det er firmaer som Acer, Asus, HP og Samsung, der er blandt vinderne.

Microsofts andel af kagen er ret lille.

Firmaet har leveret cirka 300.000 Surface-enheder i kvartalet, hvilket betyder, at opfinderne af Windows blot sidder på 15 procent af Windows-markedet.

Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

RT-tæsk til Microsoft

Redmond-giganten har indkasseret en ordentlig øretæve på deres Surface RT-modeller.

Virksomheden har erkendt et tab på godt fem milliarder kroner, fordi Surface RT ikke sælger som forventet.

Det har betydet, at priserne er sat et ordentligt hak ned, men spørgsmålet er, om det er nok til at sætte gang i salget af maskinen, som skulle være en iPad-killer, og om Windows RT overhovedet har en fremtid?

Tallene er beregnet af analysehuset IDC, som også kan berette, at Microsoft har langet 2,1 millioner Surface-maskiner over disken siden lanceringen i oktober 2012.

Læs også:

Er Microsofts iPad-killer en død sild?

Fem ting: Sådan kan Microsoft gøre Surface Pro bedre

Test: Microsoft Surface Pro er fremtidens bærbare

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Product Owner til medlemsrelationen

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S