Windows-tabletter stjæler markedet fra konkurrenterne

Microsoft øger afstanden til tablet-konkurrenterne, men det er ikke Redmond-giganten selv, der sælger hardvare - tværtimod.

Artikel top billede

I det første kvartal af 2013 har it-analysehuset IDC opgjort, at der er solgt 1,8 millioner tablets med Windows.

Det tal er øget til to millioner i andet kvartal.

I og med, at det samlede salg af tabletter er faldet med 8 procent i den samme periode, har Windows-modellerne altså trukket fra konkurrenterne i perioden og øget sin markedsposition.

Samlet set er andelen af Windows-tabletter øget med 11 procent, og det er firmaer som Acer, Asus, HP og Samsung, der er blandt vinderne.

Microsofts andel af kagen er ret lille.

Firmaet har leveret cirka 300.000 Surface-enheder i kvartalet, hvilket betyder, at opfinderne af Windows blot sidder på 15 procent af Windows-markedet.

Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

RT-tæsk til Microsoft

Redmond-giganten har indkasseret en ordentlig øretæve på deres Surface RT-modeller.

Virksomheden har erkendt et tab på godt fem milliarder kroner, fordi Surface RT ikke sælger som forventet.

Det har betydet, at priserne er sat et ordentligt hak ned, men spørgsmålet er, om det er nok til at sætte gang i salget af maskinen, som skulle være en iPad-killer, og om Windows RT overhovedet har en fremtid?

Tallene er beregnet af analysehuset IDC, som også kan berette, at Microsoft har langet 2,1 millioner Surface-maskiner over disken siden lanceringen i oktober 2012.

Læs også:

Er Microsofts iPad-killer en død sild?

Fem ting: Sådan kan Microsoft gøre Surface Pro bedre

Test: Microsoft Surface Pro er fremtidens bærbare

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S