Windows-tabletter stjæler markedet fra konkurrenterne

Microsoft øger afstanden til tablet-konkurrenterne, men det er ikke Redmond-giganten selv, der sælger hardvare - tværtimod.

Artikel top billede

I det første kvartal af 2013 har it-analysehuset IDC opgjort, at der er solgt 1,8 millioner tablets med Windows.

Det tal er øget til to millioner i andet kvartal.

I og med, at det samlede salg af tabletter er faldet med 8 procent i den samme periode, har Windows-modellerne altså trukket fra konkurrenterne i perioden og øget sin markedsposition.

Samlet set er andelen af Windows-tabletter øget med 11 procent, og det er firmaer som Acer, Asus, HP og Samsung, der er blandt vinderne.

Microsofts andel af kagen er ret lille.

Firmaet har leveret cirka 300.000 Surface-enheder i kvartalet, hvilket betyder, at opfinderne af Windows blot sidder på 15 procent af Windows-markedet.

Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

RT-tæsk til Microsoft

Redmond-giganten har indkasseret en ordentlig øretæve på deres Surface RT-modeller.

Virksomheden har erkendt et tab på godt fem milliarder kroner, fordi Surface RT ikke sælger som forventet.

Det har betydet, at priserne er sat et ordentligt hak ned, men spørgsmålet er, om det er nok til at sætte gang i salget af maskinen, som skulle være en iPad-killer, og om Windows RT overhovedet har en fremtid?

Tallene er beregnet af analysehuset IDC, som også kan berette, at Microsoft har langet 2,1 millioner Surface-maskiner over disken siden lanceringen i oktober 2012.

Læs også:

Er Microsofts iPad-killer en død sild?

Fem ting: Sådan kan Microsoft gøre Surface Pro bedre

Test: Microsoft Surface Pro er fremtidens bærbare

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision