Windows-tabletter stjæler markedet fra konkurrenterne

Microsoft øger afstanden til tablet-konkurrenterne, men det er ikke Redmond-giganten selv, der sælger hardvare - tværtimod.

Artikel top billede

I det første kvartal af 2013 har it-analysehuset IDC opgjort, at der er solgt 1,8 millioner tablets med Windows.

Det tal er øget til to millioner i andet kvartal.

I og med, at det samlede salg af tabletter er faldet med 8 procent i den samme periode, har Windows-modellerne altså trukket fra konkurrenterne i perioden og øget sin markedsposition.

Samlet set er andelen af Windows-tabletter øget med 11 procent, og det er firmaer som Acer, Asus, HP og Samsung, der er blandt vinderne.

Microsofts andel af kagen er ret lille.

Firmaet har leveret cirka 300.000 Surface-enheder i kvartalet, hvilket betyder, at opfinderne af Windows blot sidder på 15 procent af Windows-markedet.

Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

RT-tæsk til Microsoft

Redmond-giganten har indkasseret en ordentlig øretæve på deres Surface RT-modeller.

Virksomheden har erkendt et tab på godt fem milliarder kroner, fordi Surface RT ikke sælger som forventet.

Det har betydet, at priserne er sat et ordentligt hak ned, men spørgsmålet er, om det er nok til at sætte gang i salget af maskinen, som skulle være en iPad-killer, og om Windows RT overhovedet har en fremtid?

Tallene er beregnet af analysehuset IDC, som også kan berette, at Microsoft har langet 2,1 millioner Surface-maskiner over disken siden lanceringen i oktober 2012.

Læs også:

Er Microsofts iPad-killer en død sild?

Fem ting: Sådan kan Microsoft gøre Surface Pro bedre

Test: Microsoft Surface Pro er fremtidens bærbare

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job