Er Microsofts iPad-killer en død sild?

Microsoft har erkendt et tab på godt fem milliarder kroner, fordi Surface RT ikke sælger som forventet. Nu er priserne sat et ordentligt hak ned, men spørgsmålet er, om det er nok til at sætte gang i salget af maskinen, som skulle være en iPad-killer, og om Windows RT overhovedet har en fremtid?

Artikel top billede

Microsoft har netop offentliggjort sit seneste kvartalsregnskab, og her fremgår det, at selskabet regner med at tabe godt fem milliarder kroner, fordi Microsoft har mere end svært ved at sælge så mange Surface RT-maskiner som forventet.

De fem milliarder skal dække det tab, som opstår, fordi Microsoft for nylig har sat prisen på maskinerne ned med ikke mindre end 30 procent. En RT-model med 32 GB ram koster nu lige under 3.000 kroner, mens en iPad med retinaskærm og 32 GB koster cirka 4.700 kroner.

Computerworld har testet Surface RT grundigt, og vi har også grundigt sammenlignet maskinen med Apples iPad. Læs mere om det her:


Så vigtigt er det for Microsoft
Microsoft satser altså på, at de nye lavere priser vil sætte gang i afsætningen, sådan som det sker i så mange andre sammenhænge. Og de nye lavere priser er bestemt ikke et udtryk for, at Microsoft har opgivet maskinen, siger en kilde tæt på Microsoft til Computerworlds amerikanske søstermedie PCWorld.

Analytikeren Patrick Moorhead fra Moor Insights and Strategy sagde for nylig, at prisnedsættelserne siger noget om, hvor vigtig Windows RT er for Microsoft.

"Windows RT er er en del af en langsigtet, strategisk plan, og som sådan er den også vigtig for virksomhedens fremtid," siger han.

Surface RT kører på en ARM-processor, og det faktum har været noget af et wakeup-call for chipgiganten Intel og firmaets strømbesparende Atom-chiparkitektur.

I følge Moorehead har Intel hørt efter, og Intels nyeste Atom-arkitektur kaldet Silvermont vil kunne udfordre ARM. Men selv om Microsoft forventes at ville give Surface RT et facelift på et tidspunkt, er det uklart, om Microsoft vil vælge Atom-processoren til den operation, selv om den både kan afvikle Windows 8, Android OS og Windows RT.

Lige nu ser det altså ud til, at Microsoft betragter Surface RT som en levedygtig platform, og for nylig udvidede Microsoft også det antal lande, hvor maskinen kan købes, til 29.

Læs også: 
Fem ting: Sådan kan Microsoft gøre Surface Pro bedre

Test: Microsoft Surface Pro er fremtidens bærbare

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen