Danske Spil satser på ny it: Prisen er 175 millioner

20 års opbygning af it-systemer står for fald: Nu luger Danske Spil ud i hele porteføljen for et stort millionbeløb.

Artikel top billede

Hos Danske Spil A/S står CIO Søren Kofoed Weeke over for en spændende udfordring.

For stort set hele virksomhedens it-afhængige forretning står over for nytænkning. I egne termer skifter Danske Spil hele sin it-platform ud.

Budgettet for udskiftningen er 175 millioner kroner.

"It-mæssigt er det et spændende projekt, fordi vi virkelig forandrer Danske Spil med it og ikke blot skifter teknik," forklarer CIO'en til Computerworld.

Spiller på flere heste

Strategisk udnytter selskabet samtidig muligheden for en såkaldt multisourcing fuldt ud, hvilket med Søren Kofoed Weekes ord ellers kan være vanskeligt i praksis.

"Når vi taler om it-platform i Danske Spil, så mener vi den teknologi, der ligger under vores spil og administration af spil."

"I princippet er det alt den it, vi har i dag, fra Poker-løsninger over Oddset-løsninger til vores administrative systemer med spillerkonti," forklarer Søren Kofoed Weeke.

"It-mæssigt er det et spændende projekt, fordi vi virkelig forandrer Danske Spil med it"

Danske Spils nuværende løsning er skabt af dets interne it-afdeling over en periode på mere end 20 år.

"Den er baseret på egne Oracle-løsninger, Axapta og tilpassede produkter fra tre spilsystemleverandører, GTech, Betware og Sportec," oplyser CIO'en. 

Den nuværende platform fungerer godt for Danske Spils kunder, og man har stor erfaring i at drive den.

"Men fordi løsningen er bygget over mere end 20 år, er der mange af de ændringer, vi ønsker til vores kunder, som kræver komplekse tests, og som vi skal bruge lang tid på at udvikle."

"Vores krav til sikkerhed er høje, og det er dyrt at udvikle."

Analyse: Her er jackpot
"Vores analyser i 2011 viste, at der var et stort potentiale for at styrke produkterne til vores kunder ved at forny vores grundlæggende it-platform, og derfor vedtog vi, at det var tid til at gennemføre en udskiftning," forklarer han.

Mest oplagt var at gennemføre en omkodning af det eksisterende system eller finde en partner, der kunne levere hele løsningen, oplyser han.

"Begge dele viste sig dog at have store risici, da ingen har bygget sådan en samlet løsning. Desuden var vi ikke interesseret i at lægge alle vores æg hos én leverandør i én samlet kontrakt," forklarer han.

"Vores analyser viste samtidig en anden mulighed," beretter Søren Kofoed Weeke.

Sådan reducerede Danske Spil udviklingstiden

For siden de første it løsninger blev indkøbt for mere end 20 år siden, har det internationale leverandørmarked for spilsystemer forandret sig kraftigt. 

"Der er i dag mange professionelle udbydere af løsninger, der både udvikler løsninger og driver spil for kunder. Kunne vi designe en teknisk platform med de spilsystemer, der findes som eksisterende løsninger, kunne vi undgå omkodningen," forklarer CIO'en. 

Og samtidig kunne Dansk Spil reducere tiden til udvikling. 

"Efter en længere analyse konkluderede vi, at det var en mulighed, og bestyrelsen vedtog i 2011 vores nye it-multisourcing-strategi," forklarer han.

Med den nye strategi indgår Danske Spil et partnerskab med en leverandør på hver af en række udvalgte grupper af produkter. 

"Det bliver til otte partnere, når vi er færdige," oplyser han. 

Hver leverandør leverer en teknisk løsning med drift og vedligeholdelse. 

Løsningerne er typisk en del af deres eksisterende infrastruktur for andre kunder og har typisk lokale driftscentre i Danmark for performancehensyn. 

"Vi kobler spilsystemerne sammen med vores egne administrative systemer via dataforbindelser, så vores kunder oplever en sammenhængende struktur," forklarer han. 

Pulje af it-spilselskaber

De nye spilsystemer indkøbes med EU-udbud, og der er indgået aftaler om leverance af Poker/Casino med bwin.party, Sportsspil med OpenBet, Dantoto med Sportec og Bingo med Betware/Microgaming. 

"Vi er i gang med de næste udbud for alle lottospillene," oplyser han. 

Danske Spils administrative system har PA Consulting udarbejdet en grundig analyse af, og man er gået i gang med at implementere den første del. 

"Vi har startet implementering af det nye centrale administrative system og er i gang med indkøb af de løsninger, vi vil basere det på."

"Hele implementeringen afsluttes inden udgangen af 2014," oplyser CIO'en fra Danske Spil.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S