Firma får klage-afslag: Stort it-projekt fortsætter

Det lykkes ikke et it-firma at stoppe et stort it-projekt til landets biblioteker, da klagen over et udbud i første omgang er blevet afvist.

Artikel top billede

Aftalen om levering af et nyt fælles it-system til landets biblioteker er nu underskrevet.

Først jublede vinderen af udbuddet over et it-system til landets biblioteker.

Så blev der klaget fra konkurrenten, og vinderchampagnen fik nok en lidt lunken bismag.

Men nu er klagerens påstand om såkaldt opsættende virkning blevet afvist af Klagenævn for Udbud.

Derfor går den oprindelige vinder, Dantek A/S, nu "straks" i gang med arbejdet for ordregiveren Kombit.

Det meddeler Kombit på dets hjemmeside.

"Der er et stort potentiale i den nationale løsning, som kan være med til at skabe forudsætninger for en udbredelse uden for Danmark på sigt," udtaler administrerende direktør i Dantek, Erik Bjerregaard Christensen.

Selve it-systemet skal bredes ud til omkring 90 af landets kommuner. Den centrale tilgang, fremfor mere decentrale indkøb og udvikling, har der været nogen debat om.

Imidlertid drejer striden om udbuddet sig om, hvordan det er strikket sammen.

Du kan læse mere om klagepunkterne her.

Klageren ikke slået helt af banen

Imidlertid er klageren, Axiell Danmark A/S, ikke definitivt slået af banen.

For faktisk har man ikke overvejet, om man vil fastholde selve klagen over udbuddet.

"Vi har ikke taget endelig stilling til det endnu," oplyser direktør Morten Nørgaard Berg fra Axiell Danmark A/S.

Han oplyser videre, at der er frist til den 16. august.

Annonce

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,