Firma får klage-afslag: Stort it-projekt fortsætter

Det lykkes ikke et it-firma at stoppe et stort it-projekt til landets biblioteker, da klagen over et udbud i første omgang er blevet afvist.

Artikel top billede

Aftalen om levering af et nyt fælles it-system til landets biblioteker er nu underskrevet.

Først jublede vinderen af udbuddet over et it-system til landets biblioteker.

Så blev der klaget fra konkurrenten, og vinderchampagnen fik nok en lidt lunken bismag.

Men nu er klagerens påstand om såkaldt opsættende virkning blevet afvist af Klagenævn for Udbud.

Derfor går den oprindelige vinder, Dantek A/S, nu "straks" i gang med arbejdet for ordregiveren Kombit.

Det meddeler Kombit på dets hjemmeside.

"Der er et stort potentiale i den nationale løsning, som kan være med til at skabe forudsætninger for en udbredelse uden for Danmark på sigt," udtaler administrerende direktør i Dantek, Erik Bjerregaard Christensen.

Selve it-systemet skal bredes ud til omkring 90 af landets kommuner. Den centrale tilgang, fremfor mere decentrale indkøb og udvikling, har der været nogen debat om.

Imidlertid drejer striden om udbuddet sig om, hvordan det er strikket sammen.

Du kan læse mere om klagepunkterne her.

Klageren ikke slået helt af banen

Imidlertid er klageren, Axiell Danmark A/S, ikke definitivt slået af banen.

For faktisk har man ikke overvejet, om man vil fastholde selve klagen over udbuddet.

"Vi har ikke taget endelig stilling til det endnu," oplyser direktør Morten Nørgaard Berg fra Axiell Danmark A/S.

Han oplyser videre, at der er frist til den 16. august.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S