Firma får klage-afslag: Stort it-projekt fortsætter

Det lykkes ikke et it-firma at stoppe et stort it-projekt til landets biblioteker, da klagen over et udbud i første omgang er blevet afvist.

Artikel top billede

Aftalen om levering af et nyt fælles it-system til landets biblioteker er nu underskrevet.

Først jublede vinderen af udbuddet over et it-system til landets biblioteker.

Så blev der klaget fra konkurrenten, og vinderchampagnen fik nok en lidt lunken bismag.

Men nu er klagerens påstand om såkaldt opsættende virkning blevet afvist af Klagenævn for Udbud.

Derfor går den oprindelige vinder, Dantek A/S, nu "straks" i gang med arbejdet for ordregiveren Kombit.

Det meddeler Kombit på dets hjemmeside.

"Der er et stort potentiale i den nationale løsning, som kan være med til at skabe forudsætninger for en udbredelse uden for Danmark på sigt," udtaler administrerende direktør i Dantek, Erik Bjerregaard Christensen.

Selve it-systemet skal bredes ud til omkring 90 af landets kommuner. Den centrale tilgang, fremfor mere decentrale indkøb og udvikling, har der været nogen debat om.

Imidlertid drejer striden om udbuddet sig om, hvordan det er strikket sammen.

Du kan læse mere om klagepunkterne her.

Klageren ikke slået helt af banen

Imidlertid er klageren, Axiell Danmark A/S, ikke definitivt slået af banen.

For faktisk har man ikke overvejet, om man vil fastholde selve klagen over udbuddet.

"Vi har ikke taget endelig stilling til det endnu," oplyser direktør Morten Nørgaard Berg fra Axiell Danmark A/S.

Han oplyser videre, at der er frist til den 16. august.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job