Firma får klage-afslag: Stort it-projekt fortsætter

Det lykkes ikke et it-firma at stoppe et stort it-projekt til landets biblioteker, da klagen over et udbud i første omgang er blevet afvist.

Artikel top billede

Aftalen om levering af et nyt fælles it-system til landets biblioteker er nu underskrevet.

Først jublede vinderen af udbuddet over et it-system til landets biblioteker.

Så blev der klaget fra konkurrenten, og vinderchampagnen fik nok en lidt lunken bismag.

Men nu er klagerens påstand om såkaldt opsættende virkning blevet afvist af Klagenævn for Udbud.

Derfor går den oprindelige vinder, Dantek A/S, nu "straks" i gang med arbejdet for ordregiveren Kombit.

Det meddeler Kombit på dets hjemmeside.

"Der er et stort potentiale i den nationale løsning, som kan være med til at skabe forudsætninger for en udbredelse uden for Danmark på sigt," udtaler administrerende direktør i Dantek, Erik Bjerregaard Christensen.

Selve it-systemet skal bredes ud til omkring 90 af landets kommuner. Den centrale tilgang, fremfor mere decentrale indkøb og udvikling, har der været nogen debat om.

Imidlertid drejer striden om udbuddet sig om, hvordan det er strikket sammen.

Du kan læse mere om klagepunkterne her.

Klageren ikke slået helt af banen

Imidlertid er klageren, Axiell Danmark A/S, ikke definitivt slået af banen.

For faktisk har man ikke overvejet, om man vil fastholde selve klagen over udbuddet.

"Vi har ikke taget endelig stilling til det endnu," oplyser direktør Morten Nørgaard Berg fra Axiell Danmark A/S.

Han oplyser videre, at der er frist til den 16. august.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job