Konkurrent klager: Stort biblioteksudbud stoppet

Et omdiskuteret nyt it-system til landets biblioteker er sat på standby. Det sker, efter at et it-firma har klaget over udbuddet.

Artikel top billede

Landets biblioteker skulle have et nyt fælles it-system, hvor Kombit skulle stå for udbudsprocessen.

Men efter at vinderen af udbuddet blev annonceret for en uges tid siden på Kombits hjemmeside, har en klage ramt processen.

Således er firmaet Axiell gået til Klagenævn for Udbud fem minutter før udløb af klagefristen, fremgår det af et brev, som Kombit har sendt til kommunerne, og som Computerworld er kommet i besiddelse af.

Op imod 90 kommuner har tilmeldt sig udbuddet.

Klage over krav om egenkapital

Af brevet fremgår det, at klagen blandt andet går på vinderen Dantek A/S' egenkapital, der ifølge ifølge udbuddet i snit i tre år skulle være mindst 20 millioner kroner.

Imidlertid bød Dantek sammen med TDC Hosting, hvorfor Kombit stiller sig uforstående over for klagen fra Axiell, der i øvrigt ikke selv bød på opgaven.

Kombit har dog valgt at stoppe processen og afvente udfaldet.

Dermed kan vinderen altså godt proppe champagne-propperne i flasken igen - i hvert fald indtil klagenævnet måtte komme med en afgørelse.

Tidligere har netop dette projekt affødt en del debat, da Computerworld kunne beskrive, hvordan en it-mand advarede i stærke vendinger imod projektet.

Du kan læse hele brevet til de mange kommuner fra Kombit på de næste sider.

Hele brevet - side 1

Orientering vedrørende Axiell's klage over udbud af Nyt Fælles Bibliotekssystem til kommuner tilsluttet udbud af Nyt Fælles Bibliotekssystem

Kære kommune

Denne orientering sendes til kredsen af kommunaldirektører samt skole-, biblioteks- og IT-chefer der tidligere har modtaget tilslutningsaftalen til udbuddet og i øvrigt modtaget
information om den proces, der er igangsat med KOMBIT A/S som ordregiver på vegne af kommunerne.

Som måske bekendt, blev udbud af kontrakt om udvikling, drift, vedligehold og videreudvikling af Nyt Fælles Bibliotekssystem annonceret d. 14. marts 2013 og fristen for aflevering af tilbud blev fastsat til d. 17. maj 2013. Der blev afleveret to tilbud inden afleveringsfristens udløb. En enig evalueringsgruppe indstillede til projektets styregruppe, at der kunne indgås kontrakt med Dantek A/S, og den 14. juni kunne denne tildelingsbeslutning offentliggøres.

Som følge af lov om håndhævelse af udbudsreglerne mv. kan kontrakten tidligst indgås efter udløb af en stand-still periode af 10 dages varighed. Der var på den baggrund planlagt kontraktunderskrivning med Dantek A/S d. 26. juni 2013.

I det følgende gives et kort oprids af den situation, der nu foreligger, efter at Axiell Danmark A/S har indsendt et klageskrift til Klagenævnet for Udbud.

Klagen og dens indhold

Fem minutter før udløb af klagefristen afleverede advokatfirmaet Horten for Axiell et klageskrift med
1) påstand om, at tilbuddet fra Dantek A/S skulle have været bedømt ikkekonditionsmæssigt
2) påstand om, at Klagenævnet for Udbud skal annullere tildelingsbeslutningen.

Axiell har som begrundelse for sine påstande hævdet, at Dantek A/S ikke opfylder mindstekravet om en gennemsnitlig egenkapital på minimum 20 mio. kr. i de seneste tre disponible regnskabsår.

TDC Hosting A/S har som underleverandør til Dantek A/S stillet sin økonomiske kapacitet til rådighed for Dantek A/S, og KOMBIT stiller sig derfor uforstående overfor klagen.

Axiell har indgivet klagen i stand-still perioden, og klagen har dermed opsættende virkning, med den konsekvens at KOMBIT har udskudt kontraktunderskrivelsen, indtil Klagenævnet
for Udbud har haft lejlighed til at udtale sig i sagen.

Hele brevet - side 2

Klagens forventede effekt

Hvis Klagenævnet giver KOMBIT medhold, forventes kontrakten underskrevet primo
august, og forsinkelsen bliver i den situation stort set ubetydelig.

Den 24. juli 2013 forventes det, at Klagenævnet træffer afgørelse på spørgsmålet om
klagens opsættende virkning og måske afgøres sagen tillige endeligt på dette tidspunkt.

Vi vil holde jer løbende orienteret.

Med venlig hilsen
NIELS HØJER-PEDERSEN
Chefkonsulent / Projektleder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos