Sådan skal nyt it-system gøre danske skolebørn klogere

Et kommende datawarehouse-projekt skal måle, hvordan danske skole- og gymnasieelever samt studerende kan blive klogere for de samme penge. Læs her, hvem der skal udvikle systemet.

Artikel top billede

Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp. (Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Der skal styr på, om det danske uddannelsessystem er skruet rigtigt sammen.

Derfor har Undervisningsministeriets styrelse for it og læring, UNI-C, i sommerens løb efter en udbudsproces tildelt Netcompany en it-rammekontrakt på to år med mulighed for forlængelse i yderligere to år.

Kontrakten indebærer alle faser i etableringen af en datawarehouse-løsning, der via business intelligence-værktøjer (BI-værktøjer) kan hjælpe ministerier og uddannelsesinstitutioner med at udpege de uddannelsesmæssige områder, hvor man får de bedste resultater for investeringerne.

"Med tal fra vores datavarehus og bi-værktøjer vil vi kunne give en langt bedre indsigt i, om vi bruger pengene på de rigtige og mest optimale måder i uddannelsessystemet," forklarer projektchef Karsten Vest Nielsen fra UNI-C's datavarehuskontor.

Data skal gøre os klogere

Målet er således at etablere et datawarehouse, omfattende data for alle uddannelser fra grundskole til videregående uddannelser, så alle - ikke mindst politikerne - kan få indsigt i, hvad effekterne er af den uddannelsespolitiske indsats, uddannelseskvaliteten og af de midler, der anvendes til uddannelse. 

"Vi kan eksempelvis koble de statslige tilskud med statistik om karakterer, frafaldsprocenter og deslige, så vi får et billede af indsatsen. Hvis vi eksempelvis bruger ressourcerne på nye måder i uddannelserne, så kan vi bagefter måle, om indsatsen har givet positive resultater," lyder det fra Karsten Vest Nielsen.

Han forklarer, at nye tilrettelæggelser af undervisningen og nye undervisningsformer også kan sammenholdes med opnåede karaktergennemsnit, frafald og fraværsprocenter.

"Vi bruger rigtig mange penge i det danske uddannelsessystem, og vi vil gerne med tal fra vores datavarehus og BI-værkøjer kunne give en mere klar indsigt i, om vi bruger pengene rigtigt, for eksempel til at danske skoleelever bliver bedre til at læse og regne," siger Karsten Vest Nielsen.

Starten koster 15 millioner kroner

UNI-C har tildelt Netcompany opgaven med udviklingen af det kommende undervisnings-datawarehouse, men stiller også selv med seks folk, der ligeledes skal være med på både arkitekt- og udviklingsholdet.

Karsten Vest Nielsen fortæller, at UNI-C forventes at betale Netcompany for mellem 4.000 og 6.000 konsulenttimer det første år.

Nogenlunde samme konsulenttræk forventes også det andet år, når Netcompany blandt andet skal levere konsulentbistand og udviklingskompetencer til udvidelse af datawarehouse-projektet på flere områder.

"I alt løber projektets første faser op i omkring 15 millioner kroner," vurderer Karsten Vest Nielsen.

Han fortæller, at projektets første fase omfatter etablering af en generel datawarehouse-platform plus data vedrørende de gymnasiale uddannelser.

Derefter følger de data, der vedrører ressourcer og elevernes performance i folkeskolen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet