Web-guru undrer sig: Hvorfor glemmer udviklerne denne funktion?

Manden bag begrebet Web 2.0, Tim O'Reilly, forstår ikke, hvorfor ikke alle apps til smartphones gør brug af de funktioner, der ligger lige til højrebenet.

Artikel top billede

Kontekstbaseret software er ofte blevet udråbt som en af de store gevinster ved den øgede brug af smartphones. 

Fordi smartphonen har en GPS, altid er koblet til nettet, og nyder godt af kreative apps, er alle ingredienser til stede til at kunne løfte software-løsningerne til et moderne niveau, hvor de i højere grad end tidligere tager udgangspunkt i den kontekst, brugeren befinder sig i.

Det sker desværre bare langt fra altid.

Den kendte web-kommentator Tim O'Reilly undrer sig i et blogindlæg over, hvorfor der stadig er så mange apps, der forsømmer at tage udgangspunkt i konteksten.

Eksempelvis forstår han ikke, hvorfor hans Android-telefon begynder at opdatere Gmail og Twitter og lignende, så snart han vækker den til live - med det resultat, at telefonen bliver langsom i forhold til den app, han egentlig skulle bruge.

"Dette er særligt irriterende, når jeg prøver at foretage et telefonopkald eller skrive en besked, men det kan ske på de mest overraskende tidspunkter."

Telefonen har sanser

De andre eksempler, han nævner, er vejr-app'en Accuweather, der ikke engang anvender GPS-sensoren i telefonen, en Metro-app, der ikke automatisk tager udgangspunkt i det stoppested, du står ved - eller apps, der ikke tager udgangspunkt i den aktuelle dato, men i stedet den dato, hvor du sidst havde den åben.

"I hver af disse tilfælde har programmørerne tilsyneladende ikke forstået, at enheder har sanser, og at det at konsultere disse sanser er første skridt til at gøre applikationen mere intelligent," skriver Tim O'Reilly, der blandt andet er kendt som manden, der opfandt begrebet Web 2.0.

Her er alle mulighederne

I den anden ende af skalaen finder man derimod apps som FourSquare og Google Maps, der tager udgangspunkt i brugerens fysiske placering og gør det langt nemmere at finde det, du søger.

"... mobil og sensorbaseret programmering skaber nye muligheder for at innovere, overraske brugeren eller - hvis man fejler med at udnytte de nye funktioner - risikoen for at skabe frustration og vrede."

"Barren er blevet hævet. Udviklere, der ikke omfavner den kontekstbaserede programmering, vil før eller siden sakke agterud," skriver Tim O'Reilly i sit indlæg, der allererede har skabt en del debat rundt omkring på nettet.

Kontekst giver gyldne muligheder

Brugen af kontekst-informationer bør ikke kun gælde i forbruger-rettede apps, men i høj grad også virksomhedsløsninger.

Gartner-analytiker Nick Jones siger i en artikel i Wall Street Journal, at der opstår interessante muligheder med data fra sensorer - ikke mindst i forhold til helbredsrelaterede spørgsmål.

Gartner har i øvrigt tidligere vurderet, at kontekst-baserede teknologier vil komme til at udgøre et milliard-marked i de kommende år, og at ikke mindst erhvervslivet kan drage nytte af de muligheder, der opstår.

"Virksomheder kan udnytte kontekst-baseret it til bedre at kunne målrette og levere i forhold til løftet om øget nærhed til kunden," har Gartner udtalt.

"For CIO'er vil timingen i at investere i kontekst-baseret it være kritisk. Organisationer, der ikke forbedreder sig på en gennemtænkt deling af informationer - og balancerer brugen, privacy og forretningsmodeller i forhold til forbrugere, indholdsleverandører og virksomhederne selv - vil få alvorlige problemer." 

Blandt de brancher, der ventes at opnå de største fordele ved denne type it-løsninger, nævnes transportsektoren, energisektoren og sundhedssektoren.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

App-udvikling 2.0: Sådan er den perfekte app

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead Data Platform Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S