Er du ligeglad med at blive overvåget?

Det mest interessante ved overvågningsskandalen udløst af Edward Snowden er, at danskerne er ligeglade, mener stor dansk avis. Er du enig?

Artikel top billede

"Det mest interessante ved Edward Snowdens afsløring af den systematiske amerikanske overvågning af os alle sammen er, hvor lidt den interesserer os."

Sådan lyder det i første linje af en leder i dagbladet Politiken, hvor den historisk indsigtfulde Bo Lidegaard er chefredaktør.

Avisen undrer sig over, at sagen om den amerikanske whistleblower ikke fylder mere i den offentlige debat.

Ifølge avisens leder trækker danskerne nærmest på skulderen over invasionen af privatlivets fred.

I selve lederen henvises ikke til kilder, der skulle underbygge påstanden.

Er du ligeglad?

Men er du enig i, at vi er ligeglade med at blive overvåget? Er du personligt ligeglad med at blive overvåget? 

I øvrigt kommer lederen med en anden og nok så væsentlig pointe.

For der spekuleres højlydt i den danske avis i, hvorvidt den danske regering direkte er involveret i skandalen.

"Et godt gæt er, at også Danmark både modtager oplysninger fra og leverer data til de programmer, hvis eksistens Snowden nu har offentliggjort," hedder det direkte i lederen.

Du kan læse hele lederen her.

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura