NSA fyrer næsten alle system-folk for at undgå ny Snowden

Det amerikanske NSA vil ikke risikere at blive udsat for en ny sag som den med Edward Snowden. Derfor skal 90 procent af systemadministratorerne fyres. Kan ikke lade sig gøre, lyder en reaktion.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Der sker ting og sager hos den amerikanske sikkerhedsmyndighed NSA, efter at systemadministratoren Edward Snowden lækkede oplysninger om det meget omstridte Prism. 

NSA har netop i et syv sider langt dokument oplyst om graden af overvågning, og nu har organisationen sat sig for også at øge sikkerheden på de interne linjer.

NSA meddeler således, at 90 procent af system-administratorerne i organisationen skal afskediges for at mindske antallet af mennesker, der er i berøring med de kritiske systemer - og dermed også mindske risikoen for en ny Edward Snowden-sag.

Business Insider skriver, at lederen af NSA, Keith Alexander, mener, at en øget automatisering vil forbedre sikkerheden.

"Den proces, som vi - ikke hurtigt nok - er i gang med, er at reducere vores systemadministratorer med omkring 90 procent," udtaler han.

Snowden var ifølge Business Insider en ud af hele 1.000 systemadministratorer - et antal der altså nu skal skæres voldsomt i.

Maskiner mere sikre end mennesker?

Keith Alexander mener, at problemet er, at alt for mange medarbejdere laver opgaver, som maskiner er bedre til at tage sig af.

Et andet konkret tiltag, NSA vil indføre, er at kræve, at mindst to medarbejdere skal være til stede, før bestemte data hos NSA kan tilgåes. 

Den anerkendte sikkerhedsekspert Bruce Schneier skriver dog i en kommentar til NSA-planerne, at han tvivler på, at det kan lade sig gøre at skære så meget i antallet af systemadministratorer.

"Computersystemer kræver folk, man har tillid til, der kan administrere dem. Og en hvilken som helst organisation med al den computerkraft vil have brug for tusindvis af systemadministratorer. Nogle af dem vil være whistleblowers," skriver Bruce Schneier og tilføjer:

"Det at lække hemmelig information er vor tids civile ulydighed. Alexander er nødt til at vænne sig til det."

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

USA oplyser i nyt dokument: Sådan overvåger vi dig

Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S