NSA fyrer næsten alle system-folk for at undgå ny Snowden

Det amerikanske NSA vil ikke risikere at blive udsat for en ny sag som den med Edward Snowden. Derfor skal 90 procent af systemadministratorerne fyres. Kan ikke lade sig gøre, lyder en reaktion.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Der sker ting og sager hos den amerikanske sikkerhedsmyndighed NSA, efter at systemadministratoren Edward Snowden lækkede oplysninger om det meget omstridte Prism. 

NSA har netop i et syv sider langt dokument oplyst om graden af overvågning, og nu har organisationen sat sig for også at øge sikkerheden på de interne linjer.

NSA meddeler således, at 90 procent af system-administratorerne i organisationen skal afskediges for at mindske antallet af mennesker, der er i berøring med de kritiske systemer - og dermed også mindske risikoen for en ny Edward Snowden-sag.

Business Insider skriver, at lederen af NSA, Keith Alexander, mener, at en øget automatisering vil forbedre sikkerheden.

"Den proces, som vi - ikke hurtigt nok - er i gang med, er at reducere vores systemadministratorer med omkring 90 procent," udtaler han.

Snowden var ifølge Business Insider en ud af hele 1.000 systemadministratorer - et antal der altså nu skal skæres voldsomt i.

Maskiner mere sikre end mennesker?

Keith Alexander mener, at problemet er, at alt for mange medarbejdere laver opgaver, som maskiner er bedre til at tage sig af.

Et andet konkret tiltag, NSA vil indføre, er at kræve, at mindst to medarbejdere skal være til stede, før bestemte data hos NSA kan tilgåes. 

Den anerkendte sikkerhedsekspert Bruce Schneier skriver dog i en kommentar til NSA-planerne, at han tvivler på, at det kan lade sig gøre at skære så meget i antallet af systemadministratorer.

"Computersystemer kræver folk, man har tillid til, der kan administrere dem. Og en hvilken som helst organisation med al den computerkraft vil have brug for tusindvis af systemadministratorer. Nogle af dem vil være whistleblowers," skriver Bruce Schneier og tilføjer:

"Det at lække hemmelig information er vor tids civile ulydighed. Alexander er nødt til at vænne sig til det."

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

USA oplyser i nyt dokument: Sådan overvåger vi dig

Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network