Ny generation af superhurtig flash på trapperne

Flere flash-producenter er på trapperne med nye generationer af lynhurtig flash-teknologier.

Artikel top billede

En ny generation af lynhurtig og billig flash storage er på vej ud i butikkerne.

Mindst tre flash-producenter - Skyera, Violin Memory og Nimbus Data Systems - er på trapperne med nye produkter, der er baseret på de mest trimmede NAND-flash-komponenter, der hidtil har været anvendt.

De nye produkter anvender således celler, der måler mindre end 20 nanometer.

På trods af den lille størrelse vil de nye flash-enheder kunne rumme mere data end tidligere enheder, hvilket dels vil mindske energi-forbruget, dels presse prisen per gigabyte storage ned.

Sværere og sværere

Jo mindre cellerne bliver, jo sværere er det at skrive data på dem på en pålidelig og effektiv måde.

Jim Bagley, analytiker i Storage Strategies Now, vurderer på den baggrund over for Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at den konventionelle flash-teknologi meget vel kan nærme sig en naturlig afslutning med de stedse mindre størrelser.

I stedet må flash-producenterne kigge på alternativer, som eksempelvis vertikal lagring af rækker af forbundne flash-celler, mener han.

Gartner-analytiker Joe Unsworth siger, at flash efterhånden er så billig, at storage-systemer, der alene er baseret på flash, nu kan konkurrere på pris med de dyreste harddisk-baserede systemer.

"Vi ser for tiden meget aggressive priser og store prisfald," siger han.

Hertil kommer, at flash i forvejen er langt hurtigere end harddisk-baserede systemer.

"Flash-systemerne er uden sammenligning bedst, når det handler om høj performance og små svartider. Man kan uanset konfiguration ikke opnå det samme med en løsning, der alene bygger på harddisk," siger Joe Unsworth til nyhedsbureauet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S