Ny generation af superhurtig flash på trapperne

Flere flash-producenter er på trapperne med nye generationer af lynhurtig flash-teknologier.

Artikel top billede

En ny generation af lynhurtig og billig flash storage er på vej ud i butikkerne.

Mindst tre flash-producenter - Skyera, Violin Memory og Nimbus Data Systems - er på trapperne med nye produkter, der er baseret på de mest trimmede NAND-flash-komponenter, der hidtil har været anvendt.

De nye produkter anvender således celler, der måler mindre end 20 nanometer.

På trods af den lille størrelse vil de nye flash-enheder kunne rumme mere data end tidligere enheder, hvilket dels vil mindske energi-forbruget, dels presse prisen per gigabyte storage ned.

Sværere og sværere

Jo mindre cellerne bliver, jo sværere er det at skrive data på dem på en pålidelig og effektiv måde.

Jim Bagley, analytiker i Storage Strategies Now, vurderer på den baggrund over for Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at den konventionelle flash-teknologi meget vel kan nærme sig en naturlig afslutning med de stedse mindre størrelser.

I stedet må flash-producenterne kigge på alternativer, som eksempelvis vertikal lagring af rækker af forbundne flash-celler, mener han.

Gartner-analytiker Joe Unsworth siger, at flash efterhånden er så billig, at storage-systemer, der alene er baseret på flash, nu kan konkurrere på pris med de dyreste harddisk-baserede systemer.

"Vi ser for tiden meget aggressive priser og store prisfald," siger han.

Hertil kommer, at flash i forvejen er langt hurtigere end harddisk-baserede systemer.

"Flash-systemerne er uden sammenligning bedst, når det handler om høj performance og små svartider. Man kan uanset konfiguration ikke opnå det samme med en løsning, der alene bygger på harddisk," siger Joe Unsworth til nyhedsbureauet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,