Ny generation af superhurtig flash på trapperne

Flere flash-producenter er på trapperne med nye generationer af lynhurtig flash-teknologier.

Artikel top billede

En ny generation af lynhurtig og billig flash storage er på vej ud i butikkerne.

Mindst tre flash-producenter - Skyera, Violin Memory og Nimbus Data Systems - er på trapperne med nye produkter, der er baseret på de mest trimmede NAND-flash-komponenter, der hidtil har været anvendt.

De nye produkter anvender således celler, der måler mindre end 20 nanometer.

På trods af den lille størrelse vil de nye flash-enheder kunne rumme mere data end tidligere enheder, hvilket dels vil mindske energi-forbruget, dels presse prisen per gigabyte storage ned.

Sværere og sværere

Jo mindre cellerne bliver, jo sværere er det at skrive data på dem på en pålidelig og effektiv måde.

Jim Bagley, analytiker i Storage Strategies Now, vurderer på den baggrund over for Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at den konventionelle flash-teknologi meget vel kan nærme sig en naturlig afslutning med de stedse mindre størrelser.

I stedet må flash-producenterne kigge på alternativer, som eksempelvis vertikal lagring af rækker af forbundne flash-celler, mener han.

Gartner-analytiker Joe Unsworth siger, at flash efterhånden er så billig, at storage-systemer, der alene er baseret på flash, nu kan konkurrere på pris med de dyreste harddisk-baserede systemer.

"Vi ser for tiden meget aggressive priser og store prisfald," siger han.

Hertil kommer, at flash i forvejen er langt hurtigere end harddisk-baserede systemer.

"Flash-systemerne er uden sammenligning bedst, når det handler om høj performance og små svartider. Man kan uanset konfiguration ikke opnå det samme med en løsning, der alene bygger på harddisk," siger Joe Unsworth til nyhedsbureauet.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS