Ny generation af superhurtig flash på trapperne

Flere flash-producenter er på trapperne med nye generationer af lynhurtig flash-teknologier.

Artikel top billede

En ny generation af lynhurtig og billig flash storage er på vej ud i butikkerne.

Mindst tre flash-producenter - Skyera, Violin Memory og Nimbus Data Systems - er på trapperne med nye produkter, der er baseret på de mest trimmede NAND-flash-komponenter, der hidtil har været anvendt.

De nye produkter anvender således celler, der måler mindre end 20 nanometer.

På trods af den lille størrelse vil de nye flash-enheder kunne rumme mere data end tidligere enheder, hvilket dels vil mindske energi-forbruget, dels presse prisen per gigabyte storage ned.

Sværere og sværere

Jo mindre cellerne bliver, jo sværere er det at skrive data på dem på en pålidelig og effektiv måde.

Jim Bagley, analytiker i Storage Strategies Now, vurderer på den baggrund over for Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at den konventionelle flash-teknologi meget vel kan nærme sig en naturlig afslutning med de stedse mindre størrelser.

I stedet må flash-producenterne kigge på alternativer, som eksempelvis vertikal lagring af rækker af forbundne flash-celler, mener han.

Gartner-analytiker Joe Unsworth siger, at flash efterhånden er så billig, at storage-systemer, der alene er baseret på flash, nu kan konkurrere på pris med de dyreste harddisk-baserede systemer.

"Vi ser for tiden meget aggressive priser og store prisfald," siger han.

Hertil kommer, at flash i forvejen er langt hurtigere end harddisk-baserede systemer.

"Flash-systemerne er uden sammenligning bedst, når det handler om høj performance og små svartider. Man kan uanset konfiguration ikke opnå det samme med en løsning, der alene bygger på harddisk," siger Joe Unsworth til nyhedsbureauet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S